درمان جوش سرسیاه با ۱۱ راهکار

جوش های سرسیاه چیست؟ درمان جوش سرسیاه چگونه است؟

0 908

جوش های سرسیاه

جوش های سرسیاه یک بیماری پوستی بسیار شایع است که بیشتر صورت، گردن، پشت و سینه شمارا درگیر می‌کند. دلایل مختلفی وجود دارد، ازجمله چربی بیش‌ازحد روی پوست و تحریک فولیکول مو. جوش های سرسیاه معمولاً نوجوانان را درگیر می‌کنند، اما ممکن است در هر سنی ایجاد شوند. اما درمان جوش سرسیاه چگونه امکان پذیر است؟

جوش سرسیاه
جوش سرسیاه

جوش های سرسیاه چیست؟

جوش های سرسیاه نوعی آکنه (آکنه ولگاریس) هستند. آن‌ها برآمدگی‌های باز روی پوست هستند که با چربی اضافی و پوست مرده پر می‌شوند. به نظر می‌رسد کثیفی در برآمدگی است، اما انعکاس نور نامنظم از فولیکول مسدود شده درواقع باعث ایجاد لکه‌های تیره می‌شود. جوش های سرسیاه جوش نیستند جوش ها برآمدگی‌های کوچک، دردناک و تغییر رنگی هستند که مایع غلیظ و سفید مایل به زرد (چرکی) در نوک آن وجود دارد.

 

درمان جوش سرسیاه با ماسک های گیاهی

چه چیزی باعث ایجاد جوش های سرسیاه می‌شود؟

غدد چربی در سراسر بدن شما قرار دارند و بیشتر آن‌ها به فولیکول‌های مو متصل می‌شوند. دانه‌های سرسیاه و سرسفید کومدون هستند (کومدو منفرد). جوش های سرسیاه کومدون‌های باز و جوش های سرسفید کومدون‌های بسته هستند. کومدون زمانی رخ می‌دهد که فولیکول مو/غده چربی ملتهب شود. التهاب می‌تواند درنتیجه موارد زیر رخ دهد:

افزایش تولید سبوم (مواد روغنی تولیدشده توسط غدد چربی).

تشکیل غیر طبیعی کراتین (پروتئینی که به ساخت مو، پوست و ناخن شما کمک می‌کند)

افزایش هورمون‌ها (آندروژن).

افزایش حضور باکتری روی پوست که باعث آکنه می‌شود.

جوش سرسیاه
جوش سرسیاه

آیا جوش های سرسیاه مسری هستند؟

جوش های سرسیاه مسری نیستند شما نمی‌توانید جوش های سرسیاه را از طریق تماس پوست به پوست به فرد دیگری منتقل کنید.

جوش های سرسیاه چگونه تشخیص داده می‌شوند؟

شناسایی جوش های سرسیاه آسان است، بنابراین برای تشخیص آن‌ها لزوماً به یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی نیاز ندارید. اگر جوش های سرسیاه همراه با سایر اشکال شدید آکنه دارید، برای درمان به متخصص پوست مراجعه کنید. متخصصان پوست، پزشکانی هستند که در شرایطی که پوست، مو و ناخن شمارا تحت تأثیر قرار می‌دهند، تخصص دارند.

آیا درمان خانگی برای جوش های سرسیاه وجود دارد؟

چند درمان خانگی وجود دارد که ممکن است به درمان جوش های سرسیاه کمک کند:

 • روغن درخت چای: روغن درخت چای می‌تواند از رشد باکتری‌ها جلوگیری کرده یا آن را متوقف کند. مقدار کمی روغن درخت چای را روی یک اپلیکاتور پنبه‌ای بمالید و روی جوش های سرسیاه خود بمالید.

اسکراب های شکر یا نمک: اسکراب های شکر و نمک سلول‌های مرده روی سطح پوست شمارا خراشیده (لایه‌برداری می‌کند). صورت خود را خیس کنید، یک اسکراب نمک یا شکر را روی نواحی آسیب‌دیده خود بمالید و پوست خود را با حرکات دایره‌ای کوچک تا ۳۰ ثانیه ماساژ دهید. پس از اتمام کار صورت خود را با آب بشویید.

 • چای سبز: برگ‌های مرطوب چای سبز می‌تواند به کاهش تولید چربی در پوست شما کمک کند. چای سبز نیز یک آنتی‌اکسیدان است. برگ‌های خشک چای سبز را با آب مخلوط‌کنید و برگ‌های مرطوب را با حرکات دایره‌ای کوچک روی پوست خود به مدت ۳۰ ثانیه ماساژ دهید. پس از اتمام کار صورت خود را با آب بشویید.
 • جوش سرسیاه
  جوش سرسیاه
جوش های سرسیاه چگونه درمان می‌شوند؟

داروهای بدون نسخه می‌توانند جوش های سرسیاه را درمان کنند. این‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اسید سالیسیلیک: برای جوش های سرسیاه به‌عنوان پاک‌کننده یا لوسیون بدون نسخه در دسترس است. این به برداشتن لایه بالایی پوست آسیب‌دیده کمک می‌کند. اسید سالیسیلیک سلول‌های مرده پوست را حل می‌کند تا از گرفتگی فولیکول‌های مو جلوگیری کند.
 • اسید آزلائیک: جو، گندم، چاودار و سایر غلات مختلف به‌طور طبیعی حاوی آزلائیک اسید هستند. میکروارگانیسم‌های روی پوست شمارا می‌کشد و تورم را کاهش می‌دهد.
 • بنزوئیل پراکسید: این محصول به‌عنوان یک محصول بدون نسخه به‌عنوان ژل ماندگار یا شستشو در دسترس است. این باکتری‌های سطحی را هدف قرار می‌دهد که اغلب آکنه را تشدید می‌کند. غلظت‌های کمتر و فرمولاسیون‌های شستشو کمتر باعث تحریک پوست شما می‌شود. تحریک (خشکی) یک عارضه جانبی شایع است.
 • رتینوئیدها (مشتقات ویتامین A): جوش های سرسیاه و سرسفید را از بین می‌برند و به جلوگیری از مسدود شدن منافذ کمک می‌کنند. ممکن است متوجه تغییر رنگ پوست یا لایه‌برداری شوید. استفاده از رتینوئیدها به‌صورت یک روز در میان یا استفاده هم‌زمان از آن‌ها به‌عنوان مرطوب‌کننده می‌تواند این عوارض را کاهش دهد.

