درمان لکه های قرمز پوست

تشخیص لکه های قرمز پوستی

0 778

لکه های قرمز پوست و بررسی علت لکه های قرمز پوست

لکه های قرمز روی پوست

لکه های قرمز پوستی که به دلایل زیادی روی پوست شما ظاهر می شوند، از جمله عفونت، وضعیت پزشکی، تحریک پوست یا آلرژی. برخی از لکه های قرمز به خودی خود از بین می روند، اما برخی دیگر ممکن است نیاز به درمان داشته باشند.

گاهی اوقات تشخیص علت زمینه‌ای یک بیماری پوستی دشوار است، به همین دلیل است که بهتر است از پزشک یا متخصص پوست (پزشکی که در اختلالات پوست، مو و ناخن متخصص است) برای تشخیص بیماری خود مشورت کنید.

این مقاله به ۱۳ بیماری پوستی که باعث ایجاد لکه‌های قرمز پوست می‌شوند، می‌پردازد، از جمله اینکه چرا این لکه‌ها ایجاد می‌شوند و برای درمان آن‌ها چه کاری می‌توانید انجام دهید. همچنین علائم و نشانه های یک اورژانس پزشکی را فهرست می کند تا بتوانید فوراً به دنبال مراقبت باشید.

لکه های قرمز پوست

علت های لکه های قرمز پوست

 

انواع لکه های پوستی بصورت زیر است:

راش گرمایی (میلاریا)

بثورات حرارتی (miliaria) زمانی اتفاق می‌افتد که غدد عرق زیر پوست مسدود می‌شوند و باعث ایجاد برجستگی‌های کوچک، قرمز و خاردار می‌شوند که می‌تواند خارش یا دردناک باشد. معمولاً در چین‌های پوستی یا در مناطقی از پوست که عرق تجمع می‌کند، مانند زیر بغل، سینه، پشت، بازوها و کشاله ران ظاهر می‌شود.

افرادی که در آب و هوای گرم زندگی می کنند، زیاد عرق می کنند یا به مدت طولانی در بستر استراحت می کنند، بیشتر مستعد ابتلا به راش گرما هستند. درمان بثورات گرمایی شامل خنک کردن پوست با درمان های خانگی مانند حمام خنک کننده، کمپرس سرد، پوشیدن لباس های گشاد و اجتناب از مرطوب کننده های غلیظی است که گرما را به دام می اندازند.

بثورات حرارتی معمولا نگران کننده نیست و در عرض چند روز خود به خود برطرف می شود. اما اگر آسیب پوستی رخ دهد می تواند منجر به عفونت ثانویه شود. در موارد شدید، ممکن است از آنتی بیوتیک های خوراکی یا موضعی برای تسکین درد و ناراحتی استفاده شود.

در صورت مشاهده هر گونه علائم عفونت، از جمله رنگ سفید روی بثورات حرارتی، پوسته پوسته شدن پوست، یا ترشحات چرک مانند، با پزشک خود تماس بگیرید.

بثورات حرارتی باعث ایجاد برجستگی های کوچک، قرمز و خاردار می شود که می تواند خارش دار یا دردناک باشد. بثورات حرارتی زمانی رخ می دهد که غدد عرق مسدود می شوند، اغلب در چین های پوستی و قسمت های عرق شده بدن. بثورات حرارتی معمولاً به درمان دیگری جز حمام خنک نیاز ندارد.

راش پوستی

آنژیوم گیلاس

آنژیوم گیلاس (یا همانژیوم گیلاس) یک رشد کوچک و غیرسرطانی پوستی است که به صورت یک لکه گرد قرمز یا بنفش متشکل از رگ های خونی ظاهر می شود. برجستگی ها می توانند برجسته یا صاف باشند و در بزرگسالان ۳۰ ساله و بالاتر رایج هستند. اغلب آنژیوم های گیلاس را روی تنه می بینید، اما می توانند روی بازوها، پاها و پوست سر نیز ایجاد شوند.

آنژیوم گیلاس با معاینه بصری تشخیص داده می شود و معمولاً نیازی به درمان ندارد. گفته می شود، اگر لکه ها شما را آزار می دهد یا مکرراً خونریزی می کنند، می توانند از بین بروند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند یک روش حذف نسبتاً بدون درد با استفاده از لیزر یا نیتروژن مایع را توصیه کند بزرگ شدن آنژیوم گیلاس یا گهگاه خونریزی غیر معمول نیست. به خاطر داشته باشید که این طبیعی است و معمولاً دلیلی برای هشدار نیست.

