درمان طبیعی آسم و تنگی نفس

درمان خانگی آسم و تنگی نفس

0 405

درمان های طبیعی آسم

انواع روش‌ها، درمان‌ها و مکمل‌های غذایی برای حمایت از آسم استفاده می‌شود، اما هیچ‌یک جایگزین درمان استاندارد نیستند. آسم یک بیماری مزمن ریوی است که باعث مشکل در تنفس می شود. راه های هوایی ریه ها که لوله های برونش نامیده می شوند ملتهب می شوند. ماهیچه های اطراف سفت می شوند و مخاط تولید می شود که راه های هوایی را بیشتر باریک می کند. این یک بیماری جدی است که نباید خود درمان شود. اگر آسم دارید یا علائم آسم را تجربه می کنید، باید قبل از استفاده از هر روش درمانی طبیعی با پزشک مشورت کنید و باید با پزشک برای ایجاد یک برنامه اقدام فردی برای آسم همکاری کنید. درمان طبیعی آسم نیز شامل این موضوع می شود.

خوددرمانی و اجتناب یا به تعویق انداختن مراقبت استاندارد برای شعله‌ور شدن آسم ممکن است عواقب جدی داشته باشد که می‌تواند منجر به بستری شدن در بیمارستان یا حتی کشنده شود.

درمان طبیعی آسم

برخی از درمان های طبیعی ممکن است به شما در مدیریت علائم آسم کمک کنند. به عنوان مثال، پاسخ منفی به استرس عاطفی می تواند باعث حمله آسم شود. برخی از داروهای آرامش بخش طبیعی مانند تنفس عمیق، آرام سازی پیشرونده عضلانی، تصاویر هدایت شده و بیوفیدبک می توانند به کاهش استرس کمک کنند.

یافته های دیگر نشان می دهد که رژیم غذایی در کاهش علائم آسم نقش دارد. به عنوان مثال، اسیدهای چرب امگا ۳ که به طور طبیعی در ماهی های پرچرب مانند سالمون، ماهی خال مخالی و ماهی کاد یافت می شوند ممکن است به بدن شما در مبارزه با التهاب کمک کنند. اینکه آیا این ممکن است به افرادی که آسم دارند کمک کند، هنوز ثابت نشده است.

۱۰ درمان طبیعی برای آسم

در درمان خانگی آسم و تنگی نفس بسیاری از چیزها به دلیل طبیعی بودن داروهای آسم اعتبار دارند. اما از آنجایی که مطالعات روی درمان‌های مکمل و جایگزین برای آسم محدود بوده است، مشخص نیست که همه آنها چقدر ایمن و مؤثر هستند. این درمان های طبیعی مورد مطالعه قرار گرفته اند:

طب سوزنی. این درمان سنتی چینی شامل قرار دادن سوزن های نازک در نقاط خاصی از بدن است. در حالی که برخی از افراد مبتلا به آسم می گویند طب سوزنی علائم آنها را کاهش می دهد، شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد به عنوان یک درمان آسم عمل می کند.

بیوفیدبک یادگیری کنترل ضربان قلب ممکن است به شما در مدیریت آسم کمک کند، اما مطالعات بیشتری برای تایید این مزیت مورد نیاز است.

گیاهان و مکمل های غذایی طبیعی. بسیاری از مردم برای درمان آسم از گیاهان، گیاهان و مکمل ها به ویژه گیاهان چینی استفاده می کنند. مشخص نیست که بسیاری از آنها چقدر خوب کار می کنند. تحقیقات بیشتری در مورد مکمل هایی مانند منیزیم و روغن ماهی (اسیدهای چرب امگا ۳) مورد نیاز است. اما ویتامین های C، D و E ممکن است به کاهش خطر علائم کمک کنند.

رژیم غذایی آسم اگر آلرژی غذایی دارید، اجتناب از غذاهای محرک نیز ممکن است به برخی از علائم آسم کمک کند.

رژیم غذایی گیاهی. چندین مطالعه فوایدی را برای افراد مبتلا به آسم که از رژیم مدیترانه ای پیروی می کنند پیدا کرده اند. این رژیم شامل مقدار زیادی میوه، سبزیجات، غلات کامل، آجیل، دانه ها و چربی های سالم مانند روغن زیتون است. شما بیشتر از گوشت قرمز ماهی و مرغ چرب می خورید. کارشناسان فکر می کنند این رژیم غذایی به علائم آسم کمک می کند زیرا به مبارزه با التهاب در بدن شما کمک می کند. یک برنامه غذایی مشابه به نام DASH (رویکردهای غذایی برای توقف فشار خون) نیز ممکن است کنترل آسم را بهبود بخشد.

