خواص هندوانه در سلامتی

9 خاصیت میوه هندوانه برای سلامتی بدن

0 558

خواص هندوانه و بهترین مزایای هندوانه برای پوست، مو و سلامتی

هندوانه میوه آبدار تابستانی بوده و در دسته صیفی جات قرار دارد و در جالیز رشد می کند و منشا هندوانه آفریقای جنوبی بوده و گیاهی یکساله و پهن می باشد. هندوانه حاوی ویتامین های A، B، C بوده و غنی از پتاسیم می باشد، وجود آنتی اکسیدان مقوی لیکوپن دلیل رنگ قرمز هندوانه می باشد.

خواص هندوانه

۹ مزیت برتر هندوانه برای سلامتی

اعتقاد بر این است که هندوانه برای اولین‌بار بیش از ۴۰۰۰ سال پیش در شمال شرقی آفریقا اهلی شده است.

 • این میوه شیرین و آبدار است، و آن را به بهترین غذا برای رفع تشنگی در طول گرمای تابستان تبدیل می‌کند. این میوه گرد بزرگ دارای پوست سبز و گوشت قرمز روشن است. همچنین سرشار از مواد مغذی از جمله آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌های A و C است. در اینجا ۹ مورد از مهم‌ترین فواید هندوانه برای سلامتی آورده شده است.
 • به شما کمک می‌کند هیدراته بمانید

هیدراته ماندن برای عملکرد صحیح بدن مهم است. تنظیم دمای بدن، عملکرد طبیعی اندام‌ها، تحویل مواد مغذی به سلول‌ها و هوشیاری تنها برخی از فرایندهای بدن هستند که به هیدراتاسیون کافی متکی هستند.

خوردن غذاهایی با محتوای آب بالا ممکن است به بدن شما کمک کند تا آب موردنیاز برای عملکرد صحیح را تأمین کند. هندوانه از ۹۲ درصد آب تشکیل شده است که آن را به گزینه‌ای عالی برای مصرف روزانه آب تبدیل می‌کند

علاوه بر این، به دلیل محتوای بالای آب، این خربزه دارای چگالی کالری پایینی است – به‌عبارت‌دیگر، کالری بسیار کمی برای وزن کل خود دارد. خوردن غذاهایی با چگالی کم کالری، مانند هندوانه، ممکن است به مدیریت وزن کمک کند و شما را برای مدت طولانی‌تری احساس سیری کند.

محتوای بالای آب هندوانه ممکن است به هیدراته نگه‌داشتن شما کمک کند – که از سلامت کلی شما حمایت می‌کند – و همچنین احساس سیری کنید.

 • مملو از مواد مغذی و ترکیبات گیاهی مفید

هندوانه حاوی انواع مواد مغذی، از جمله پتاسیم، منیزیم، و ویتامین‌های A و C است. همچنین کالری نسبتاً کمی دارد و تنها حاوی ۴۶ کالری در هر فنجان (۱۵۲ گرم) است.

در اینجا مواد مغذی موجود در ۱ فنجان (۱۵۲ گرم) هندوانه خام و مکعبی آورده شده است:

کالری: ۴۶

کربوهیدرات: ۱۱.۵ گرم

فیبر: ۰.۶ گرم

شکر: ۹.۴ گرم

پروتئین: ۰.۹ گرم

چربی: ۰.۲ گرم

ویتامین A  پنج از ارزش روزانه (DV)

ویتامین  C چهارده درصد از DV

پتاسیم: چهار درصد از DV

منیزیم: ۴٪ از DV

هندوانه همچنین منبع غنی سیترولین است، یک اسیدآمینه که ممکن است عملکرد ورزش را بهبود بخشد. به‌علاوه، دارای آنتی‌اکسیدان‌هایی از جمله ویتامین C، کاروتنوئیدها، لیکوپن و کوکوربیتاسین E است

این ترکیبات به مبارزه با رادیکال‌های آزاد کمک می‌کنند که مولکول‌های ناپایداری هستند که در صورت تجمع در بدن ممکن است به سلول‌های شما آسیب برسانند. باگذشت زمان، این آسیب ممکن است به شرایطی مانند دیابت، بیماری قلبی و سرطان منجر شود. هندوانه دارای مواد مغذی متعددی است، از جمله مقدار قابل‌توجهی ویتامین A و C. همچنین دارای آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند لیکوپن و کوکوربیتاسین E است.

خواص هندوانه در سلامتی

 • ممکن است اثرات ضد سرطانی داشته باشد

چندین ترکیب گیاهی موجود در هندوانه، از جمله لیکوپن و کوکوربیتاسین E، اثرات ضد سرطانی احتمالی دارند. درحالی‌که نتایج مطالعه متفاوت است، مصرف لیکوپن ممکن است با خطر کمتر برخی از انواع سرطان، مانند سرطان پروستات و روده بزرگ مرتبط باشد.

