رژیم وگان چیست؟ فوائد رژیم وگان

رژیم وگان چیست؟ وگان ها با گیاه خواران چه تفاوتی دارند؟

0 540

رژیم وگان چیست؟ فوائد رژیم وگان

وگانیسم چیست؟ اصطلاح “وگان” در سال ۱۹۴۴ توسط گروه کوچکی از گیاهخوارانی که از انجمن گیاهخواران لستر در انگلستان جدا شدند و انجمن وگان را تشکیل دادند، ابداع شد. آنها ترجیح دادند مانند گیاهخواران، لبنیات، تخم مرغ یا هر محصول دیگری با منشاء حیوانی مصرف نکنند، علاوه بر آن از گوشت خودداری کنند. اصطلاح “وگان” با ترکیب اولین و آخرین حروف “گیاهخوار” انتخاب شد.

وگانیسم در حال حاضر به عنوان شیوه ای از زندگی تعریف می شود که تلاش می کند همه اشکال استثمار و ظلم حیوانات را از غذا، پوشاک یا هر هدف دیگری حذف کند. این تنها یک رژیم غدایی نیست، بلکه یک باور برای حق زندگی و احترام به همه موجودات و کمک به جهان می باشد.

رژیم وگان چیست؟

رژیم وگان ،غذاهای گیاهی خوب و اما غذاهای حیوانی ممنوع هستند. برخی از وگان ها این کار را برای بهبود سلامت خود انجام می دهند. رژیم غذایی گیاهی می تواند خطر ابتلا به برخی بیماری ها را کاهش دهد. برخی دیگر از گوشت دوری می کنند زیرا نمی خواهند به حیوانات آسیب برسانند یا از محیط زیست محافظت می کنند.

اگر به فکر یک رژیم غذایی گیاهخواری افتاده اید، ممکن است تعجب کنید که آیا این روش غذا خوردن برای شما مناسب است یا خیر. اگرچه می توانید از مزایای واقعی بدون گوشت بهره مند شوید، اما چند چالش نیز وجود دارد.

رژیم وگان چیست؟

 

آنچه می توانید در رژیم وگان بخورید

در رژیم گیاهخواری، می توانید غذاهای تهیه شده از گیاهان را بخورید، از جمله:

 • میوه ها و سبزیجات
 • حبوباتی مانند نخود، لوبیا و عدس
 • آجیل و دانه ها
 • نان، برنج و ماکارونی
 • جایگزین های لبنی مانند شیر سویا، شیر نارگیل و شیر بادام
 • روغن های گیاهی

رژیم وگان

آنچه شما نمی توانید در رژیم وگان بخورید

وگان ها نمی توانند غذاهایی را که از حیوانات تهیه شده است بخورند، از جمله:

 • گوشت گاو، خوک، بره و سایر گوشت های قرمز
 • مرغ، اردک و سایر طیور
 • ماهی یا صدف مانند خرچنگ، صدف
 • تخم مرغ پنیر، کره
 • شیر، خامه، بستنی و سایر محصولات لبنی
 • سس مایونز (چون حاوی زرده تخم مرغ است)
 • عسل

رژیم غذایی وگان

می‌توانید لبنیات را با شیرهای گیاهی، تخم‌مرغ‌های همزده با توفو، عسل را با شیرین‌کننده‌های گیاهی مانند ملاس یا شربت افرا و تخم‌مرغ خام را با دانه‌های کتان یا چیا جایگزین کنید.

علاوه بر این، وگان ها تمایل به مصرف انواع غلات کامل و همچنین طیف وسیعی از میوه ها و سبزیجات دارند.

در نهایت، شما همچنین می‌توانید از میان مجموعه‌ای از محصولات آماده وگان، از جمله گوشت‌های گیاهی، شیرهای گیاهی غنی‌شده، پنیرهای گیاهی، و دسرها، انتخاب کنید. با این حال، این محصولات بسیار فرآوری شده ممکن است حاوی مواد افزودنی، روغن و مواد مصنوعی باشند.

چرا مردم به رژیم وگان علاقه مند می شوند؟

وگان ها معمولاً به یک یا چند مورد از دلایل زیر اجتناب از محصولات حیوانی را انتخاب می کنند.

