روتین مراقبت از پوست خشک و ۱۵ راه درمان خانگی برای رفع خشکی پوست

روتین مراقبت از پوست خشک و 15 راه درمان خانگی برای رفع خشکی پوست

1 1,566

تشخیص پوست خشک و نحوۀ مراقبت از آن

 

پوست عضوی گسترده از بدن است که بیشتر از سایر اعضا در معرض دید قرار دارد به همین خاطر و به سبب ریسک آسیب پذیری بالایی که دارد؛ نیاز به مراقبت دائمی هم دارد. به ویژه پوست خشک که بخاطر ساختار شکننده و حساس آن، مستعد چین و چروک افتادن است.

پوست-خشک

 

پوست خشک

 

خشکی پوستپوست خشک، پوستی است که سبوم (چربی) کمتری نسبت به سایر انواع پوستی دیگر دارد و مستعد حساسیت است. ژنتیک، بالارفتن حرارت، تغییردما و شرایط آب و هوایی، تابش آفتاب، بکاربردن لوازم آرایشی نامناسب و ناسازگار با نوع پوست، صابونهایی با اسانس زیاد، باد و … می توانند تاثیر گذار و تشدید دهندۀ حساسیت و خشکی پوست شوند.

مهم‌ترین نقش در تعیین نوع پوست را ژنتیک ایفا می‌کند. رنگ چشم ،رنگ مو و حتی میزان  رطوبت در پوست از طریق ژنتیک تعیین می شود. اگر یک یا هر دوی والدین شما داری پوست خشک باشند، به احتمال زیاد شما هم پوستی خشک خواهید داشت.

اصلی ترین مشکل پوست خشک نبود چربی طبیعی (سبوم) در پوست است. پوست خشک دارای کمبود چربی است و به نسبت انواع دیگر پوست توانایی کمتری در حفظ کردن رطوبت طبیعی خود دارد. لایه های بیرونی پوست فاقد چربی لازم برای حفظ رطوبت مورد نیاز پوست هستند و به همین علت باعث ازبین رفتن حالت ارتجاعی پوست می شوند.

پوست خشک بی آب، پوسته پوسته، با قابلیت تحریک شدن بالا، ملتهب و ظاهری خشک دارد. فرد دارای پوست خشک؛ احساس زبری ، درد و خارش در پوست داشته و حتی در حالتهای شدیدتر پوست دچار  قرمزی و خارش شدید و در نتیجه ایجاد ترکهای عمیق می شود که گاهی ممکن است خون ریزی کنند.

 

پوست خشک و مشکلات آن

متخصصین، پوست خشک  رابه دلیل اختلال لایه بیرونی آن، “آسیب‌پذیر” می‌نامند. پوست خشک با سرعت بیشتری نسبت به سایرانواع پوست رطوبت خود را از دست می دهد و این باعث می شود عوامل خارجی به راحتی به پوست نفوذ کنند و این خصیصه باعث تحریک پذیری زیاد پوست خشک نسبت به پاک کننده های قوی، مواد شیمیایی مضر و مواد نگه دارنده، می شود.

لایۀ بیرونی پوست بهترین محافظ  پوست در برابر عوامل خطرناک محیطی است. به دلیل آسیب پذیر بودن لایه بیرونی پوست خشک، این نوع پوست در معرض خطرات بیشتری بوده و نشانه های پیری زودرس مانند خطوط ریز، چین و چروک و افتادگی پوست، در آن زودتر و بیشتر نمایان می شود و نسبت به عوامل خارجی واکنش سریعتر و زیادتری دارد. بهترین راه حل برای حفظ پوست خشک حفظ رطوبت و مراقبت از آن است.

پوست خشک 3

 

ساختار پوست خشک چگونه است؟

پوست محافظ بدن ما در برابر عوامل بیرونی و محیطی است. پوست شامل سه لایه است: لایۀ رویی «اپیدرم» که از کراتینوسیت تشکیل شده، لایۀ میانی «درم» که از بافت های همبند و الایاف کلاژن، فیبرهای الاستین، رگ های خونی، غدد چربی، فولیکول مو و غدد عرقی تشکیل شده و لایۀ زیرین «هیپودرم» که از بافت چربی، رگ و عصب تشکیل شده است.

سلو لهای سطح پوست را لایه های “لیپید” احاطه کرده اند. لایه های لیپید از کلسترول و اسیدهای چرب و سرامید تشکیل شده اند. وظیفۀ آب رسانی به پوست برعهدۀ بیرونی ترین قسمت اپیدرم (لایۀ شاخی پوست) است. لیپیدها از تبخیر آب ذخیره در پوست جلوگیری می کنند.

عوامل طبیعی رطوبت رسان پوست؛ غدد چربی و عرقی هستند و به عنوان نگه دارندۀ  درونی رطوبت پوست عمل می کنند.

میزان نرمی بافت پوست به میزان آبِ ذخیره در آن بستگی دارد. یکی از متداول ترین علتهای خشکی پوست، هوای خشک (با رطوبت پایین) است. هنگامی که لیپیدها تخلیه شوند و آب کافی در لایۀ شاخی پوست برای عملکرد مناسب پوست وجود نداشته باشد؛ رطوبت پوست به طور آشکار کاهش یافته و پوست خشک می شود.

خشک6

مشخصات پوست خشک چیست؟

پوست با قشری از چربی، عرق و آب که همۀ آنها از لاپوست می آیند، محافظت می شود. همۀ ما بعضی‌اوقات، با خشکی پوست مواجه می‌شویم، بخصوص در زمستان. اما بعضی از افراد با پوست خشک متولد می شوند و باید در تمام عمر خود از آن مراقبت نمایند.

مشخصات پوست خشک:

 • منافذ پوستی بسیار ریز
 • پوست خشک و زبر صورت
 • لکه‌های قرمز
 • خطوط ریز و چین‌وچروک
 • احساس خشکی شدید و کشیدگی در پوست به‌خصوص بعد از شستشو
 • پوسته‌پوسته شدن
 • مستعد سوزش و خارش بودن
 • وجود احتمالی ترک بر روی پوست

بعضی از افراد پوست خشک خود را ارث می برند و با آن به دنیا می آیند؛ اما برخی دیگر از افراد دارای پوست خشک، به مرور زمان و بخاطر افزایش سن یا عوامل محیطی  و یا برخی از بیماری ها، صاحب پوست خشک می شوند. پوست خشک به هردلیلی که به وجود بیاید نیازمند مراقبتهای خاص خود است.

«لاپوست» با ایجاد لایه ای از چربی، عرق و آب از پوست محافظت می کند. پوست طبیعی درصدی آب دارد که با افزایش سن به تدریج کاهش می یابد. در افرادی که هنوز سالخورده نشده‌اند، مقدار آب در پوست حتی در مواجهه با آفتاب و هوای خشک هم نباید خیلی کاهش پیدا کند، اما در پوست خشک میزان آب، به طور معمول کمتر است. پوست خشک، در اثر کمبود چربی و آب، نرمی و لطافت خود را از دست می‌دهدو به حالتی که انگار تحت فشار و کشش است، زبر و خشک می‌شود.

پوست خشک، چربی و آب طبیعی که باید داشته باشد را ندارد. در افراد دارای پوست خشک، ظاهر پوست، خشک و تیره و مایل به خاکستری است (به دلیل پوسته پوسته شدن طبقۀ شاخی) و جلای طبیعی ندارد. پوست خشک بیماری محصوب نمی شود و نباید آن را با اگزما و سایر مشکلات پوستی که عوارض مشابه آن را دارند اشتباه گرفت.

