ریزش موی مردانه: درمان ها و راه حل ها

برای ریزش موی مردانه چه راه حل هایی دارید؟

0 500

ریزش موی مردانه: درمان‌ها و راه‌حل‌ها

ریزش موی مردانه: درمان‌ها و راه‌حل‌ها
ریزش موی مردانه: درمان‌ها و راه‌حل‌ها

ریزش مو: یک مشکل رایج

حدود ۸۵ درصد از مردان در سن ۵۰ سالگی دچار نازک شدن شدید مو می‌شوند. برخی از مردان قبل از ۲۱ سالگی شروع به از ریزش مو (آلوپسی) می‌تواند فقط پوست سر یا کل بدن شمارا تحت تأثیر قرار دهد و می‌تواند موقت یا دائمی باشد. این می‌تواند نتیجه وراثت، تغییرات هورمونی، شرایط پزشکی یا بخشی طبیعی از افزایش سن باشد. هرکسی ممکن است مو های سرخود را از دست بدهد، اما در مردان شایع‌تر است.

طاسی معمولاً به ریزش بیش‌ازحد مو از پوست سر شما اشاره دارد. ریزش موی ارثی با افزایش سن شایع‌ترین علت طاسی است. برخی از افراد ترجیح می‌دهند اجازه دهند ریزش موی خود بدون درمان و پنهان ادامه یابد.

برخی دیگر ممکن است آن را با مدل مو، آرایش، کلاه یا روسری بپوشانند؛ و برخی دیگر یکی از درمان‌های موجود را برای جلوگیری از ریزش بیشتر مو یا بازگرداندن رشد انتخاب می‌کنند. قبل از پیگیری درمان ریزش مو، با پزشک خود در مورد علت ریزش مو و گزینه‌های درمانی خود صحبت کنید.

شما همیشه نمی‌توانید از ریزش مو های خود با افزایش سن جلوگیری کنید، اما درمان‌ها و راهکارهایی وجود دارد که ممکن است کارساز باشد.

در این مقاله به برخی از علل، علائم و راهکارهای درمانی و جلوگیری از ریزش مو می‌پردازیم.

 

درمان ریزش مو و راهکارهایی برای رشد مجدد مو

علائم و نشانه‌های ریزش مو ممکن است شامل موارد زیر باشد:

نازک شدن تدریجی بالای سر

این شایع‌ترین نوع ریزش مو است که با افزایش سن افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در مردان، مو ها اغلب در خط موی پیشانی شروع به عقب‌نشینی می‌کنند. زنان معمولاً قسمتی از مو های خود را پهن می‌کنند. یک الگوی رایج ریزش مو در زنان مسن‌تر، عقب‌نشینی خط مو (آلوپسی فیبروزان پیشانی) است.

نقاط طاسی دایره‌ای یا تکه‌تکه‌ای

 برخی از افراد به‌صورت نقاط طاسی دایره‌ای یا تکه‌ای روی پوست سر، ریش یا ابرو مو های خود را از دست می‌دهند. پوست شما ممکن است قبل از ریزش مو دچار خارش یا درد شود. به این مورد آلوپسی می‌گویند.

شل شدن ناگهانی مو

یک شوک فیزیکی یا روحی می‌تواند باعث شل شدن مو شود. ممکن است در هنگام شانه کردن یا شستن مو ها یا حتی پس از کشیدن ملایم، تعداد انگشت‌شماری مو بیرون بیاید. این نوع ریزش مو معمولاً باعث نازک شدن کلی مو می‌شود اما موقتی است.

ریزش موی تمام بدن

برخی شرایط و درمان‌های پزشکی، مانند شیمی‌درمانی برای سرطان، می‌تواند منجر به ریزش مو در سراسر بدن شود.  مو ها معمولاً دوباره رشد می‌کنند.

تکه‌های پوسته ریزی که روی پوست سر پخش می‌شوند

این نشانه کرم حلقوی است.  ممکن است با مو های شکسته، قرمزی، تورم و گاهی تراوش همراه باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر از ریزش مداوم مو در خود یا فرزندتان مضطرب هستید و می‌خواهید درمان را دنبال کنید، به پزشک مراجعه کنید.  برای زنانی که دچار عقب‌نشینی خط مو (آلوپسی فیبروزان پیشانی) هستند، با پزشک خود در مورد درمان زودهنگام صحبت کنید تا از طاسی دائمی قابل‌توجه جلوگیری کنید.

همچنین اگر هنگام شانه زدن یا شستن مو های خود یا فرزندتان متوجه ریزش موی ناگهانی یا تکه‌ای یا بیشتر از حد معمول ریزش شدید با پزشک خود صحبت کنید. ریزش ناگهانی مو می‌تواند نشانه یک بیماری زمینه‌ای باشد که نیاز به درمان دارد.