اخلاق

وگان های اخلاقی قویاً معتقدند که همه موجودات حق زندگی و آزادی دارند. بنابراین، آنها با پایان دادن به زندگی یک موجود آگاه صرفاً برای مصرف گوشت آن، نوشیدن شیر یا پوشیدن پوست آن مخالفند – به خصوص به این دلیل که جایگزین‌هایی در دسترس است. وگان های اخلاقی همچنین با استرس روانی و فیزیکی که حیوانات ممکن است در نتیجه شیوه های کشاورزی مدرن متحمل شوند، مخالف هستند.

به عنوان مثال، وگان‌های اخلاق‌گرا از آغل‌ها و قفس‌های کوچکی که بسیاری از دام‌ها در آن زندگی می‌کنند ابراز تاسف می‌کنند و اغلب به ندرت بین زمان تولد تا ذبح آن را ترک می‌کنند.

علاوه بر این، بسیاری از وگان‌ها علیه شیوه‌های صنعت کشاورزی، مانند آسیاب کردن جوجه‌های نر زنده توسط صنعت تخم‌مرغ یا تغذیه اجباری اردک‌ها و غازها برای بازار فوای گراس، صحبت می‌کنند.

وگان های اخلاقی ممکن است مخالفت خود را با اعتراض، افزایش آگاهی و انتخاب محصولاتی که شامل کشاورزی حیوانات نمی شود نشان دهند.

سلامتی

برخی از افراد گیاهخواری را به دلیل اثرات بالقوه آن بر سلامتی انتخاب می کنند.  برای مثال، رژیم‌های گیاهی ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت نوع ۲، سرطان و مرگ زودرس را کاهش دهند.

کاهش مصرف محصولات حیوانی نیز ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر یا مرگ بر اثر سرطان یا بیماری قلبی را کاهش دهد.

برخی نیز وگانیسم را برای جلوگیری از عوارض جانبی مرتبط با آنتی بیوتیک ها و هورمون های مورد استفاده در کشاورزی مدرن انتخاب می کنند.

در نهایت، مطالعات به طور مداوم رژیم های غذایی وگان را با وزن بدن و شاخص توده بدنی پایین تر (BMI) مرتبط می کند. برخی از افراد ممکن است این رژیم ها را برای کاهش وزن انتخاب کنند.

محیط

مردم همچنین ممکن است به دلیل تأثیرات زیست محیطی کشاورزی حیوانات، از محصولات حیوانی خودداری کنند. گزارش سال ۲۰۱۰ سازمان ملل متحد (UN) استدلال کرد که این محصولات معمولاً به منابع بیشتری نیاز دارند و باعث انتشار گازهای گلخانه ای بالاتری نسبت به گزینه های گیاهی می شوند.

به عنوان مثال، کشاورزی دام در انتشار ۶۵ درصد از انتشار اکسید نیتروژن جهانی، ۳۵ تا ۴۰ درصد انتشار متان و ۹ درصد از انتشار دی اکسید کربن نقش دارد. این مواد شیمیایی سه گاز گلخانه ای اصلی دخیل در تغییرات آب و هوایی در نظر گرفته می شوند. علاوه بر این، کشاورزی حیوانی فرآیندی پر مصرف آب است. برای مثال، ۵۵۰ تا ۵۲۰۰ گالن (۱۷۰۰ تا ۱۹۵۵۰ لیتر) آب برای تولید ۱ پوند (۰.۵ کیلوگرم) گوشت گاو مورد نیاز است.

این مقدار تا ۴۳ برابر بیشتر از آب مورد نیاز برای تولید همان مقدار دانه غلات است

هنگامی که مناطق جنگلی برای کشت و کار یا مرتع سوزانده می شوند، کشاورزی حیوانات می تواند منجر به جنگل زدایی شود. تصور می شود که این تخریب زیستگاه به انقراض گونه های مختلف جانوری کمک می کند

انواع بارز این سبک زندگی عبارتند از:

