دفع سموم بدن و ۱۳ علامت وجود سم در بدن

چگونه سموم بدن را ازبین ببریم

0 668

چگونه سموم بدن را شناسایی کنیم

سموم بدن
سموم بدن

محیط اطراف ما مملو از ذرات مختلفی است که از راه آب، مواد غذایی که می‌خوریم، هوایی که تنفس می‌کنیم و … وارد بدنمان می‌شوند.

با اینکه در بدن ارگان‌هایی وجود دارند که وظیفه‌ی آنها دفع و ازبین‌بردن سموم بدن است اما در بعضی مواقع آن‌قدر حجم این سموم بدن زیاد می‌شود که این اندام‌ها نمی‌توانند به‌خوبی مسئولیت خود را در قبال سم‌زدایی و ازبین‌بردن سموم بدن انجام دهند.

هنگامی که این اتفاق می‌افتد باعث بروز واکنش‌های جسمی و روحی خواهد شد.

پی‌بردن به زیادشدن سموم بدن چندان هم آسان نیست اما می‌توان باتوجه‌به علائم و تغییراتی که در بدن و روحیات خلقی اتفاق می‌افتد به وجود سم در بدن پی برد.

با تینامو همراه باشید

سموم بدن

سموم بدن

سم یک ماده خارجی مضر است که وارد بدن می‌شود . وقتی که سموم وارد بدن می‌شوند سیستم ایمنی بدن، کلیه و کبد، هم‌زمان با یکدیگر برای ازبین‌بردن سموم بدن همکاری می‌کنند اما زمانی که این سموم فراتر از توانایی بدن برای پاک‌سازی و دفع آنها باشند، این سموم مدت‌های زیادی در داخل سیستم شما ذخیره می‌شوند تا بدن بتواند به طور کامل آن‌ها را از بین ببرد.

حالا اگر سیستم ایمنی بدن شما نتواند سموم بدن را از بدن خارج یا دفع کند؛ ممکن است این سموم تا چند سال در بدن شما – بدون اینکه علامتی از خود نشان دهند – باقی بمانند.

اما زمانی که سموم بدن به مقدار قابل‌توجهی افزایش پیدا کنند و بدن قادر به دفع آنها نباشد؛ علائم مختلفی را از خود بروز می‌دهند که نشان‌دهنده‌ی آن است که بدن نیاز به سم‌زدایی دارد.

دفع سموم بدن زمانی صورت می‌گیرد که توکسین (ماده‌ای خطرناک که درون سلول‌های زنده یا جانداران تولید می‌گردد) یا سموم آن بیش از حد باشد.

هنگامی که سموم بدن به درجه خطرناک می‌رسند، وجود خود را با نشان‌دادن علائمی به فرد نشان می‌دهند.

در این حالت بدن به‌تنهایی نمی‌تواند سم‌زدایی کند و ما هم باید برای سریع‌تر شدن دفع سموم، به بدن کمک کنیم.

خبر خوب آنکه دفع سموم با رعایت رژیم غذایی مناسب و داشتن سبک زندگی سالم، امکان‌پذیر است.

سموم بدن از کجا می‌آیند؟

سموم بدن

عوامل ایجادکننده سموم بدن کدام‌اند؟

سموم در اصل مواد شیمیایی هستند که بیولوژیکی یا مصنوعی تولید شده و انواع مختلفی دارند:
 • سموم طبیعی: این سموم به طور معمول در غذاهای گیاهی و حیوانی وجود دارند.
 • سموم مصنوعی: این سموم در گازهای صنعتی، داروها، آلاینده‌های محیطی و سموم دفع آفات شیمیایی وجود دارند و می‌توانند مستقیماً یا از طریق زنجیره‌های غذایی آلوده، وارد بدن شوند.
 • سموم محیطی: این سموم معمولاً از مکان‌های صنعتی که خودروها، آب‌وهوای آلوده دارند و یا تشعشعات مضر، آفت‌کش یا حشره‌کش‌ها و علف‌کش‌ها در آن هستند می‌آیند یا در مواد پاک‌کننده، اسپری مو، عطر و لوازم آرایشی که در خانه هم یافت می‌شود وجود دارند.
 • سموم مربوط به سبک زندگی: سموم سبک زندگی معمولاً از مواد شیمیایی می‌آیند که خود ما وارد بدن خود می‌کنیم؛ مثل قند، داروهای تجویزی، غذا‌های فراوری شده، الکل، کافئین و توتون یا تنباکو.
 • سموم ناشی از واکنش‌های متابولیک: وقتی بدن ما شروع به تجزیه پروتئین، قند و چربی می‌کند به‌صورت طبیعی ضایعات سمی تولید می‌کند. وقتی در یک رژیم غذایی مواد مغذی کافی یافت نشود، سموم در بدن تجمع پیدا می‌کنند. زمانی که رژیم غذایی شما، مواد مغذی کافی نداشته باشند، سموم در بدن تجمع پیدا می‌کنند. سموم متابولیک که محصولات جانبی فعالیت‌های متابولیکی مختلف در بدن هستند.
 • سموم ایجاد شده توسط میکروب‌های روده: مجرای گوارشی مملو از مخمر و باکتری است تا به هضم غذا در بدن کمک نماید. وقتی این باکتری‌ها بیش از حد در روده رشد کنند سموم وارد جریان خون می‌شوند و در نهایت منجر به عوارض جسمی مختلفی در بدن خواهد شد.
 • سموم ایجاد شده توسط عوامل عاطفی: استرس، ترس یا تجربه‌کردن رخداد‌های ناگوار و دردآور، می‌تواند بر سیستم‌های عصبی و هورمونی تأثیر گذاشته و در نتیجه توانایی بدن را برای سم‌زدایی را کم یا از بین ببرد .