علل

افراد معمولاً روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو از دست می‌دهند. این معمولاً قابل‌توجه نیست زیرا مو های جدید در همان زمان در حال رشد هستند. ریزش موزمانی اتفاق می‌افتد که مو های جدید جایگزین مو های ریخته شده نشوند.

 

۷ روش‌ مؤثر و کاربردی برای جلوگیری از ریزش مو

ریزش مو معمولاً به یک یا چند مورد از عوامل زیر مرتبط است:

سابقه خانوادگی (وراثت)

شایع‌ترین علت ریزش مو یک بیماری ارثی است که با افزایش سن اتفاق می‌افتد. این بیماری آلوپسی آندروژنیک، طاسی با الگوی مردانه و طاسی با الگوی زنانه نامیده می‌شود. معمولاً به‌تدریج و در الگوهای قابل پیش‌بینی رخ می‌دهد – عقب‌نشینی خط مو و لکه‌های طاسی در مردان و نازک شدن مو ها در امتداد تاج سر در زنان.

تغییرات هورمونی و شرایط پزشکی

شرایط مختلفی می‌تواند باعث ریزش موی دائمی یا موقت شود، ازجمله تغییرات هورمونی ناشی از بارداری، زایمان، یائسگی و مشکلات تیروئید.

شرایط پزشکی شامل آلوپسی آره آتا (al-o-PEE-she-uh ar-eA-tuh) است که مربوط به سیستم ایمنی بدن است و باعث ریزش موی تکه‌ای، عفونت‌های پوست سر مانند کرم حلقه‌ای و یک اختلال درکشیدن مو به نام تریکوتیلومانیا می‌شود.

داروها و مکمل‌ها

ریزش مو می‌تواند یکی از عوارض جانبی برخی داروها باشد، مانند داروهایی که برای سرطان، آرتریت، افسردگی، مشکلات قلبی، نقرس و فشارخون بالا استفاده می‌شود.

پرتودرمانی به سر

ممکن است مو ها مانند قبل رشد نکنند

یک اتفاق بسیار استرس‌زا

بسیاری از افراد چندین ماه پس از یک شوک فیزیکی یا احساسی، نازک شدن کلی مو را تجربه می‌کنند. این نوع ریزش مو موقتی است.

مدل مو و درمان

آرایش بیش‌ازحد مو یا مدل مویی که مو های شمارا سفت می‌کند، مانند پیگتیل یا دم گوش، می‌تواند باعث نوعی ریزش مو به نام آلوپسی کششی شود. درمان‌های دائمی و روغن داغ مو نیز می‌تواند باعث ریزش مو شود. اگر جایی زخم رخ دهد، ریزش مو می‌تواند دائمی باشد.

عوامل خطر

تعدادی از عوامل می‌توانند خطر ریزش مو را افزایش دهند، ازجمله:

  • سابقه خانوادگی طاسی از طرف مادر یا پدرتان
  • سن
  • کاهش وزن قابل‌توجه
  • برخی شرایط پزشکی مانند دیابت و لوپوس
  • فشار
  • تغذیه نامناسب
ریزش موی مردانه: درمان‌ها و راه‌حل‌ها
ریزش موی مردانه: درمان‌ها و راه‌حل‌ها

جلوگیری

بیشتر طاسی‌ها به دلیل ژنتیک (طاسی با الگوی مردانه و طاسی با الگوی زنانه) ایجاد می‌شود. این نوع ریزش مو قابل‌پیشگیری نیست.

این نکات ممکن است به شما در جلوگیری از انواع قابل‌پیشگیری از ریزش مو کمک کند:

ـ با مو های خود به‌خصوص زمانی که موهایتان خیس است ملایم رفتار کنید. هنگام برس زدن و شانه کردن، از گیره استفاده کنید و از کشیدن خودداری کنید. یک شانه با دندانه پهن ممکن است به جلوگیری از کندن مو کمک کند.

از درمان‌های خشن مانند غلتک داغ، اتو مو، درمان با روغن داغ و مواد دائمی خودداری کنید. کشش مو را از مدل‌هایی که از نوار لاستیکی، نوار و بافته استفاده می‌کنند، محدود کنید.

ـ از پزشک خود در مورد داروها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید و ممکن است باعث ریزش مو شوند سؤال کنید.

ـ از مو های خود در برابر نور خورشید و سایر منابع نور ماوراءبنفش محافظت کنید.

ـ سیگار نکشید. برخی از مطالعات ارتباط بین سیگار کشیدن و طاسی را در مردان نشان می‌دهد.

ـ اگر تحت درمان با شیمی‌درمانی هستید، از پزشک خود در مورد کلاه خنک‌کننده بپرسید. این کلاه می‌تواند خطر ریزش مو را در طول شیمی‌درمانی کاهش دهد.