 • گیاهخواران رژیمیاین اصطلاح که اغلب به جای “گیاهخواران” استفاده می شود، به کسانی اطلاق می شود که از محصولات حیوانی در رژیم غذایی خود اجتناب می کنند اما همچنان از آنها در سایر محصولات مانند لباس و لوازم آرایشی استفاده می کنند.
 • گیاهخواران با غذای کاملاین افراد رژیم غذایی غنی از غذاهای کامل مانند میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات، آجیل و دانه ها را ترجیح می دهند.
 • وگان های ناسالمبرخی افراد به شدت به غذاهای گیاهی فرآوری شده، مانند گوشت های وگان، سیب زمینی سرخ شده، شام های یخ زده و دسرها، از جمله کلوچه های Oreo و بستنی های غیر لبنی متکی هستند.
 • وگان های خام.این گروه فقط غذاهایی را می خورند که خام یا پخته شده در دمای کمتر از ۱۱۸ درجه فارنهایت (۴۸ درجه سانتیگراد) هستند
 • وگان های کم چرب و خام.این زیرمجموعه که با نام میوه‌خواران نیز شناخته می‌شود، غذاهای پرچرب مانند آجیل، آووکادو و نارگیل را محدود می‌کند و در عوض به میوه‌ها تکیه می‌کند.گیاهان دیگر گاهی به مقدار کم خورده می شوند.
حتما بخوانید  ۱۶ علت استرس در محل کار و نحوه جلوگیری از اثرات آن

رژیم وگان و تاثیر آن بر سلامتی

مطالعات نشان می دهد که وگان ها سلامت قلب بهتری دارند و احتمال ابتلا به برخی بیماری ها کمتر است. کسانی که گوشت را حذف می کنند، شانس کمتری برای چاق شدن یا ابتلا به بیماری قلبی، کلسترول بالا و فشار خون بالا دارند. وگان ها نیز کمتر در معرض ابتلا به دیابت و برخی انواع سرطان، به ویژه سرطان های دستگاه گوارش و سینه، تخمدان ها و رحم در زنان هستند.

وگان شدن حتی ممکن است به شما کمک کند عمر طولانی تری داشته باشید، به خصوص اگر کالری روزانه خود را نیز کاهش دهید. کنترل بهتر وزن ممکن است یکی از دلایل تمام این فواید سلامتی باشد. وگان ها نسبت به افرادی که محصولات حیوانی مصرف می کنند، شاخص توده بدنی (BMI) کمتری دارند.

تغذیه خوب یک مزیت دیگر است. میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و آجیل جزء اصلی رژیم غذایی وگان هستند. این غذاها سرشار از فیبر، آنتی اکسیدان ها و ترکیباتی هستند که به محافظت در برابر بیماری هایی مانند دیابت و سرطان کمک می کنند.

رژیم وگان و سلامتی

آیا رژیم وگان به لاغری بدن کمک می کند؟

وگان ها مانند گیاه خوارها رژیم گوشت قرمز و گوشت مرغ را کنار گذاشتند، آن ها حتی لبنیات و تخم مرغ را نیز حذف کردند، در این ٰرژیم خبری از طعم دادن با چربی حیوانی، یا ژلاتین نیست. در سال ۲۰۱۷ حدود ۶٪ آمریکایی ها به رژیم وگان روی آوردند. ازجایی که در رژیم وگان دریافت کالری کم می باشد، شانس لاغری در این رژیم بسیار زیاد است. اگر این رژیم را بدرستی رعایت کنید و کالری دریافتی را کاهش دهید می توانید منتظر کاهش وزن باشید.

حتما بخوانید  ۱۰ تمرین از بهترین و سریع‌ترین تمرین‌ها، برای چربی‌سوزی و کاهش وزن

نتیجه گیری:

به طور خلاصه وگانیسم یک سبک زندگی برمبنای جلوگیری از اسارت، شکنجه و کشته شدن سایر جانداران و حیوانات است، این رژیم یک الگو برای زندگی بهتر و بدون خشونت است، با این حال انسان ها آزاد هستند از رژیم غذایی مورد علاقه خود استفاه کنند و انتخاب یا عدم انتخاب این رژیم نمی تواند بیانگر اندیشه یا اعتقادات افراد باشد. یادمان باشد مهمترین موضوع در تغذیه و رژیم غذایی، سلامتی و تندرستی بدن می باشد.

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.