بیماری ام اس و انواع آن

سموم چگونه وارد بدن می‌شوند؟

سموم بدن

سموم بدن یا در داخل بدن تولید می‌شوند و یا از طریق مسیرهای زیر وارد بدن و جریان خون می‌شوند:

 • مصرف مواد مخدر
 • با افزایش تولید یا کاهش دفع در بدن (سموم بدن به‌مرورزمان جمع شده و ایجاد می‌شوند).
 • ازطریق مسیرهای مختلف مانند استنشاق، بلع، تزریق و قرارگرفتن در معرض پوست و چشم.
 • از طریق بیماری‌هایی مانند بیماری مزمن کلیه و بیماری کبدی.
 • استفاده بی‌رویه از عوامل دارویی.
 • سیستم ایمنی ضعیف شده
 • برخی از کمبود‌های آنزیمی ژنتیکی

علائم وجود سموم در بدن انسان

سموم بدن

شایع‌ترین علائم وجود سموم بدن کدام‌اند

تجمع سموم بدن می‌تواند منجر به بروز برخی مشکلات و علائم در بدن شود، از جمله:

 1. یبوست

سموم بدنیکی از شایع‌ترین علائم جمع‌شدن سم در بدن یبوست است.

دفع ضایعات بدن ما – به‌صورت روزانه – یک امر حیاتی و مهم است که توسط روده‌ها انجام می‌شود. در صورت کمبود انتی اکسیدان در بدن ممکن است این فعالیت با اختلال روبه‌رو شده و باعث انباشته شدن سموم بدن شود که موجب می‌شود این سموم دوباره وارد جریان خون شده و بدن را مسموم کنند.

یبوست ممکن است منجر به ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها مانند ناراحتی معده، سردرد و خستگی شود

سرب، داروهای ضد کولینرژیک، مواد مخدر، داروهای ضدافسردگی، داروهای روانپزشکی عوامل و سمومی هستند که باعث یبوست می‌شوند.

نوشیدن مقدار زیاد آب و استفاده از رژیم غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان و فیبر، می‌تواند یبوست و نفخ را برطرف کرده و مانع از جذب سموم در جریان خون شود.

 1. افزایش وزن به‌صورت ناپایدار

سموم بدنممکن است شما با اینکه رژیم غذایی و کالری‌های مصرفی خود را کنترل می‌کنید، متوجه شوید که باز هم دچار اضافه‌وزن شده‌اید! این اتفاق به‌خاطر وجود سموم بدن شماست.

سموم بدن شما چربی‌دوست هستند!

این سموم شامل آفت‌کش‌ها و دیوکسین‌ها هستند که بدن را وادار به تولید چربی بیشتر برای ذخیره سموم بیشترمی کنند به همین دلیل تا زمانی که این سموم در بدن شما وجود داشته باشند؛ کاهش وزن برای شما تقریباً غیرممکن است.

اگر سموم فراتر از توانایی بدن برای پاک‌سازی باشند، مدت‌های زیادی در داخل سیستم بدن ذخیره می‌شوند تا بتواند به طور کامل آنها را از بین ببرد.

دلیل دیگر عدم کاهش وزن ممکن است مشکل هورمونی باشد. عملکرد هورمون‌های ما می‌تواند تا حد زیادی تحت‌تأثیر سموم خارج از بدن قرار گیرد. بسیاری از سموم محیطی می‌توانند بر متابولیسم و هورمون‌ها تأثیر بگذارند و منجر به افزایش وزن شوند.