اگر جوش های سرسیاه شما با داروهای بدون نسخه از بین نرفتند، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است توصیه کند:

 • رتینوئیدهای تجویزی: رتینوئیدهای تجویزی قوی‌تر از رتینوئیدهای بدون نسخه هستند. آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی: آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی باکتری‌هایی را که باعث ایجاد جوش های سرسیاه می‌شوند کاهش می‌دهند.
 • میکرودرم ابریژن: یک متخصص پوست از یک ابزار تخصصی برای سمباده زدن پوست شما استفاده می‌کند. برداشتن لایه‌های بالایی پوست، گرفتگی‌هایی را که باعث ایجاد جوش های سرسیاه می‌شوند، آزاد می‌کند.
 • لایه‌برداری شیمیایی: لایه‌برداری شیمیایی از یک محلول شیمیایی ملایم برای برداشتن لایه‌های پوست و کاهش جوش های سرسیاه استفاده می‌کند.
 • لایه‌برداری پوست با لیزر: لایه‌برداری پوست با لیزر پرتوهای کوتاه و متمرکز نور را به سمت جوش های سرسیاه شما هدایت می‌کند. پرتوهای نور مقدار چربی تولیدشده توسط غدد چربی را کاهش می‌دهند.
 • جوش سرسیاه
  جوش سرسیاه
آیا جوش های سرسیاه خودبه‌خود از بین می‌روند؟

جوش های سرسیاه گاهی اوقات می‌توانند خودبه‌خود از بین بروند – این بستگی به عمق پوست شما دارد. اگر جوش سرسیاه نزدیک به سطح پوست شما باشد، به‌احتمال‌زیاد به‌خودی‌خود از بین می‌رود. بااین‌حال، برخی از دانه‌های سرسیاه می‌توانند عمیقاً در پوست شما فرو بروند. جوش های سرسیاه عمیق و عمیق کمتر به‌خودی‌خود از بین می‌روند. اگر جوش های سرسیاه را جاسازی کرده‌اید، متخصص پوست یا زیبایی می‌تواند آن‌ها را از بین ببرد.

جوش صورت چیست و ۵ راه‌حل درمانی برای خلاصی از جوش صورت
آیا رفع جوش های سرسیاه مشکلی ندارد؟

از بین بردن یا بیرون آوردن دانه‌های سرسیاه می‌تواند بسیار وسوسه‌انگیز – و رضایت‌بخش باشد. بااین‌حال، از بین بردن جوش های سرسیاه می‌تواند چندین مشکل ایجاد کند:

شما نمی‌توانید کل جوش سرسیاه را از بین ببرید. حتی ممکن است جوش سرسیاه را بیشتر به داخل پوست خود فشار دهید که می‌تواند باعث تحریک دردناک شود. ممکن است باکتری یا روغن بیشتری را به دهانه جوش سرسیاه وارد کنید. جوش های سرسیاه شما می‌توانند بزرگ‌تر یا حتی پخش شوند.

التهاب یا جای زخم. پوست شما حساس است و ناخن‌های شما بسیار قوی‌تر از پوست شما هستند. هنگامی‌که از ناخن‌های خود برای اعمال فشار زیادی به پوست خود برای از بین بردن جوش های سرسیاه استفاده می‌کنید، می‌توانید پوست خود را تحریک کرده یا به‌طورجدی آسیب وارد کنید.

جوش سرسیاه
جوش سرسیاه

چگونه از شر جوش های عمیق سرسیاه خلاص شوید؟

دانه‌های سیاه عمیق باید توسط یک متخصص پزشکی – معمولاً یک متخصص پوست یا زیبایی‌شناس پزشکی حذف شود. آن‌ها از یک ابزار کوچک با حلقه‌های فلزی سفت‌وسخت در انتهای آن (جوش سرسیاه یا استخراج‌کننده کومدو) استفاده می‌کنند تا فشار یکنواختی را به جوش های سرسیاه شما وارد کنند. آن‌ها می‌توانند با خیال راحت کل جوش سرسیاه را از بین ببرند و خطر بازگشت آن را کاهش دهند.

جوش های سرسیاه یک بیماری شایع پوستی است که اکثر افراد به‌خصوص نوجوانان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ازآنجاکه عمدتاً نوجوانان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بسیاری از مردم جوش های سرسیاه را به‌عنوان بخشی از انتقال از دوران کودکی به بزرگ‌سالی نسبت می‌دهند و به یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی در مورد آن‌ها مراجعه نمی‌کنند. بااین‌حال، علیرغم اینکه آن‌ها چقدر رایج هستند، می‌توانند تأثیر شدیدی بر سلامت روان شما داشته باشند. اگر متوجه علائم اضطراب یا افسردگی به دلیل وجود جوش های سرسیاه شدید، با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود صحبت کنید.

 

اگر شما تجربه ای در زمینه درمان جوش سرسیاه دارید با ما در میان بگذارید

حتما بخوانید  مدت‌زمان نتیجه دادن محصولات مراقبت از پوست
ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.