گیلاس پوستی

درماتیت تماسی

درماتیت تماسی یک بیماری شایع است که زمانی اتفاق می افتد که پوست شما با چیزی که تحریک کننده است یا به آن حساسیت دارید، تماس پیدا می کند. معمولاً به صورت راش قرمز خارش دار همراه با برآمدگی ظاهر می شود، اما می تواند پوست متورم، خشک و پوسته پوسته شده در هر قسمت از بدن را نیز درگیر کند.

دو نوع اصلی درماتیت تماسی وجود دارد:

  • درماتیت تماسی تحریک کننده زمانی اتفاق می افتد که سد محافظ پوست ضعیف شده و پوست توسط یک ماده تحریک می شود.
  • درماتیت تماسی آلرژیک زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن به یک ماده آلرژیک به نام آلرژن واکنش غیرعادی نشان می‌دهد.

گاهی اوقات می دانید که دقیقاً باعث این واکنش شده است (مانند تماس با پیچک سمی). اما در مواقع دیگر، ممکن است واضح نباشد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است آزمایش پچ را برای تعیین آلرژی بودن علت توصیه کند.

درماتیت تماسی اغلب در عرض چند هفته به خودی خود از بین می رود به شرطی که از ماده ای که باعث آن شده است اجتناب کنید. درمان بر اساس علت متفاوت است، اما ممکن است شامل کرم هیدروکورتیزون بدون نسخه یا آنتی هیستامین های خوراکی تجویزی برای تسکین خارش باشد.

حتما بخوانید  درمان جوش سرسیاه با ۱۱ راهکار

کرم حلقوی (Tinea Corporis)

کرم حلقوی (tinea corporis) یک عفونت قارچی شایع پوستی است که باعث ایجاد بثورات قرمز، لکه‌دار و مدور با لبه‌های برجسته می‌شود. گاهی اوقات کرم حلقوی می تواند باعث پوسته پوسته شدن و لایه برداری شود، اما معمولاً دردناک نیست. اغلب در بازوها و پاها دیده می شود، اگرچه کرم حلقوی می تواند در هر قسمتی از بدن ظاهر شود.

کرم حلقوی بسیار مسری است و به راحتی از طریق تماس پوست به پوست یا اشیاء یا سطوح آلوده پخش می شود. حیوانات خانگی نیز می توانند قارچ را منتقل کنند.

معمولاً توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی بر اساس ظاهر آن تشخیص داده می شود و سپس با یک کرم ضد قارچ بدون نسخه یا نسخه درمان می شود. اگر به درستی درمان نشود، کرم حلقوی می تواند گسترش یابد و ممکن است به داروهای ضد قارچ خوراکی نیاز داشته باشد.

کرم حلقوی

راش دارویی

راش دارویی زمانی رخ می دهد که بدن شما به یک دارو واکنش آلرژیک نشان دهد. همچنین ممکن است به دلیل حساسیت به دارو یا عوارض جانبی دارو (مانند واکنش های حساس به نور) باشد. بثورات دارویی می توانند به صورت کهیر، بثورات یا تاول ظاهر شوند.

بثورات دارویی می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد برخی موارد ممکن است نیاز به مراقبت های اورژانسی داشته باشند. آنها تمایل به ایجاد یک شیوع منتشر دارند و بسته به واکنش ممکن است کل بدن یا فقط قسمت های خاصی از بدن را تحت تأثیر قرار دهند.

برای تشخیص بثورات دارویی، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما همه داروها و مکمل هایی را که در حال حاضر مصرف می کنید بررسی می کند. اگر پس از قطع مصرف دارو، وضعیت برطرف نشد، پزشک ممکن است درمان های دیگری مانند استروئیدها یا آنتی هیستامین ها را برای کمک به کاهش تورم و درد تجویز کند.

واکنش های آلرژیک می تواند جدی و گاهی تهدید کننده زندگی باشد. اگر در ساعات، روزها یا هفته‌ها پس از مصرف داروی جدید بثورات پوستی ایجاد شد، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

پیتریازیس روزیا

پیتریازیس روزآ یک بثورات شایع و خوش خیم است که معمولاً نوجوانان، نوجوانان و بزرگسالان جوان را درگیر می کند. معمولاً با یک نقطه قرمز بزرگتر در قفسه سینه، بالاتنه یا پشت شروع می شود و به دنبال آن لکه های قرمز کوچکتر که شکل حلقه مانندی دارند. لکه ها می توانند پوسته پوسته و خارش دار باشند.