 

خشکی پوست چیست؟

خشکی پوستی

خشکی پوست یک مشکل پوستی رایج است که ممکن است در تمام سنین رخ ‌دهد. خشکی پوست خیلی جدی نیست، اما گاهی درمان آن سخت است. خشکی پوست ممکن است به بیماری‌های دیگر پوستی یا بیماری‌های دیگری مانند دیابت، کم کاری یا پرکاری تیروئید، سندرم شوگرن و سوء تغذیه مربوط باشد.

گاهی افرادی با خشکی پوست مراقبت ها و راه های درمانی را بکار می برند که مناسب پوست آنها نیست. باید این را بدانید که با دوبار در روز شستن و مرطوب کننده زدن به پوست بازهم ممکن است در درمان پوست خشک خود دچار غفلت شوید. ما نمی توانیم نوع پوست خود را انتخاب کنیم اما می توانیم به خوبی راه هایی را برای مراقبت از آن بکار ببرید. لازم است به خوبی بدانید چه کارهایی را در روتین مراقبت از پوست خود به درستی بکار ببرید.

 

علت خشکی پوست چیست؟

خشکی پوست1در اثر کاهش ترشح چربی توسط غدد چربی، پوست بدن خشک شده و نسبت به عوامل محیطی و بعضی از مواد حساس شده و به علت نداشتن رطوبت کافی، حالت سوختگی پیدا می کند.

از علتهای اصلی خشکی پوست سرد شدن آب و هوا است. خشک شدن پوست می تواند ارثی و ژنتیکی باشد. استفاده از صابون های قوی، میزان رطوبت هوا، تماس زیاد با اشعۀ خورشید، اختلالات تیروئیدی، دیابت و استفاده از بعضی از داروها – دیورتیک ها، ضد اسپاسم ها و آنتی هیستامین ها- می توانند علت خشکی پوست باشند.

 

شایع ترین علل خشکی پوست بدن:

آب و هوا: زندگی کردن در آب و هوای خشک می تواند باعث خشکی پوست شود (زندگی دربیابان و صحرا).

سن: سالمندان در معرض ابتلا به خشکی پوست بدن قرار دارند. زمانیکه سن افراد بالا میرود، منافذ پوست روغن طبیعی کمتری تولید می‌کنند و این عامل، خطر ابتلا به خشک شدن پوست بدن را افزایش میدهد.

سابقۀ پزشکی: افرادی با سابقۀ پزشکی ابتلا به درماتیت تماسی ( واکنش التهابی پوست در اثر تماس مستقیم با عوامل شیمیایی در محیط)،  آلرژی یا اگزما و سایر بیماری های آلرژیک (حساسیتی)، احتمال ابتلای بیشتری به خشکی پوست دارند. داشتن سابقۀ این بیماری در خانواده نیز ممکن است احتمال ابتلا به اگزما یا حساسیت پوستی را در شما  افزایش دهد.

فصلها: در فصل پاییز و زمستان بخاطر کاهش رطوبت هوا، معمولا خشکی پوست شایع تر است اما فصل تابستان به دلیل سطح رطوبت بالا، بدن می تواند از بروز خشکی پوست جلوگیری کند.

حمام رفتن: به دفعات زیاد حمام رفتن یا استحمام با آب خیلی داغ نیز خطر ابتلا به خشکی پوست بدن را افزایش میدهد.

عوامل ژنتیکی: غدد چربی به مقدار کافی پوست را چرب نمی کنند، در نتیجه پوست خشک می شود.

داشتن برنامۀ غذایی نامناسب: کمبود مواد مغذی به خصوص ویتامین A و ویتامین های گروه B باعث خشکی پوست می شود.

 

انواع پوست خشک و خشکی پوست :

قرار گرفتن در شرایط آب و هوایی خشک، استفادۀ زیاد از آب داغ و مواد شیمیایی خاص می توانند موجب خشک شدن پوست شوند.

گاهی اوقات علت ایجاد پوست خشک، بخاطر این است که فرد تحت درمان دارویی است. آماس پوستی یا درماتیت یک اصطلاح پزشکی برای پوستهای بسیار خشک می باشد.

در اینجا چند نوع آماس پوستی یا درماتیت را توضیح می دهیم:

درماتیت تماسی یا آلرژی تماسی: هنگامی که پوست شما با چیزی تماس داشته و واکنشی نشان دهد که باعث التهاب موضعی شود، دچار درماتیت تماسی شده است. مثلا هنگامی که پوست شما در معرض یک مادۀ شمیایی مانند سفید کننده قرار می گیرد، درماتیت تماسی رخ داده و نیزهنگامی که در معرض ماده ای که به آن آلرژی دارید – مثلا نیکل –  قرار بگیرید، درماتیت تماسی یا آلرژی تماسی رخ داده.

درماتیت سبورئیک : هنگامی که پوست روغن زیادی تولید کند درماتیت سبورئیک رخ می دهد. این عارضه به صورت بثورات، جوش و لکه های قرمز و پوسته شده روی سر ظاهر می شوند. درماتیت سبورئیک در بین نوزادان شایع است.

درماتیت آتوپیک: به عنوان اگزما شناخته می شود . بیماری مزمن پوستی است که باعث پوسته پوسته شدن پوست شما می شود. درماتیت آتوپیک در بین کودکان و افراد جوان شایع است.

پسوریازیس و دیابت نوع ۲ نیز باعث خشک شدن پوست شما می شوند

گاهی اوقات، خشکی پوست علت ساده ای دارد؛ مثلا تخلیۀ لیپیدها که ممکن است به علت استفاده از صابونهای قوی، پوشیدن لباس های حساسیت زا و استحمام طولانی مدت با آب داغ باشد. همینطور قرار گرفتن در معرض هوای خیلی گرم یا خیلی سرد با رطوبت کم، می تواند باعث خشکی پوست شما شود.

گاهی اوقات علت خشکی پوست شما این است که در زمان اشتباهی از کرم مرطوب کننده تان استفاده می کنید. زمان مناسب برای مرطوب کردن پوست دقیقا بعد از شستن آن یعنی زمانی که هنوز پوست کاملا خشک نشده است می باشد. زمانی که پوست خیس است بیشترین میزان رطوبت را دارد و مرطوب کننده بهترین کارایی را خواهد داشت.

 

حتما بخوانید   معجزۀ روتین مراقبت از پوست

 

چگونه از پوست خشک خود مراقبت کنیم

مدارا با پوست خشک

نحوۀ مدارا کردن با پوست خشک چگونه است؟

اگر شما دائماً مرطوب‌کننده های مختلف استفاده می‌کنید اما  بعد از اتمام آن کرم‌ها، بازهم  دچار مشکل خشکی پوست می‌شوید، برای یافتن راه حل مناسب به راهنمایی‌های زیر توجه کنید:

نحوۀ شست و شوی پوست یکی از اصلی ترین مواردی است که در انواع پوست اهمیت زیادی دارد. حفظ پاکیزگی پوست هم از نظر تعداد دفعات شست و شو و هم از نظر مواد مورد استفاده، بسیار مهم است. برای شست و شوی پوست خشک باید از مواد بسیار ملایم و سازگار با پوست خشک استفاده کرد و همینطور تعداد دفعات شست و شو نیز نباید زیاد باشد.