سموم جمع شده در بدن ممکن است به‌صورت چربی ذخیره شود و گردش خون در بدن را مختل کند. این وضعیت منجر به عوارض جانبی مختلفی مانند دیابت می‌شود.

 1. اختلال در خواب

سموم بدنآیا بدن شما مدام هوشیار و در استرس است؟ آیا با اینکه خواب شما به‌اندازه کافی است اما باز هم دچار خستگی و خواب‌آلودگی هستید؟

افزایش سموم بدن، می‌تواند یکی از دلایل به‌وجودآمدن این عارضه در شما باشد. هنگامی که سموم بدن تا حد زیادی در بدن ذخیره شده باشند، فشار بیش از اندازه‌ای به غدد آدرنال شما وارد خواهند کرد  و در طولانی‌مدت این سموم می‌توانند منجر به ایجاد احساس خستگی و خواب‌آلودگی شوند.

بسیاری از سموم موجود در بدن (مانند کافئین)، می‌توانند در واقع عملکرد آدرنالین را مختل کرده و بدن را مجبور به هوشیار ماندن در زمان دفع سموم کنند.

اختلال در خواب می‌تواند به‌خاطر برهم‌خوردن تعادل هورمون کورتیزول در بدن باشد. (کورتیزول هورمونی است که کمک می‌کند تا بدن با استرس مقابله کند و بدن این هورمون را – بیشتر هنگام غروب – برای کاهش استرس آزاد می‌کند) در واقع در این هنگام شما انرژی بیشتری دارید – عصر‌ها نسبت به صبح فعال‌تر هستید-

انباشته شدن سموم بدن باعث می‌شود، تولید سطح کورتیزول از حد تعادل خود خارج شده و این عدم تعادل باعث می‌شود شب‌هنگام بسیار پرانرژی باشید و به‌سختی به خواب بروید بنابراین به‌موقع خوابیدن و داشتن  ۷ تا ۹ ساعت خواب، در شبانه‌روز بسیار مهم و ضروری است.

ابتلا به بیماری‌های قلبی  از مشکلات جدی در سلامت است که توسط بی‌خوابی طولانی‌مدت ایجاد می‌شود. چنانچه احساس می‌کنید هورمون کورتیزول در بدن شما دچار اختلال شده یا  وجود ندارد، بدن خود را سم‌زدایی کنید.

 1. اختلال در تفکر

سموم بدنسموم بدن می‌توانند به طور مستقیم بر روی مغز شما اثر بگذارند!

اگر شما در طول روز – بدون هیچ دلیل خاصی – مدام دچار عدم تمرکز و ایجاد اختلال در توجه می‌شوید، این احتمال وجود دارد که سموم بدن شما افزایش‌یافته باشد.

این امر به‌خاطر وجود گلوتامات مونوسدیم (MGS ) و یا آسپارتام است.

آسپارتام و MSG می‌توانند سلول‌های مغز را بکشند و از احیا شدن سلول‌های مغز جلوگیری کنند.

گلوتامات مونوسدیم معمولاً در افرادی که مصرف‌کننده‌ی غذا‌های فراوری شده و گوشت زیاد هستند دیده می‌شود  و آسپارتام در نوشیدنی‌های بدون قند، آدامس و خمیردندان یافت می‌شود.

حذف این  اگزیتوتوکسین‌ها از رژیم غذایی شما بسیار مهم و حیاتی است.

میگرن و درمان آن

 1. اختلال روحی و تغییر در رفتار

سموم بدن
سموم بدن

اگر در طول روز احساس می‌کنید دچار اختلالات رفتاری می‌شوید و در حالات روحی خود تغییر و نوسان قابل‌توجهی مشاهده می‌کنید، ممکن است دچار عدم تعادل هورمونی در بدن شده باشید.

سمومی مانند زنواستروژن Xenoestrogen که یک ترکیب مصنوعی و ساختگی از هورمون‌هاست که مانند استروژن در بدن عمل می‌کند و می‌تواند – هم در مردان و هم در زنان – منجر به عدم تعادل هورمونی شود.

زنواستروژن‌ها معمولاً در ترکیبات صنعتی مانند فتالات، BPA و PCB ‌ها یافت می‌شود.

از پلاستیک – مخصوصاً در آشپزخانه – استفاده نکنید تا میزان زنواستروژن در بدن شما کاهش پیدا یابد.

 1. سردردهای بی‌دلیل

سموم بدنآیا به طور مدام و بدون دلیل از سردرد‌هایی بی‌دلیل رنج می‌برید؟

علت می‌تواند افزایش بیش از اندازه‌ی میزان سموم بدن شما باشد.