کارشناسان نمی دانند چه چیزی باعث پیتریازیس روزآ می شود، اما اعتقاد بر این است که این بیماری با عفونت ویروسی یا باکتریایی مرتبط است. پیتریازیس روزا اغلب پس از عفونت رخ می دهد و گاهی اوقات می تواند شامل سردرد، گلودرد و تب شود.

پیتریازیس روزیا معمولاً بر اساس ظاهر آن تشخیص داده می شود و گاهی اوقات طی شش تا هشت هفته خود به خود ناپدید می شود. در برخی موارد، پزشک شما ممکن است یک داروی استروئیدی، آنتی هیستامین یا ضد ویروسی را برای کمک به تسکین خارش و تورم توصیه کند.

پیتریازیس روزیا

لکه های خونی (پورپورا)

لکه های خونی (پورپورا) لکه های قرمز یا بنفش رنگی هستند که به صورت تکه های کوچک یا بزرگ روی پوست یا داخل دهان ظاهر می شوند. زمانی اتفاق می‌افتد که رگ‌های خونی کوچک می‌ترکند و باعث تجمع خون در زیر پوست می‌شوند.

 

اگرچه لکه‌های خونی معمولاً دلیلی برای هشدار نیستند، اما لکه‌های خونی ممکن است نشان‌دهنده یک وضعیت پزشکی جدی‌تر مانند اختلال انعقاد خون باشند

استروئیدها گاهی برای افراد مبتلا به پورپورا تجویز می شود. برای موارد شدید، ممکن است به داروهای داخل وریدی (IV) برای رفع تعداد پلاکت پایین نیاز باشد.

درماتیت آتوپیک (اگزما)

درماتیت آتوپیک (اگزما) یک بیماری شایع و مزمن پوستی است. این بیماری معمولاً در چین‌های پوستی مانند آرنج، گردن، مچ دست و پشت زانو یا گوش ایجاد می‌کند.

درماتیت آتوپیک معمولاً در کودکان پنج‌سال و کمتر دیده می‌شود و با معاینه فیزیکی تشخیص داده می‌شود. درمان ممکن است شامل کرم‌های استروئیدی موضعی، آنتی هیستامین‌ها یا استروئیدهای خوراکی (در موارد شدیدتر) باشد. متخصصان همچنین توصیه می کنند پوست را به خوبی مرطوب نگه دارید تا شعله ور شدن پوست کاهش یابد.

اگزما پوستی

خارش شناگر (درماتیت گردنی)

خارش شناگر (درماتیت سرکاریال) یک بثورات خارش دار، برآمدگی و قرمز است که پس از شنا در آب آلوده به انگل هایی به نام شیستوزوم ها ایجاد می شود.

بثورات معمولاً در عرض یک روز پس از قرار گرفتن در معرض آب آلوده ایجاد می شوند و مسری نیستند. بهتر است با استروئیدهای موضعی و آنتی هیستامین های خوراکی درمان شود. اگر عفونت از بین نرود، ممکن است از آنتی بیوتیک استفاده شود

پسوریازیس

پسوریازیس یک اختلال پوستی خود ایمنی است که می تواند توسط استرس، داروها، عفونت، آسیب یا عوامل محیطی ایجاد شود. بثورات خارش دار و قرمز با پلاک های نقره ای است که اغلب روی آرنج، زانو و پوسته پوسته می شود. این پلاک ها زمانی تشکیل می شوند که سیستم ایمنی سلول های پوست را بیش از حد تولید کند.

یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند پسوریازیس را از روی ظاهر آن و گاهی اوقات با بیوپسی پوست تشخیص دهد. درمان بر اساس شدت ضایعات متفاوت است و ممکن است شامل کرم‌های استروئیدی موضعی، داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی و درمان با نور UV باشد. کمپرس سرد، مرطوب کننده ها و حمام بلغور جو دوسر نیز می توانند خارش را کاهش دهند.

لیکن پلان

لیکن پلان یک بیماری خود ایمنی است که منجر به ایجاد لکه های قرمز در داخل دهان، ناخن ها، پوست سر، اندام تناسلی، چشم ها، گلو و دستگاه گوارش می شود. معمولاً به صورت راش صاف، خارش دار و بنفش ظاهر می شود و بیشتر در زنان یا افراد ۳۰ تا ۶۰ ساله دیده می شود.

لیکن پلان مسری نیست و می تواند خود به خود برطرف شود یا به یک مشکل مزمن تبدیل شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند لیکن پلان را با معاینه فیزیکی تشخیص دهد و گزینه های درمانی مانند استروئیدهای موضعی، رتینوئیدهای موضعی یا آنتی هیستامین های خوراکی را ارائه دهد.