پوست خشک باید با مواد مرطوب کننده به طور مرتب آبرسانی شود. این نوع پوست نسبت به تابش مستقیم نور خوشید، وزش باد و هوای سرد و خشک حساس است، پس استفاده از کرم های ضدآفتاب قبل از خروج از منزل برای افرادی با پوست خشک الزامی است.

برای پوست خشک خود از محصولات خیلی چرب نیز استفاده نکنید زیرا چربی زیاد باعث تحریک غدد چربی و تنبلی آنها در ترشح چربی می شود.

برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک بر روی پوست خشک و آشنا شدن با محصولات مناسب این نوع پوست و روشهای صحیح مراقبت از آن به متخصص پوست مراجعه کنید.

 

روش شستشوی صحیح پوست خشک

افرادی با پوست خشک، باید صورت خود را در هنگام صبح فقط با آب شست و شو داده و برای پاک کردن پوست در شب از پاک کننده های ملایمی که دارای مرطوب کننده هستند استفاده کنند.

پوست خشک بعد از پاک شدن با پاک کننده های حاوی مرطوب کننده؛ نرم و صاف باقی خواهد ماند. اگر بعد از استفاده از پاک کننده، پوست شما بیش از حد خشک یا تحریک شد؛ نشانۀ این است که این پاک کننده مناسب پوست شما نیست.

دوش گرفتن و استحمام باعث ایجاد رطوبت بیشتر در پوست می شود اما استفاده از آب داغ، چربی و رطوبت طبیعی پوست را از بین می برد و سبب خشک شدن آن می شود. بنابر این زمان حمام گرم خود را به زیر ۱۰ دقیقه برسانید. در هنگام دوش گرفتن درِ حمام را بسته نگه دارید تا بخار موجود در فضای حمام رطوبت بیشتری را به پوست شما برساند.

در هنگام شست و شو از ایجاد هرگونه اصطکاک توسط اسفنج، لیف و مواد شست و شو دهنده ای که دارای اسکراب هستند خود داری کنید؛ زیرا پوست خشک نباید تحریک شود.

بهترین راه شستن پوست خشک استفاده از دست است. به آرامی و با حالت دَوَرانی و ماساژگونه پوست خود را شست و شو دهید. بخصوص در اطراف چشم از مالش شدید پوست خودداری کنید، زیرا موجب تحریک وایجاد التهاب در آن خواهید شد.

از آب ولرم و حولۀ پنبه ای تمیز استفاده کنید.

 

چند نکتۀ طلایی دربارۀ پوست خشک

پاک کننده های صابونی و غیر صابونی

استفاده کردن از پاک کننده های صابونی قوی و خشن، باعث از بین رفتن لایۀ طبیعی چربی پوست شما شده و باعث سوزش و التهاب در پوست می شوند.
پاک کننده های خشن وقوی صابونی، می‌توانند لایه چربی طبیعی پوست صورتتان را از بین ببرند و سبب خشکی پوست، سوزش و التهاب در آن شوند. پاک کننده‌های غیرصابونی، که درصد کمی صابون دارند و خفیفتر هستند، بیشتر توصیه میشوند؛ مگر در مواردی که پوست فرد به شدت چرب باشد که با مشورت پزشک صابون مناسب را استفاده می‌کند.

استفاده از یک پاک کنندۀ ملایم حاوی درصدی از مرطوب کننده، برای پوست خشک، بهترین گزینه است. اگر بعد از شست‌و‌شو با مواد پاک کننده، پوست شما خشک، ملتهب و یا دچار خارش شدید شد سعی کنید محصول دیگری را متناسب با پوست خود انتخاب کرده و با پزشک خود مشورت نمایید.

پوست خود را دستکاری نکنید

هرگز بدون آب و به صورت خشک، پوست خود را پاک نکنید؛ زیرا ماساژ دادن و کشیدن حوله روی صورت باعث تحریک و التهاب پوست می شود. برای تمیز کردن چربی اضافی روی پوست ابتدا صورت خود را شست‌و‌شو داده وسپس با یک حولۀ پنبه ای تمیز و لطیف به آرامی پوست را تمیز کنید.

خشکی - پوست -عدم استفاده از لایه بردار (اسکراب) پوست

بخاطر اینکه لایه برداری و ماساژ، پوست خشک را تحریک می‌کند و استفاده از لیف ها و اسفنج های زبر برای پوست خشک مضر می باشد؛ افراد دارای این نوع پوست احتیاجی به لایه برداری پوست و خرید کرم های مختلف و مالش روزانۀ پوست ندارند. بهترین راه برای شستن صورت، شستن توسط دستهاست.

لایه برداری با از بین بردن سلولهای مردۀ پوست باعث نفوذ بهتر مرطوب کننده ها به پوست می شود اما مالش پوست توسط اسکراب ها خشکی پوست را تشدید می کند و سبب پوسته پوسته شدن پوست می شود. لایه برداری نباید باعث شود که پوست شما حتی کوچکترین آسیبی ببیند برای همین از لایه بردارهای خفیف استفاده کنید.

 

خیس کردن دستها و صورت با آب ولرم

اول دستهایتان را بشوید و صورت خود را با آب ولرم خیس کنید. خیلی نگران اینکه آب برای کف کردن صابون یا شوینده کافی است نباشید. بعد از مرطوب کردن صورت با آب، پاک کنندۀ مناسب پوست خشک را کف دست ریخته و سپس به آرامی روی صورت بمالید و به حالت دایره ای ماساژ بدهید. اطراف چشم را ماساژ ندهید زیرا این کار در دراز مدت سبب زود چروک شدن پوست این نواحی خواهد شد.

پوست خود را زیاد مرطوب کنید

مرطوب کننده ها، هم پوست را مرطوب نگه داشته و هم سبب آبرسانی به پوست می شوند. از مرطوب کنندۀ مناسب با پوست خود ۲ تا ۳ بار در روز استفاده کنید. بعد از شست وشوی پوست صورت، به مدت ۳ دقیقه مرطوب کننده را روی پوست خود مالیده تا جذب شود. حتما در طول روز از مرطوب کننده استفاده کنید.

برای پوست خشک، کرم های مرطوب کننده و روغن ها گزینه های مناسب تری نسبت به لوسیون ها هستند.

از مرطوب کننده های حاوی اسانس و عطر استفاده نکنید. قبل از استفاده از مرطوب کننده، مقداری از آن را روی پوست ساعد خود امتحان کرده و در صورتی که علائم حساسیت مثل خارش، سوزش و قرمزی را نداشتید می‌توانید با خیالی آسوده از آن برای پوست صورتتان استفاده کنید.
استفاده از یک دستگاه مرطوب‌کنندۀ هوا برای افزایش میزان رطوبت موجود در محیط، به‌ویژه در اتاق‌خواب باعث می شود رطوبت محیط بیشتر شده و کمتر از رطوبت پوست برای تأمین آب بدن استفاده ‌شود.

حتما بخوانید   ویژگی های پوست نرمال و معرفی ۴ ماسک مناسب برای پوست نرمال

راه های درمان پوست خشک

پوست خشک 0

درمان خشکی پوست به سبک زندگی فرد مرتبط است. با انجام دادن یکسری تغیرات ساده می توانید از خشکی پوست جلوگیری کنید.