سمومی مانند آسپارتام و مونوسدیم گلوتامات – که می‌توانند روی عملکرد مغز اثرگذار باشند – این توانایی را نیز دارند که باعث سردرد مداوم در شما، بعد از مصرف غذا‌های حاوی این سموم، شوند.

سموم دیگری نیز وجود دارند که منجر به سردرد می‌شوند مانند رنگ غذا، مواد نگهدارنده و فلزات سنگین.

 1. حساسیت به بوهای مختلف

سموم بدنبه دلیل وجود سموم بدن ممکن است شما نسبت به بوهای مختلف واکنش شدید داشته باشید.

واکنش‌های ناشی از وجود سم در بدن می‌تواند سردرد و حالت تهوع باشد.

 

 

 1. بوی بددهان

سموم بدنآیا  حتی پس از مسواک زدن دندان‌هایتان در روز و شب، نمی‌توانید از شر بوی بددهانتان خلاص شوید؟

باکتری‌های موجود در دهان نشان‌دهنده وجود سم زیاد در بدن شما بوده و حاکی از این است که کبد و روده‌ی شما در ازبین‌بردن سموم بدن شما به‌دشواری عمل می‌کنند (مدفوع و گاز معده بدبو نیز همین معنی را می‌رساند).

اگر فکر می‌کنید مدت‌زمان زیادی است که دچار نفخ یا تورم هستید، احساس گرسنگی نمی‌کنید و همیشه بدن شما بوی بد می‌دهد، حتماً باید برای دفع سموم بدن خود اقدامات جدی انجام دهید.

 1. دردهای عضلانی پی‌درپی

سموم بدناحساس درد عضلانی مداوم بدون علت خاص و عدم کارایی عضلات مانند قبل، می‌تواند نشانه‌ی افرایش میزان سموم بدن شما باشد.

سموم بدن قادرند دریافت‌کننده‌های درد موجود در عضلات را تحریک کرده و در نتیجه باعث اسپاسم، انقباض یا گره‌خوردن عضلات شوند.

سموم بدن از غذا‌هایی نشئت می‌گیرند که در طی روز مصرف می‌شوند و معمولاً به‌سرعت روی عضلات تأثیر می‌گذارند.

اگر گرفتگی بدون دلیل در عضلات را در طول روز تجربه می‌کنید، حتماً در یک دفتر یادداشت کنید که چه زمانی به آن دچار می‌شوید و در طول روز چه چیز‌هایی خورده‌اید تا پی ببرید چه غذا‌های خاصی هستند که با خوردن آن‌ها دچار این دردها می‌شوید.

 1. مشکلات پوستی

سموم بدنمسئول دفع بیشتر سموم بدن شما کبد است. هنگامی که تمام بدن را سموم فرامی‌گیرند، کبد نمی‌تواند این وظیفه را انجام دهد بنابراین اندام‌های دیگر سعی می‌کنند، این سموم را از طریق پوست از بدن خارج کنند.

هنگامی که پوست سعی می‌کند سموم را توسط عرق از بدن خارج کند، واکنش بدی به این فرایند نشان می‌دهد چرا که آ‌نها را به‌عنوان سم کشنده شناسایی می‌کند.

در واقع منافذ پوست با سموم بدن مسدود شده و در نتیجه منجر به واکنش‌های آلرژیک مانند خارش می‌شوند. محرک‌های خارجی، زندگی نامنظم، تنش و اختلالات غدد درون‌ریز، توانایی‌های پوست را در دفع سموم بدن کاهش داده و در نتیجه باعث خارش، آکنه، بثورات پوستی، اگزما، درماتوگرافیا و جوش می‌شود.

 1. خستگی دائمی

سموم بدنآیا با وجود داشتن ساعات خواب و استراحت کافی باز هم همیشه احساس خستگی کرده و برای خوب خوابیدن در شب مشکل دارید؟

اگر جواب شما بله باشد نشان‌دهنده‌ی این است که بدن سموم زیادی را در خود ذخیره کرده و برای خلاص شدن از این سموم به‌سختی کار می‌کند و به همین دلیل باعث ایجاد احساس خستگی می شود.

اختلالات هورمونی هم می‌توانند باعث ایجاد مشکلاتی در سیستم ایمنی بدن شما شود؛ بنابراین نوشیدن قهوه نه‌تنها کمک نمی‌کند، حتی ممکن است مشکل را بدتر کند، کافئین می‌تواند عملکرد آدرنال را به شکل منفی مختل کرده و بدن را هنگام دفع سموم هوشیار نگه دارد.