در حالی که علت لیکن پلان به خوبی شناخته نشده است، برخی از کارشناسان گمان می کنند که ممکن است یک جزء ژنتیکی در این بیماری پوستی خود ایمنی وجود داشته باشد.

پتشی ها

پتشی ها نقاط قرمز کوچکی هستند که شبیه بثورات پوستی هستند. آنها اغلب به طور ناگهانی روی بازوها، پاها، معده و باسن ظاهر می‌شوند. لکه‌ها معمولاً خارش ندارند و برجسته نمی‌شوند، اما می‌توانند به قسمت‌های مختلف بدن گسترش یابند و لکه‌های بزرگ‌تری ایجاد کنند.

پتشی در واقع یک بیماری نیست، بلکه نشانه یک عفونت بزرگتر، ضربه، اختلال خونریزی یا آلرژی است. آنها زمانی رخ می دهند که رگ های خونی ریز زیر پوست می ترکند. پتشی نسبت به آنژیوم گیلاس کوچکتر و منتشرتر است.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما یک معاینه برای ارزیابی علت زمینه ای انجام می دهد. عفونت های قارچی، ویروسی یا باکتریایی مانند گلودرد استرپتوکوکی و مخملک در برخی افراد باعث ایجاد پتشی می شوند.

اگر نشانه‌ای از عفونت یا گسترش بیشتر وجود نداشته باشد، ممکن است نیازی به درمان نباشد. اگر تب با پتشی رخ دهد، ممکن است نشانه عفونت جدی باشد که نیاز به درمان فوری دارد.

پتشی پوست

جوش (آکنه ولگاریس)

جوش‌ها (آکنه ولگاریس) لکه‌های قرمز ملتهب روی صورت، قفسه سینه و قسمت بالایی پشت هستند که وقتی منافذ پوست توسط چربی، سلول‌های مرده پوست و باکتری‌ها مسدود می‌شوند، ایجاد می‌شوند.

جوش های خفیف را اغلب می توان در خانه با محصولات آکنه بدون نسخه درمان کرد. شکل شدیدتر آکنه، به نام آکنه کیستیک، ممکن است نیاز به درمان توسط متخصص پوست داشته باشد. درمان‌ها شامل داروهای موضعی آکنه، آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی ایزوترتینوئین، تزریق استروئید، لایه‌برداری شیمیایی و داروهای ضد بارداری هورمونی برای برخی از زنان است.

آکنه پوستی

حتما بخوانید  ۱۳ بیماری پوستی که باعث لکه‌های قرمز روی پوست می گردد
چه زمانی باید به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کرد

تعیین اینکه آیا لکه های قرمز روی پوست شما نیاز به مراجعه به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی دارد یا خیر، به ظاهر و شدت بثورات، سابقه پزشکی فردی شما و هر بیماری زمینه ای بستگی دارد.

اما به طور کلی، علائم پرچم قرمز که نشان دهنده عفونت احتمالی است عبارتند از:

  • تب
  • خستگی
  • مشکل در تنفس
  • درد یا تورم شدید
  • ترشح چرک از بثورات

اگر هر یک از علائم بالا همراه با لکه های قرمز شما بود، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید

دلایل زیادی برای ایجاد لکه های قرمز روی پوست وجود دارد. برخی به خودی خود خفیف و واضح هستند، در حالی که برخی دیگر ممکن است جدی باشند و نیاز به درمان توسط متخصص پوست یا سایر متخصصان پزشکی داشته باشند.

شرایطی مانند آنژیوم گیلاس، راش حرارتی، لیکن پلان و پیتریازیس روزآ اغلب نیازی به درمان ندارند. موارد دیگری مانند آکنه، درماتیت آتوپیک، درماتیت تماسی، پتشی، پسوریازیس، پورپورا، کرم حلقوی، خارش شناگر ممکن است نیاز به درمان پزشکی توسط متخصص داشته باشند.

لکه های قرمز روی پوست نسبتاً شایع هستند و همیشه جای نگرانی ندارند. اما از آنجایی که علل زمینه‌ای بسیار متفاوت است (از عفونت و آلرژی گرفته تا انگل‌ها و بیماری‌های خودایمنی)، تنها راه برای آسودگی خاطر این است که از یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی تشخیص داده شود.

همچنین ممکن است یک قرار ملاقات پزشکی از راه دور با یک متخصص پوست در نظر بگیرید. کنفرانس ویدیویی (یا ارائه عکس‌های دیجیتالی از راش‌های پوستی) می‌تواند راهی بسیار راحت برای متخصص باشد تا وضعیت شما را ارزیابی کند و در صورت نیاز دارو تجویز کند.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.