 • حمام کردن با آب داغ ممنوع
 • هرروز دوش نگیرید، دوش گرفتن به صورت یک روز درمیان کافی است
 • زمان دوش گرفتنتان کمتر از ۱۰ دقیقه باشد
 • هنگام استحمام از صابون حاوی مرطوب کننده استفاده کنید
 • بلافاصله بعد از دوش گرفتن یا حمام کردن، از مرطوب کننده استفاده کنید
 • پوست مرطوب خود را با یک حولۀ نرم به آرامی نوازش دهید
 • پوست خشک را نخارانید و اسکراب نکنید
 • از بخور در منزل استفاده کنید
 • در طی روز مقدار زیادی آب بنوشید

 

اشتباهات رایج دربارۀ پوست خشک

پوست خشک- خشکی پوست

در تینامو شما را با ۱۱ اشتباهی که نباید دربارۀ پوست خشک انجام دهید، آشنا میکنیم:

اشتباه اول: بی‌دقتی کردن در انتخاب کرم یا لوسیون

استفاده از مرطوب کننده یک اصل ضروری برای همۀ انواع پوست – به خصوص در درمان پوست خشک – است. شما باید کرمی را استفاده کنید، که مخصوص پوست‌تان ساخته شده است، نه اینکه هر کرمی را که به دستتان رسید استفاده کنید. به یاد داشته باشید، محصولی که برای پوست چرب مؤثر است، ممکن است برای پوست خشک بی‌اثر باشد.

پوست خشک یک لایه‌ی رطوبتی بسیار شکننده و حساس دارد که به‌ راحتی با عواملی مثل آلودگی و اشعه UV آسیب می‌بیند. پوست در تماس با این عوامل، قابلیت خود را برای حفظ کردن رطوبت و آب خود از دست می‌دهد و سفت و زبر می‌شود. مرطوب کننده، پوست را با رطوبت می‌پوشاند و باعث نرمی و راحتی پوست می شود.

 

اشتباه دوم: خشک کردن پوست قبل از استفاده کردن از مرطوب کننده

اگر بعد از شستشوی پوست، سریع سمت حوله می‌روید و پوست خود را خشک می کنید، باید بدانید متخصصان این کار را در درمان پوست خشک شما اشتباه می‌دانند. بهترین زمان برای رطوبت رسانی به پوست، بعد از حمام، شستن و پاک کردن صورت یا دست‌ها و البته قبل از خشک کردن است. ممکن است این موضوع به نظرتان عجیب باشد اما، این تغییر کوچک به ماندن آب در پوست کمک می کند.

 

اشتباه سوم: ترس استفاده کردن از روغن‌ها

اگر پوست‌تان خشک است، باید بدانید استفاده از روغن صورت می‌تواند به آبرسانی و تغذیۀ پوست‌تان کمک کند و روند درمان پوست خشک را بهبود ببخشد. روغنی را برای صورت‌تان انتخاب کنید که به پوست‌تان درخشندگی بدهد. ۴ تا ۵ قطره از روغن را کف دست خود بریزید؛ سپس، با یک انگشت و با ضربه‌های کوچک آن را به پوست خود بزنید و در آخر، با سطح دست‌تان آن را روی صورت خود پخش کنید. می‌توانید بعد از مرطوب کننده از روغن استفاده کنید تا آبرسانی بیشتری انجام شود.

 

اشتباه چهارم: فراموش کردن آبرسانی کردن دست و لب

حتما شما تعداد زیادی کرم و لوسیون بدن روی میز آرایش‌تان دارید! اما، قسمت‌های کوچک دیگری هم هستند که به مرطوب کننده نیاز دارند. بله دست‌ها و لب‌هایتان. پس، همیشه در کیف خود نرم کننده لب و کرم دست داشته باشید تا آنها را رطوبت رسانی کنید.

 

اشتباه پنجم: حمام کردن با آب داغ

درست است که حمام داغ بسیار آرامش بخش است و بحثی در این مورد نیست؛ اما، یادتان باشد حمام داغ برای درمان پوست خشک اصلا مناسب نیست. وقتی با آب بسیار گرم حمام می‌کنید، چربی‌های ضروری پوست‌تان را از بین می برید، حتی پوست شما خشک‌تر می‌شود.

روشن است که اگر پوست خشکی دارید حمام داغ باید آخرین چیزی باشد که می‌خواهید. پس، دفعه‌ی بعد که حمام می‌کنید درجه آب را کم کرده و به جای آن پوست خود را با آب ولرم بشویید. ممکن است آرامش مورد نظر را نداشته باشد اما پوست‌تان کمتر خشک می‌شود و کمتر آسیب می‌بیند.

 

اشتباه ششم: شستن بیش از اندازه یا خشن پوست

حتماً می‌دانید که شستشوی پوست ضروری است، حتی برای پوست‌ خشک. هر روز باید دوبار پوست خود را بشویید، همچنین بعد از تعریق باید سریع پوست‌تان را تمیز کنید. پس از پاک کننده‌ی مناسب پوست خشک استفاده کنید و به آرامی پوست خود را تمیز کنید.

برای تمیزی پوست خود بعد از باشگاه و ورزش کردن، از پاک کنندۀ مناسب صورت که نیاز به شستن ندارد، استفاده کنید، مثل میسلار واتر (micellar water) _ میسلار واتر از مولکول‌های روغنی تشکیل شده است که چربی و آرایش را به خود جذب کرده و آنها را از پوست حذف می‌کند_ یک پد پنبه‌ای را به میسلار واتر آغشته کنید، آن را روی صورت خود بکشید تا هم پوست‌تان تمیز شود، هم برای درمان پوست خشک، رطوبت و چربی مفید آن حفظ شود.

خشکی--

اشتباه هفتم: کنار گذاشتن لایه برداری به طورکلی

اگر پوست‌تان خشک است، نیازی نیست که برای درمان پوست خشک خود لایه برداری را کنار بگذارید، فقط لازم است، طبق نوع پوست‌تان هر چند وقت یک‌بار آن را لایه برداری کنید. (مدت زمان دفعات لایه برداری مهم است)

نیاز به لایه برداری کردن، در افراد مختلف متفاوت است؛ بعضی‌ها می‌توانند روزانه لایه برداری داشته باشند. در حالی که، بعضی دیگر فقط هفته‌ای ۱ تا ۲ بار لایه برداری برایشان کافی است.

پس، توجه کنید که پوست‌تان چه واکنشی به لایه برداری نشان می‌دهد. در این صورت، زمان مناسب برای لایه برداری پوست خود را متوجه خواهید شد. هنگام لایه برداری، اسکراب را به آرامی و با حرکات دایره ‌وار روی پوست استفاده کنید.

پوست خود را با خشونت نمالید و حرکت تهاجمی نداشته باشید، یادتان باشد بعد از لایه برداری از مرطوب کننده استفاده کنید.

 

اشتباه هشتم: استفاده کردن از لوازمی آرایشی مات

در کنار روند درمانی و مراقبتی درستی که برای پوست خشک خود در پیش گرفته‌اید، در انتخاب لوازم آرایش خود نیز دقت داشته باشید، نوع لوازم آرایشی که استفاده می‌کنید نیز در ظاهر پوست‌تان نقش دارد.