 

چند روش درمانی برای نازک شدن مو که ممکن است درواقع مؤثر باشد

آیا می‌خواهید برای مو های نازک خودکاری انجام دهید؟ اولین کاری که باید انجام دهید این است که با یک متخصص پوست یا تریکولوژیست صحبت کنید. آن‌ها می‌توانند بفهمند که چه چیزی باعث ریزش مو شده است و می‌توانند درمان‌هایی را که ممکن است برای شما مناسب باشد، توصیه کنند. آن‌ها ممکن است گزینه‌های زیر را پیشنهاد دهند.

۱- ماینوکسیدیل (Rogaine). این دارو یک کف یا مایعی است که باید روی پوست سرخود قرار می‌دهید. شما می‌توانید آن را بدون نسخه خریداری کنید. ممکن است مجبور شوید چندین ماه قبل از شروع ضخیم شدن موهایتان از آن استفاده کنید. اگر مصرف ماینوکسیدیل را متوقف کنید، دوباره آن را از دست خواهید داد.

۲– فیناستراید (پروپسیا)  این داروی تجویزی قرصی است که از طریق دهان مصرف می‌کنید. ممکن است مجبور شوید ماه‌ها قبل از مشاهده نتایج فیناستراید مصرف کنید و اگر مصرف آن را متوقف کنید، مو های جدیدی از دست خواهید داد.

۳– میکرونیدلینگ  دستگاهی با صدها سوزن ریز که روی پوست سرخود استفاده می‌کنید ممکن است به رشد مو کمک کند.

میکرونیدلینگ یک روش درمانی زیبایی است که تأثیرات مختلف پیری را از بین می‌برد. در این روش از یک غلتک با سوزن‌های ریز استفاده می‌شود و آسیب‌های جزئی روی پوست ایجاد می‌کند.

فرورفتن این سوزن‌ها به داخل پوست، تولید کلاژن را افزایش می‌دهد. میکرونیدلینگ مو دقیقاً مانند میکرونیدلینگ پوست با ایجاد زخم‌هایی در سر، سلامت فولیکول‌های مو را بازسازی می‌کند. بسیاری از متخصصان بر این باورند که این روش می‌تواند باعث رویش مو های جدید شده و تراکم مو های کم‌پشت را افزایش دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد که میکرونیدلینگ در صورت استفاده از آن در کنار یک درمان ریزش مو، ممکن است بهتر عمل کند. می‌توانید یکی از این دستگاه‌ها را بدون نسخه بخرید، اما ابتدا با یک متخصص پوست صحبت کنید. آن‌ها می‌توانند به شما اطلاع دهند که آیا برای شما بی‌خطر است یا خیر و می‌توانند یک دستگاه میکرونیدلینگ خاص را توصیه کنند.

۴– کاشت مو این نوع جراحی می‌تواند نتایج ماندگاری به شما بدهد. یک جراح تک‌تک مو ها – یا نواری از پوست با مو ها – را از یک قسمت از پوست سر شما برمی‌دارد و آن‌ها را به مناطق نازک یا طاسی پیوند می‌دهد. این جراحی ممکن است ۴ تا ۸ ساعت طول بکشد. شما باید با یک متخصص پوست صحبت کنید تا بفهمید آیا این درمان برای شما مناسب است یا خیر.

۵- لیزر درمانی سطح پایین، تحقیقات نشان می‌دهد که این درمان پوست سر ممکن است به شرایط زیر کمک کند:

ـ ریزش مو با الگوی مردانه

ـ آلوپسی آره آتا

ـ ریزش مو در اثر شیمی‌درمانی

ـ بهبود و رشد مو پس از کاشت مو

ممکن است لازم باشد چندین بار در هفته به مدت چند ماه قبل از اینکه متوجه مو های زائد بیشتری شوید، لیزر درمانی سطح پایین انجام دهید.

۶- پلاسمای غنی از پلاکت  یک متخصص پوست مقداری از خون شمارا می‌گیرد و در دستگاهی قرار می‌دهد که پلاسما را از آن جدا می‌کند. سپس پلاسما را به قسمت‌هایی از پوست سر شما که در آن مو های شما از دست می‌رود تزریق می‌کنند.

کل این روش حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. اکثر مردم این درمان را یک‌بار در ماه به مدت ۳ ماه انجام می‌دهند و درمان بعدی هر ۳ تا ۶ ماه یک‌بار انجام می‌شود.

اکنون کمک بگیرید و هر چه زودتر علائم ریزش مو را برطرف کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که درمان‌ها به شما در رشد مجدد مو کمک کنند. امروز با یک متخصص پزشکی صحبت کنید تا سفر خود را به سمت مو های پر تر آغاز کنید.

حتما بخوانید  جلوگیری از ریزش مو به کمک منیزیم و ۱۰ ماده غذایی حاوی منیزیم

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.