افزایش طولانی‌مدت دفع سموم بدن می‌تواند منجر به خستگی آدرنال شده و بدین ترتیب شما احساس خستگی و خواب‌آلودگی کنید.

 1. آکنه

سموم بدنبسیاری از مواد سمی که توسط انواع سموم و باکتری‌ها در بدنمان تولید می‌شود، ممکن است وارد جریان و گردش خون بدن شوند.

بدن ما قادر است بسیاری از آنها را از بین ببرد، اما گاهی اوقات زمانی که راه‌های تخلیه‌ی سموم بدن مسدود می‌شود؛ برخی از آنها  توسط پوستمان خارج می‌شوند که در نتیجه‌ی آن پوستی خشن و پر از آکنه خواهیم داشت. البته کمبود عناصر کمیاب، استرس‌های ذهنی، رژیم غذایی سرشار از چربی و کربوهیدرات نیز ممکن است منجر به بروز آکنه شود.

 

 

 

 

روش‌های ازبین‌بردن سموم بدن:

سموم بدن
از بین بردن سموم بدن
 1. هیدراته نگه‌داشتن بدن:

یک روش طبیعی، پایدار و مطمئن برای سم‌زدایی بدن نوشیدن آب به‌اندازه کافی است. آب، مواد شیمیایی را که در بدن قرار وجود دارند را فشرده و دفع می‌کند و همچنین بدن را هیدراته نگه می‌دارد.

 1. داشتن رژیم غذایی سرشار از فیبر:

مواد غذایی غنی از فیبر برای خلاص شدن از یبوست کمک‌کننده خواهند بود و با این کار سیستم گوارشی شما بهتر کار خواهد کرد. فیبر همچنین به هضم غذا کمک کرده و بدن را نیز سم‌زدایی می‌کند.

 1. مدیریت استرس:

استرس با افزایش سطح سموم بدن باعث کاهش یافتن توانایی کبد برای ازبین‌بردن سموم بدن می‌شود. برای آرامش و تقویت سیستم ایمنی بدن خود یوگا را امتحان کنید.

 1. خوردن مواد غذایی ارگانیک :

غذاهای ارگانیک را انتخاب کنید زیرا استفاده از آفت‌کش‌ها را که برای سود تجاری استفاده می‌شوند کاهش می‌دهند. سبزی‌های سبز و بیشتر میوه‌ها می‌توانند روند هضم و سم‌زدایی را تحریک کنند.

 1. ورزش‌کردن:

شنا و یا حتی پیاده‌روی‌کردن – حداقل یک ساعت در روز – می‌تواند جریان گردش خون شما را سالم نگه داشته  و به‌عنوان یک سم‌زدای عالی عمل کند. به‌طورکلی تمرینات منظم کمک می‌کنند تا بدن شما به شکل سالم و دور از سموم به فعالیت خود ادامه دهد.

فواید ورزش برای سلامت روان

نکته‌ی پایانی در باره‌ی دفع سموم بدن

اگر فکر می‌کنید بدن شما پر از سم است و علائمی که در بالا گفتیم را از خود بروز می‌دهد، نکته حائز اهمیت امتحان کردن رژیم غذایی سم‌زدا برای دفع آن‌ها از سیستم بدن شماست. یک رژیم غذایی مملو از غذا‌های ارگانیک ،سالم و حاوی بسیاری از سبزی‌ها و میوه‌های غنی از آنتی‌اکسیدان می‌تواند به بدن شما و سلامت عمومی آن کمک کند. یادتان باشد همیشه آب زیادی بخورید و به طور مرتب ورزش کنید.

سموم بدن

دکتر نیشیوات توصیه می‌کند برای پیشگیری از تجمع سموم در بدن:

– خودتان را به مصرف غذاها و خوراکی‌های ارگانیک و طبیعی، سبزی‌ها و میوه‌ها عادت دهید.

– تا می‌توانید از مصرف بیش از حد فست‌فودها پرهیز کنید.

– در انتخاب محصولاتی که برای پوستتان و تمیزکردن خانه استفاده می‌کنید دقت کنید.

– زیاد آب بنوشید و به‌اندازه کافی بخوابید.

– در برنامه روزانه‌تان حداقل کمی ورزش داشته باشید.

– استرس خود را به روش‌های مؤثر مدیریت کنید و تمام تلاشتان را برای سالم ماندن انجام دهید.

تغییرات کوچک در سبک زندگی می‌توانند فوق‌العاده مفید باشد. البته خوب است با پزشک هم درباره‌ی هر تغییر لازم در سبک زندگی‌تان صحبت کنید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.