شاید آرایش مات مد روز باشد اما، اگر پوست‌تان خشک است، بهتر است از این سبک آرایش صرف نظر کرده و سبک دیگری را انتخاب کنید. ظاهر غیربراق و یک دستی که با آرایش مات ایجاد می‌شود، باعث می‌شود پوست‌تان خشک‌تر به نظر برسد. در نتیجه، توجه دیگران به تکه‌های خشک پوست‌تان بیشتر جلب می‌شود و نواحی خشک‌تر پوست‌تان بیشتر نمایان می‌شود. به دنبال محصولات مایعی بروید که پوشش دهی درخشان تری دارند.

 

اشتباه نهم: وقت گذراندن در محیط‌ های خشک

شما نقشی در تعیین آب و هوای محیط زندگی تان ندارید اما، می‌توانید با انجام تغییرات کوچکی کمک کنید تا رطوبت هوای اطرافتان حفظ شود. اگر مجبورید برای زمانی طولانی در محیطی گرم و خشک باشید، بدانید کمبود رطوبت هوا روی پوست‌تان تأثیر می‌گذارد. استفاده از دستگاه های بخور راهی عالی برای برگرداندن رطوبت مورد نیاز به هوا است. برای درمان پوست خشک‌تان سعی کنید هنگام کار و کنار تخت خواب‌تان ، دستگاه بخور داشته باشید تا در اکثراوقات، پوست‌تان آبرسانی شود.

 

اشتباه دهم: کنار گذاشتن ضد آفتاب

این مورد نه فقط برای پوست خشک، که برای همه انواع پوست اشتباهی بزرگ است. این نکته را خیلی شنیده‌اید، اما باز هم آن را تکرار می‌کنیم: “استفاده از کرم ضد آفتاب ضروری است.” استفاده از ضد آفتاب نه تنها در تابستان، بلکه در تمام طول سال و با هرنوع آب وهوایی ضروری است.

همه باید در طول روز از کرم ضد آفتاب با SPF 15 یا بالاتر استفاده کنند. تمدید ضد آفتاب هر ۲ ساعت و همینطور بلافاصله بعد از شنا و تعریق لازم است.

حفاظت در برابر خورشید به همین ختم نمی شود؛ باید سعی کنید، زمان کمتری را در معرض نور خورشید باشید به ویژه، در زمان اوج تابش خورشید یعنی بین ساعت ۱۰ صبح تا ۲ عصر. پس، همیشه دنبال سایه‌بان بگردید. در مکان‌هایی هم که به طور مستقیم در معرض نور خورشید هستید، با لباس آستین بلند، شلوار، کلاه لبه دار و عینک آفتابی مناسب، پوست خود را بپوشانید.

 

اشتباه یازدهم: کنار گذاشتن سرم‌ها

برای درمان پوست خشک‌تان به کنار گذاشتن سرم‌ها حتی فکر هم نکنید. استفاده از یک سرم صورت مناسب که باید زیر مرطوب کننده پخش شود، می‌تواند به طور مؤثری به آبرسانی پوست شما کمک کند.

چند قطره سرم را به نوک انگشتتان بریزید. سپس، آن را به صورت یک لایه‌ی نازک روی کل صورت خود پخش کرده تا جذب پوست‌تان شود. در آخر، روی آن کرم مرطوب کننده بزنید.

 

ما نمی‌توانیم نوع پوست خود را تعیین کنیم اما می‌توانیم مثل حرفه‌ای‌ها از پوست خشک خود مراقبت کنیم. فقط لازم است بدانیم که چه کارهایی را در برنامه‌ی مراقبت از پوست خود انجام داده و چه کارهایی را انجام ندهیم.

 

روتین مراقبت از پوست خشک

 

روتین پوست خشکبا نزدیک شدن به فصل سرما کم کم پوست دست و صورت ما در مقابل بادهای سرد قرار می گیرند و در نتیجه خشک می شوند. خشک تر شدن پوست برای افرادی که در حالت عادی پوست خشک دارند باعث شدت گرفتن مشکلات پوستی آنها می شود.

بهتر است بدانید که پوست خشک راحت تر از پوست چرب قابل اصلاح و درمان است. شما با رعایت روتین پوست خشک می توانید درصد بالایی از مشکلات پوستی خود را حل کنید و از پیری زودرس و ترک خوردن پوست صورتتان جلوگیری نمایید.

اگر پوست خشک دارید، مراحل روتین پوست خشک را که ما در تینامو برای شما شرح می دهیم، انجام دهید تا بتوانید از داشتن پوستی زیبا و جوان لذت ببرید.

دقت کنید که اگر روتین پوست خشک را با روش های نادرست یا محصولات مراقبت پوستی نامناسب انجام دهید، پوست شما خشک تر شده و چه بسا دچار مشکلات جدی تری شود.

 

مراحل روتین پوست خشک

شستشوی صورت:

برای شست شوی پوست های خشک باید از محصولاتی استفاده کرد که فاقد الکل باشند. شوینده های صورت و بدن زیادی در مراکز خرید وجود دارند که حاوی روغن های طبیعی مانند روغن زیتون، روغن آرگان، گلیسیرین و گیاهانی مانند آلوئه ورا می باشند. این محصولات برای استفاده در روتین پوست خشک بسیار مناسب اند.

توجه داشته باشید که پوست خشک شما میزان ترشح چربی بسیار کمی دارد. استفاده از شوینده های قوی و نامناسب، اندک چربی پوست شما را هم از پوست پاک می کند و سبب خشک تر شدن پوست شما می شود.

شما می توانید هر نوع شوینده ای مانند: ژل شستشو، شیر پاک کن، میسلارواتر و… را که مخصوص پوست های خشک است، در روتین روزانۀ خود مورد استفاده قرار دهید.

تونر:

استفاده از تونر در روتین تمامی پوست ها امری ضروری است. قبلا هم اعلام کردیم که تونر باعث پاکسازی عمقی و تنظیم pH پوست می شود. هنگام خرید تونر توجه کنید که تونر مخصوص پوست های خشک را تهیه و استفاده کنید.

مرطوب کننده :

پوست های خشک بر خلاف پوست های چرب، حتما باید از مرطوب کننده استفاده نمایند. روتین پوست چرب در این مرحله از انواع آبرسان استفاده می کند در حالی که برای روتین پوست خشک ، مرطوب کننده ها پیشنهاد می شوند. پس از شستشو – پوست – چربی خود را از دست می دهد به همین دلیل بهتر است از کرم مرطوب کننده استفاده کنیم تا چربی پوست به حالت طبیعی باز گردد.

کرم هایی که حاوی ویتامین C هستند برای جوانسازی پوست خشک مفیدند.

ضدآفتاب:

فرقی ندارد پوست شما از چه نوعی است یا امروز هوا ابرای است یا آفتابی؛ شما باید از ضدآفتاب استفاده کنید. حتما نیم ساعت قبل از خروج از منزل ضدآفتاب بزنید. این کرم از شما در برابر اشعه های مضر خورشید مراقبت می کند. توجه کنید که ضدآفتاب صرفا برای صورت نیست. بهتر است صورت، دست، گردن و هر بخشی از پوست که در معرض نورخورشید قرار می گیرد را با ضد آفتاب پوشش دهید.

کرم دور چشم:

استفاده از کرم دور چشم در روتین پوست خشک ضروری است. خشک بودن پوست باعث چروک شدن و پیری زودرس پوست می شود. پوست دور چشم از سایر نقاط پوست حساس تر است و به همین دلیل زودتردچار چین و چروک می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق توصیه می‌شود که از کرم های دور چشم استفاده نمایید.