کاهش وزن. اکثر افرادی که وزن اضافه دارند، آن را در وسط بدن خود حمل می کنند. این می تواند کار ریه های شما را سخت تر کند. کاهش وزن می‌تواند حجم ریه را بهبود بخشد و شانس ابتلا به بیماری‌هایی که آسم را بدتر می‌کنند، مانند دیابت یا فشار خون بالا کاهش دهد. همچنین ممکن است ورزش را آسان تر کند که می تواند علائم آسم شما را بهبود بخشد.

کافئین. کافئین یک برونش گشادکننده خفیف است، به این معنی که به باز شدن راه های هوایی شما کمک می کند. مطالعات نشان داده اند که ممکن است عملکرد راه هوایی را در افرادی که آسم دارند بهبود بخشد.

یوگا. استرس ممکن است باعث علائم آسم شود. مشخص شده است که تمرینات تنفسی مورد استفاده در یوگا به برخی از افراد مبتلا به آسم کمک می کند تا تنفس را کنترل کنند و استرس را که یک محرک رایج آسم است، کاهش دهند.

تنفس بوتیکو. این تکنیک بر تنفس آهسته و دوره های کوتاه زمانی که نفس خود را حبس می کنید تمرکز دارد. آسم را درمان نمی کند، اما ممکن است به بهبود الگوی تنفس شما کمک کند.

روش پاپورث. این سیستم ریلکسیشن و تنفس به شما می آموزد که از دیافراگم نفس بکشید تا ریه های شما تا حد امکان با هوا پر شود.

درمان آسم

آیا درمان های طبیعی برای حملات آسم وجود دارد؟

درمان معمول برای حمله آسم، استنشاق سریع (نجات دهنده) با دارو است. صاف بنشینید و نفس های آهسته و پیوسته بکشید. سعی کنید آرام بمانید. برنامه عمل آسم را که با پزشک خود تنظیم کرده اید دنبال کنید. اگر تنفس شما بهتر نشد یا اگر آنقدر تنگی نفس دارید که نمی توانید صحبت کنید، فوراً از پزشک کمک بگیرید.

برخی از تمرینات تنفسی می توانند به علائم حمله آسم کمک کنند.

 • تنفس لب جمع شده. این کار تنفس شما را کند می کند و به باز نگه داشتن راه های هوایی برای مدت طولانی تری کمک می کند تا ریه های شما بهتر کار کنند. با دهان بسته، به آرامی از بینی نفس بکشید. سپس از طریق دهان نفس خود را بیرون دهید و لب‌های خود را مانند سوت زدن به هم فشرده و به مدت دو برابر بیشتر کنید.
 • تنفس شکمی. این تکنیک از همان مراحل تنفس با لب استفاده می کند. اما در حین نفس کشیدن، روی حرکت شکم خود تمرکز کنید. تصور کنید که مانند یک بالون پر از هوا است. ممکن است به نگه داشتن دست ها روی شکم کمک کند تا بتوانید روی هوای ورودی و خروجی تمرکز کنید.

خطرات درمان طبیعی آسم

همانطور که انواع مختلف داروهای طبیعی آسم را در نظر می گیرید، بسیار مهم است که میل خود را برای نفس کشیدن راحت تر با خطرات احتمالی درمان ها که ممکن است ناشناخته هستند، به دقت متعادل کنید. این موارد را در نظر داشته باشید:

ـ هرگز قبل از مشورت با پزشک از هیچ مکمل غذایی استفاده نکنید.

ـ اگر به گیاه خاصی حساسیت دارید، برخی از محصولات گیاهی طبیعی، مانند گرده زنبور عسل، ممکن است باعث حمله آسم شوند.

ـ هرگز مصرف داروهای آسم خود را بدون اطلاع پزشک متوقف نکنید. اگر برنامه درمانی خود را دنبال نکنید، نتایج می تواند بسیار جدی و حتی کشنده باشد.

اگر در مورد ادعاهای موجود در برچسب محصول مکمل غذایی طبیعی مطمئن نیستید، قبل از مصرف با پزشک خود تماس بگیرید. آنها می توانند محصول را بررسی کنند تا به شما اطلاع دهند که آیا مزایای سلامتی دارد یا خیر.