اسکراب لب:

پوست لب بسیار حساس و آمادۀ ترک خوردن است  به خصوص در فصل های سرد سال احتمال ترک خوردن پوست لب ها افزایش می یابد. به همین دلیل بهتر است که از بالم لب و اسکراب های خانگی برای چرب شدن و لایه برداری لب ها استفاده شود.

لایه برداری یا اسکراب صورت:

“در روتین روزانه پوست خشک جایی برای استفاده از انواع اسکراب نیست.”

استفاده از لایه بردارها یا انواع اسکراب سبب خشک شدن پوست می گردد، به همین دلیل هم به افرادی که پوست خشک دارند، توصیه نمی شود.

_ در صورتی که علاقه زیادی به استفاده از اسکراب دارید، به یاد داشته باشید که هرگز بیش از هفته ای یک بار یا نهایتا دوبار از آن استفاده نکنید_

روتین

روتین روزانۀ پوست خشک

روتین صبح 
 1. پوست خود را با یک کلینزر یا پاک کنندۀ بدون کف یا فوم تمیز کنید. این نوع پاک کننده ها برای پوست خشک مناسب هستند و بدون از بین بردن رطوبت پوست، تمام ناخالصی های پوست راپاک میکنند.
 2. استفاده از یک تونر ملایم که از آب خیار و آلوئه ورا درست شده است، بهترین انتخاب برای پوست خشک بوده و به حفظ رطوبت پوست کمک می کند.
 3. استفاده از یک سرم آنتی اکسیدانی باعث می شود پوست خشک تقویت شده و از تجزیه شدن کلاژن جلوگیری می کند. سرم هایی که دارای ترکیباتی مانند ویتامین A ،C ،E هستند بهترین انتخاب ها خواهند بود.
 4. استفاده از مرطوب کنندۀ غلیظ که حاوی مواد آبرسان باشد. گلیسرین آبرسانی خیلی خوبی برای پوست ایجاد می کند.
 5. ضدآفتابی انتخاب کنید که فرمولی شبیه به سرم داشته باشه و با SPF30 خود، بهترین مراقبت را از پوست شما در برابر نور خورشید به عمل آورد.

روتین پوست خشک9

روتین شبانۀ پوست خشک

روتین شب
 1. از همان پاک کننده ای که صبح استفاده کردید، مجددا برای تمیز کردن پوست خود در شب استفاده کنید.
 2. استفاده از تونر را فراموش نکنید.
 3. از سرم استفاده کنید. یک سرم رتینول می تواند به خوبی درون پوست نفوذ کرده و سلول های مردۀ پوست را از بین ببرد و باعث می‌شود پوستی سالم تر داشته باشید. این سرم همچنین مانع ازایجاد خطوط ریز روی پوست می‌شود.
 4. استفاده از کرم شب. کرم شب کمک می کند تا پوست شما برای مدت طولانی جوان و سالم بماند چراکه پوست خشک به شدت مستعد ایجاد چین و چروک هست.
 5. استفاده از کرم چشم، باعث تقویت کلاژن سازی و بهبود گردش خون در اطراف چشم ها می‌شود.
 6. بهتر است یک مرطوب کننده با ارزش آبرسانی بالا برای استفاده در روتین شبانه بخرید. کرمهایی که حاوی روغن گل پامچال، روغن بادام شیرین، روغن جوجوبا، روغن زغال اخته و روغن بذر گل رز هستند؛ رطوبتی طبیعی را برای پوست ایجاد میکنند.

 

درمان های خانگی برای پوست خشک

ماسک برای پوست خشک

چند نوع درمان خانگی برای پوست خشک:

۱- استفاده از روغن زیتون برای رفع خشکی پوست

روغن - زیتون

 • یک لایۀ نازک روغن زیتون طبیعی، زیر مرطوب کنندۀ همیشگی تان بزنید. حدود نیم ساعت قبل از دوش گرفتن، روغن زیتون را روی دست ها، پاها و سایر مناطقی که پوست خشک دارند بزنید و آرام ماساژ بدهید. دوش گرفته و بعداز حمام از یک مرطوب کنندۀ سبک استفاده کنید.

 

 • دو قاشق غذاخوری روغن زیتون، چهار قاشق غذاخوری شکر قهوه ای و یک قاشق غذاخوری عسل را باهم مخلوط کنید؛ این اسکراب خانگی را بر روی پوست خشک خود گذاشته، با حرکات دایره ای چند دقیقه ای مالش دهید. دوش بگیرید و سپس از یک مرطوب کنندۀ سبک استفاده کنید.

 

 • یک نسبت از روغن کرچک و سه نسبت از روغن زیتون را با هم مخلوط کرده و بر روی پوست صورت و دیگر قسمت های خشک پوست بمالید. حالا یک لیف یا دستمال نرم و تمیز را در آب داغ فرو برده و بر روی پوست تان فشار بدید. مراقب باشید که لیف بر روی پوست تان با فشار کشیده نشود. تنها لیف را روی صورت قرار داده و کمی فشار بدهید. این مراحل را در هفته ۲ تا ۳ بار انجام دهید تا شاهد از بین رفتن خشکی پوست خود باشید.

 

۲- استفاده از خامه برای رفع خشکی پوست

خامه-پوست خشک

 • چند قطره آب لیمو، یک قاشق چای خوری شیر و دو قاشق چای خوری خامه را باهم مخلوط کنید. کمی قبل از دوش گرفتن این ترکیب را روی دست ها و پاهایتان بزنید و اجازه دهید تا بماند. این کار را یکبار در روز انجام دهید.

 

 • خامه را با سه تا چهار قاشق غذاخوری آرد ترکیب کنید، تا خمیری سفت بدست آید خمیر را روی صورت، دستها و پاهای خود بزنید. اجازه دهید ۱۵ دقیقه  روی پوست بماند و سپس آن را با آب ولرم آبکشی کنید. این کار را یکبار در روز انجام دهید.

 

۳- استفاده از شیر برای درمان خشکی پوست

شیر--فواید-آن-برای-پوست-1

شیر نه تنها یک نوشیدنی عالی برای حفظ سلامتی است، بلکه یک گزینۀ خوب برای درمان خشکی پوست صورت است. شیر دارای اسید لاکتیک، خواص تسکین دهندگی و ضد التهابی است که می تواند خارش و خشکی پوست را از بین ببرد. همچنین، پوست تان را مرطوب کرده و رنگ پوست تان را روشن تر می کند.

 • یک حوله را در شیر سرد به مدت ۵ تا ۷ دقیقه قرار دهید تا خیس بخورد؛ شیر را به آرامی با یک پارچۀ دیگر که در آب خیس شده است، از صورتتان پاک کنید. به این ترتیب این مرطوب کنندۀ طبیعی روی پوست شما باقی می ماند. این کار را یک روز در میان انجام دهید.

 

 • چند قطره گلاب را به چهار قاشق شیر اضافه کنید؛ این محلول را به سراسر بدن خود بزنید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه بماند و سپس بدن خود را با آب سرد شستشو دهید. این درمان را دو بار در روز انجام دهید.

 

۴- استفاده از عسل برای رفع خشکی پوست

پوست خشک - عسل

عسل به عنوان نرم کنندۀ پوست شناخته می شود. عسل یکی از داروهای طبیعی برای از بین بردن خشکی پوست است. استفاده از ماسک عسل، یک نتیجۀ عالی برای شما خواهد داشت.

 • قبل از حمام یا دوش گرفتن، عسل را به تمام بدن خود مالیده و اجازه دهید ، ۵ تا ۱۰ دقیقه بماند. این کار را هر روز تکرار کنید تا شاهد مرطوب شدن پوست خود را باشید.

 

 • نسبت های مساوی از عسل، موم زنبورعسل و روغن زیتون را اندازه گیری کنید؛ موم را در یک تابۀ کوچک روی حرارت کم قرار داده تا آب شود. آن را از روی حرارت بردارید و عسل و روغن زیتون را با آن مخلوط کنید. این مخلوط را روی تمام بدن خود بزنید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه بماند. سپس دوش بگیرید. این کار را هر روز یا یک روز در میان تکرار کنید.

 

۵- استفاده از ماست برای درمان خشکی پوست

ماست

 • ماست تازه را برای ۱۰دقیقه روی دستها، صورت و پاهای خود بزنید و به آرامی ماساژ دهید ، سپس دوش بگیرید. ماست مانند لایه برداری خفیف عمل کرده و پوست خشک را برداشته و پوست شما را تازه تر می کند. این کار را یکبار در روز انجام دهید.

 

 • نصف فنجان ماست را با سه قاشق غذاخوری پاپایای خرد شده یا له شده مخلوط کنید؛ چند قطره عسل و آب لیمورا به آن اضافه کنید. این ترکیب را روی پوست خود مالیده و اجازه دهید ۱۰ دقیقه بماند و سپس با آب سرد بشویید. این کار را یک بار در هفته انجام دهید.

 

۶- استفاده از روغن نارگیل برای درمان پوست خشک

روغن نارگیل

روغن نارگیل با خواص نرم کنندگی که دارد می‌تواند فضاهای میان سلول های پوستی را پر کند، و از این طریق، منجربه نرمی و صافی سطح پوست شود. به همین دلیل است که اسیدهای چرب اشباع شده ای که به طور طبیعی در نارگیل وجود دارند می‌توانند پوست تان را مرطوب و نرم کنند.

 • روغن نارگیل گرم را قبل از رفتن به رختخواب به تمام بدن خود بمالید و صبح آن را بشویید. این کار را روزانه انجام دهید تا پوست شما نرم و صاف شود.

 

 • پس از حمام رفتن یا دوش گرفتن روغن نارگیل را روی پوست خشک خود بمالید. بعد از حمام گرم، پوست گرم است و  به همین خاطر روغن نارگیل را بیشتر جذب می کند. این کار را روزانه انجام دهید.

 

۷- استفاده از بلغورجو دوسر برای درمان پوست خشک

جو دوسر

 • وان حمام خود را با آب گرم پر کرده و یک فنجان بلغورجو دوسر در آن بریزید. چند قطره روغن اسطوخودوس به آن اضافه کنید. ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در وان بمانید. یک بار در هفته از این حمام آرامش بخش استفاده کنید. جوی دوسر، تسکین دهنده است و به حفظ رطوبت پوست که از طریق آب وان جذب شده، کمک می کند.

 

 • با یک موز رسیده و یک فنجان بلغورجو و کمی شیر ولرم یک ماسک صورت تهیه کنید. این مخلوط نرم را روی پوست خشک خود بزنید و اجازه دهید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند. و سپس با آب سرد شستشو دهید. این ماسک صورت را یک بار در هفته استفاده کنید.
حتما بخوانید   ویژگی های پوست نرمال و معرفی ۴ ماسک مناسب برای پوست نرمال
۸- استفاده از روغن بادام برای درمان پوست خشک

روغن بادام

در میان درمان های خانگی برای خشکی پوست بدن، استفاده از روغن بادام نیز گزینه ای است که ارزش امتحان اش کردن دارد؛ زیرا این روغن منبع عالی ویتامین E به شمار می‌رود. روغن بادام به عنوان روان کننده و نرم کننده ای عالی برای پوست خشک و زبر به حساب می‌آید به علاوه، این روغن به خاطر اثر آنتی اکسیدانی اش، به طور کلی برای پوست مفید است. روغن بادام آنچنان چرب نیست، از این رو، به آسانی جذب پوست می شود.

 

 • کمی روغن بادام خالص را به آرامی گرم کرده و بدن خود را با روغن گرم نیم ساعت قبل از دوش گرفتن، ماساژ دهید، پس از حمام، هنگامی که پوست شما هنوز مرطوب است، کمی مرطوب کننده سبک بزنید. این کار را یکبار در روز انجام دهید.

 

 • قبل از رفتن به رختخواب، یک لیوان شیر گرم را با یک قاشق چای خوری روغن بادام بخورید. این کار را هر شب برای داشتن پوستی سالم و همینطور داشتن خوابی آرام، انجام دهید.

نکته:کسانی که به بادام حساسیت دارند نباید از درمان های روغن بادام استفاده کنند.

 

۹- استفاده از آلوئه ورا برای درمان پوست خشک

آلوئه ورا

آلوئه ورا دارای خواص ضدقارچی است، ضدعفونی کننده و تسکین دهنده است. آلوئه ورا یکی از قویترین مواد برای درمان پوسته پوسته شدن، خشکی و ناراحتی پوست است. آلوئه ورا یک مرطوب کنندۀ عالی برای پوست شماست.

با برش زدن برگ های تازۀ آلوئه ورا ژل آن را خارج کنید. ژل را روی پوست خشک خود بزنید و اجازه دهید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند، سپس آن را با آب ولرم بشویید و این کار را دو بار در روز انجام دهید.

 

۱۰- استفاده از خاک رس و عسل برای درمان پوست خشک

خاک رس

یک قاشق مربا خوری خاک رس سبز رنگ و یک قاشق مرباخوری عسل را مخلوط کنید. این ترکیب را به صورت خود بمالید ولی مواظب باشید اطراف چشم ها مالیده نشود. ۱۵ دقیقه صبر کنید و سپس با آب ولرم صورت خود را بشویید. در حالیکه پوست صورت کمی مرطوب است، یک مایع نرم کننده یا روغن طبیعی مخصوص، به صورت خود بمالید.

 

۱۱ – ماسک روغن زیتون و تخم مرغ برای درمان خشکی پوست

زیتون و تخم مرغ

 • برای تهیۀ این ماسک عالی گیاهی که برای درمان خشکی پوست توصیه می شود، کافی است یک قاشق چای خوری روغن زیتون را با یک زردۀ تخم مرغ مخلوط کنید و آن را به مدت ۳۰ دقیقه روی صورت و دست های خود ماسک کنید. پس از این مدت زمان دست ها را با کمک آب ولرم بشویید و برای شست وشوی صورت از شیر کمک بگیرید.

 

 • ماسک تخم مرغ برای درمان خشکی پوست بسیار توصیه می شود. در این ماسک از تخم مرغ، روغن زیتون، عسل و کمی گلاب استفاده می‌شود. یک تخم مرغ را با یک قاشق چایخوری عسل همراه با نصف قاشق چایخوری روغن زیتون و کمی گلاب مخلوط کنید. این ماسک را روی پوست تان قرار دهید و بعد از گذشت چند دقیقه با آب کاملا ولرم شستشو دهید. این ماسک پوست را هر هفته ۱ الی ۲ بار انجام دهید تا به رفع خشکی پوست منجر شود.

 

۱۲- ماسک سیب زمینی برای درمان خشکی پوست

سیب زمینی

یکی از ساده ترین و کم دردسرترین ماسک های طبیعی برای درمان خشکی پوست، ماسک سیب زمینی است؛ استفاده از این ماسک در طول فصل پاییز و زمستان هم در درمان خشکی پوست موثر بوده و هم از ابتلا به خشکی پوست جلوگیری می کند.