یک برنامه عملی برای آسم تهیه کنید

اگر قبلاً آن را نداشتید، با پزشک خود برای ایجاد یک برنامه اقدام برای آسم همکاری کنید. این چیزی است که شما در مورد آن صحبت می کنید و یادداشت می کنید. این به شما کمک می کند تا بگویید که آسم شما چقدر خوب کنترل شده است و در مورد آن چه کاری باید انجام دهید. برنامه عملی شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • چه مقدار و چه زمانی دارو مصرف شود
 • فهرستی از محرک های شما و راه های اجتناب از آنها
 • در صورت داشتن علائم خاص مشکل چه باید کرد؟
از یک پیک فلومتر استفاده کنید

پیک دبی سنج یک ابزار دستی ارزان قیمت است. شما از آن برای اندازه‌گیری سرعت خروج هوا هنگام بازدم پس از یک دم کامل استفاده می‌کنید. این عدد را حداکثر جریان بازدمی (PEF) می‌گویند. ممکن است پزشک از شما بخواهد که از یک پیک فلومتر برای کمک به تشخیص علائم مشکل استفاده کنید. بسیاری از علائم آسم ناشی از ناتوانی در خروج هوا از ریه ها است. اگر PEF شما کاهش یابد، این نشانه آن است که آسم شما بدتر می شود و باید کاری انجام دهید.

مدیریت آسم

یک دفتر یادداشت آسم داشته باشید

یک دفترچه می تواند به شما کمک کند تا میزان کنترل آسم خود را پیگیری کنید. هر روز یادداشت کنید:

ـ هر گونه علائم آسمی که داشتید و احساستان

ـ کجا بودید و درست قبل از شعله ور شدن چه کار می کردید

ـ چه زمانی و چه مقدار از دارو استفاده می کنید

همه این اطلاعات که در یک مکان جمع‌آوری شده است، به شما و پزشکتان کمک می‌کند تا الگوها را ببینید و هشدارهای حملات آسم را تشخیص دهید. شما می توانید یاد بگیرید که از آنها جلوگیری کنید یا قبل از اینکه خیلی بیمار شوید آنها را متوقف کنید.

پزشک شما همچنین می تواند دفتر خاطرات شما را بررسی کند تا ببیند برنامه اقدام آسم شما چقدر خوب عمل می کند.

اهداف مدیریت آسم

اگرچه هیچ درمان طبیعی برای آسم وجود ندارد، علائم شما را می توان با چندین داروی آسم درمان و کنترل کرد. هدف شما از مدیریت آسم این است که:

 • تشخیص دقیق آسم را دریافت کنید.
 • برای ارائه یک برنامه اقدام برای آسم با پزشک خود همکاری کنید.
 • اوج بیماری خود را روزانه زیر نظر داشته باشید و در صورت کاهش آن، کارهای درست را انجام دهید.
 • یک دفتر یادداشت آسم داشته باشید تا بتوانید تمام علائم و مصرف داروی خود را پیگیری کنید.
 • از محرک‌های آسم یا علل آسم، از جمله محرک‌های بیرونی مانند دود اجتناب کنید.
 • برای مشکلاتی که می توانند علائم آسم را بدتر کنند، مانند GERD، رینیت آلرژیک و سینوزیت، به دنبال مشاوره و درمان باشید.
 • برای تقویت آمادگی هوازی خود روزانه ورزش کنید.
 • با مصرف دارو قبل از ورزش از آسم ناشی از ورزش پیشگیری کنید.
 • برای تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر عفونت های ویروسی و باکتریایی، غذاهای مغذی بخورید.
 • در وزن طبیعی بمانید.
 • خواب آرام زیادی داشته باشید.
 • در صورت مشاهده اولین علائم آسم با پزشک خود تماس بگیرید.
 • برای اطمینان از اینکه آسم شما مدیریت شده است و داروهای شما بهترین عملکرد را دارند، به طور منظم با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود برای آزمایش های تنفسی تماس بگیرید.

شما کلید زندگی خوب با آسم را دارید. به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود اعتماد کنید تا شما را راهنمایی کند و سپس مسئولیت روزانه تنفس خود را با روش های اثبات شده برای مراقبت از خود بپذیرید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.