یک سیب زمینی متوسط را آب پز کنید و پس از سرد شدن آن را رنده کرده و با مقداری شیر خمیر کنید. این خمیر را به مدت ۲۰ دقیقه روی صورت خود ماسک کنید و سپس با آب نیمه ولرم آن را بشویید. این خمیر علاوه بر درمان خشکی پوست به لطیف شدن پوست های معمولی نیز کمک می کند.

 

۱۳- ماسک خانگی مرطوب کنندۀ پوست

انواع-ماسک-صورت-خانگی-

این ماسک خانگی که حاوی گلیسیرین، گلاب و آبلیمو است، برای درمان خشکی پوست بسیار مفید است. این ماسک یک درمان خانگی کامل برای از بین بردن خشکی پوست است. گلیسیرین یک مرطوب کنندۀ عالی و ثابت نگهدارندۀ رطوبت پوست است.

یک قاشق غذاخوری گلیسیرین را با یک قاشق غذاخوری گلاب و چند قطره آبلیمو مخلوط کنید و بر روی پوست صورت و قسمتهای خشک پوست بدن بمالید. پس از حدود ۱۵ دقیقه شستشو بدهید. از این ماسک پوست، تا زمان درمان کامل پوست خشک استفاده کنید.

 

۱۴- استفاده از ماسک خیار برای درمان پوست خشک

-ماسک-خیار

خیار خاصیت خنک کنندگی،‌ پاکسازی و تسکین دهندگی دارد و می‌تواند موجب درمان خشکی پوست صورت شود.

خیار را پوست بگیرید و تخم های آن را دور بریزید و به قطعات کوچک برش بزنید. سپس خیار را در چند قاشق چایخوری ژل آلوئه ورا بخیسانید. این ترکیب را روی پوست تان بزنید و اجازه دهید ۳۰ دقیقه بماند. بعد از این مدت پوست تان را با آب سرد بشویید و خشک کنید.

 

۱۵- استفاده از زردچوبه برای درمان پوست خشک

زردچوبه-

زردچوبه یک مادۀ عالی برای درمان پوست خشک است. زردچوبه می‌تواند رنگ پوست را بهبود دهد و التهاب آن را کاهش بخشد.

یک  قاشق چایخوری پودر زردچوبه، مقداری خامۀ روی شیر و چند قطره آب لیمو را با هم مخلوط کنید. خوب هم بزنید و این ماسک را روی پوست‌تان قرار دهید .به آرامی ماساژ دهید و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند. سپس با آب گرم بشویید. این کار را یک مرتبه در هفته انجام دهید تا نتیجه بهتری بگیرید.

«این روش های درمانی آسان را برای تسکین ناراحتی های پوست خشک امتحان کنید تا بافت نرم و صاف طبیعی خود را بازگردانید.»

 

ماسک پوست خشک

 

محصولات مراقبت زیبایی مخصوص پوست های خشک

همانطور که به کار بردن برخی از روغن ها و میوه جات در ماسک های خانگی پوست خشک ضروری است؛ استفاده از برخی مواد هم در ترکیبات محصولات مراقبت زیبایی پوست خشک الزامی است. این مواد اولیه باعث می شوند تا محصولات آرایشی و بهداشتی تاثیر بهتر و بیشتری روی پوست داشته باشند. برخی از این مواد به شرح زیر هستند:

دایمتیکون:  یکی از مواد اولیۀ موثر برای پوست های خشک، دایمتیکون است. هنگام خرید کرم های مرطوب کننده حتما کرم های مخصوص پوست خشک را تهیه کنید و از بین محصولات مخصوص پوست خشک، مرطوب کننده ای را انتخاب کنید که در مواد سازنده اش از دایمتیکون استفاده شده باشد.

رتینوید: حتما توجه کنید که محصولات مصرفی شما فاقد رتینوید یا AHAs باشند. قرار گرفتن این ماده در محصولات مرتبط با روتین پوست خشک، باعث آسیب رساندن به پوست شما می شود.

امگا۳:  کمبود امگا۳ در بدن باعث خشکی پوست می‌شود. به همین دلیل بهتر است که افراد با پوست خشک از کرم های حاوی امگا۳ استفاده کنند. برای این افراد مصرف مواد غذایی حاوی امگا۳ و حتی داروهای تقویتی این ماده نیز می‌تواند مفید باشد.

آنتی اکسیدان ها: هنگام خرید محصولات مرتبط با روتین پوست خشک، دقت کنید که این محصولات سرشار از آنتی اکسیدان باشند. این مواد باعث افزایش مقاومت پوست در برابر بیماری های پوستی می شوند.

 

چه زمانی به متخصص پوست مراجعه کنیم؟

 

imagesدر بیشتر موارد، خشکی پوست بدن به درمان های خانگی و اصلاح کردن سبک زندگی واکنش مثبت نشان می دهند. با وجود این، اگر دچار وضعیت های زیر هستید، باید به پزشک مراجعه کنید:

 • اگر باوجود تلاش های زیاد، وضعیت پوست تان بهبود نیافته است.
 • اگر خشکی پوست بدن تان با قرمزی همراه است.
 • اگر خارش و خشکی شدید پوست باعث ایجاد اختلال در خواب شما شده است.
 • اگر نواحی بزرگی از پوست بدن تان پوسته پوسته یا فلسی شکل شده اند.
 • اگر دچار عفونت شده اید یا در اثر خارش، شکاف های پوست تان باز شده اند.

اگر پوستتان به شدت خشک و مزمن است حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید تا مطمئن شوید به بیماری های پوستی خاصی مبتلا نیستید.

متخصص پوست علت ها را ارزیابی کرده و درمان لازم را تجویز می کند. معمولاً، بهترین درمان پوست خشک استفاده از بهترین مرطوب کنندۀ صورت یا نرم کننده های پوست است. اما، پزشک ممکن است در صورت لزوم، کرم یا پماد استروئید نیز تجویز کند. در مواردی که خشکی پوست با خارش شدید همراه است و مانع فعالیت های روزانه و خواب می شود، ممکن است آنتی هیستامین تجویز شود.

حتما بخوانید  عوارض پوستی در دوران بارداری، علت و راه‌های درمانی آن

 

خشک

افراد با انواع مختلف پوست، مثل پوست چرب یا ترکیبی هم ممکن است در نواحی گونه و دست‌ها خشکی پوست را تحت شرایط خاصی تجربه کنند. همچنین با افزایش سن نیز این خشکی به سراغ پوست ما خواهد آمد و زمانی که پوست، چربی خود را از دست می‌دهد باید به هر شیوه‌ای سعی در حفظ رطوبت آن کرد.

می توانید با انجام کارهای ساده‌ای مثل استفاده از دستگاه بخور، کرم مرطوب کننده و کرم‌ ضد آفتاب مناسب و… خشکی پوست خود را کاهش دهید.

گاهی اوقات برای داشتن بدنی سالم‌تر، لازم است شیوۀ زندگی خود را تغییر دهیم. در بیشتر اوقات این تغییرات اندک و در مقایسه با نتیجه‌شان حتی کم هزینه‌اند.

پوست من

 

 

1 نظر
 1. بهنام می گوید

  خیلی مطلب مفیدی بود

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.