چندین ترکیب گیاهی موجود در هندوانه، از جمله لیکوپن و کوکوربیتاسین E، اثرات ضد سرطانی احتمالی دارند. درحالی‌که نتایج مطالعه متفاوت است، مصرف لیکوپن ممکن است با خطر کمتر برخی از انواع سرطان، مانند سرطان پروستات و روده بزرگ مرتبط باشد.

اعتقاد بر این است که لیکوپن با کاهش سطوح خونی فاکتور رشد شبه انسولین (IGF)، هورمونی که تقسیم سلولی را تقویت می‌کند، عمل می‌کند. قابل‌ذکر است، سرطان زمانی شکل می‌گیرد که تقسیم سلولی غیرقابل‌کنترل شود. علاوه بر این، کوکوربیتاسین E ممکن است رشد تومور را با ترویج اتوفاژی سلول‌های سرطانی مهار کند. اتوفاژی فرایندی است که در آن بدن شما سلول‌های آسیب‌دیده را حذف می‌کند. بااین‌حال، تحقیقات بیشتر انسانی ضروری است.

 • هندوانه حاوی ترکیبات گیاهی است که ممکن است با انواع خاصی از سرطان مبارزه کند. بااین‌حال، مطالعات بیشتری موردنیاز است.
 • ممکن است سلامت قلب را بهبود بخشد

چندین ماده مغذی موجود در هندوانه ممکن است از سلامت قلب حمایت کند. بیماری قلبی عامل اصلی مرگ‌ومیر در سراسر جهان است. شایان‌ذکر است که عوامل سبک زندگی مانند رژیم غذایی ممکن است خطر حمله قلبی و سکته مغزی را با کاهش فشارخون و سطح کلسترول شما کاهش دهد.

مطالعات نشان می‌دهد که لیکوپن ممکن است به کاهش کلسترول و فشارخون کمک کند. همچنین ممکن است به جلوگیری از آسیب اکسیداتیو ناشی از سطوح بالای کلسترول کمک کند. هندوانه همچنین حاوی سیترولین است، یک اسیدآمینه که ممکن است سطح اکسید نیتریک را در بدن شما افزایش دهد. اکسید نیتریک به انبساط عروق خونی شما کمک می‌کند که فشارخون را کاهش می‌دهد

سایر ویتامین‌ها و مواد معدنی مفید در هندوانه عبارت‌اند از منیزیم، پتاسیم و ویتامین‌های A، B6 و C. لیکوپن و سیترولین موجود در هندوانه ممکن است با کاهش فشارخون و کلسترول از سلامت قلب حمایت کنند.

 • ممکن است التهاب و استرس اکسیداتیو را کاهش دهد

التهاب عامل اصلی بسیاری از بیماری‌های مزمن است. ترکیبی از آنتی‌اکسیدان‌ها، لیکوپن و ویتامین C موجود در هندوانه ممکن است به کاهش التهاب و آسیب اکسیداتیو کمک کند.

در یک مطالعه، موش‌هایی که پودر هندوانه را برای مکمل رژیم غذایی ناسالم تغذیه کردند، نسبت به گروه کنترل، استرس اکسیداتیو کمتر و سطوح پایین‌تری از پروتئین واکنش‌گر C نشانگر التهابی داشتند

علاوه بر این، یک مطالعه ۸ هفته‌ای به ۳۱ فرد مبتلا به چاقی و نشانگرهای التهابی بالا ۵۰۰ میلی‌گرم ویتامین C دو بار در روز داد. آنها کاهش قابل‌توجهی در نشانگرهای التهابی در مقایسه با گروه کنترل نشان دادند

لیکوپن به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان ممکن است شروع و پیشرفت بیماری آلزایمر را نیز به تأخیر بیندازد. بااین‌حال، تحقیقات بیشتری موردنیاز است. هندوانه حاوی ترکیباتی است که ممکن است به کاهش التهاب کمک کند، سطوح بالای آن با بیماری‌های متعددی مرتبط است.

 • لیکوپن به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان ممکن است شروع و پیشرفت بیماری آلزایمر را نیز به تأخیر بیندازد. بااین‌حال، تحقیقات بیشتری موردنیاز است. هندوانه حاوی ترکیباتی است که ممکن است به کاهش التهاب کمک کند، سطوح بالای آن با بیماری‌های متعددی مرتبط است.
 • ممکن است به جلوگیری از دژنراسیون ماکولا کمک کند

دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) یک مشکل شایع چشمی است که می‌تواند باعث نابینایی در افراد مسن شود. لیکوپن ترکیب هندوانه ممکن است فوایدی برای چشمان شما داشته باشد.

 • نقش لیکوپن به‌عنوان یک ترکیب آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی ممکن است به پیشگیری و مهار AMD کمک کند، اگرچه تحقیقات محدود است. یک مطالعه لوله‌آزمایشی که سلول‌های چشم را با لیکوپن درمان کرد، نشان داد که این لیکوپن ظرفیت نشانگرهای التهابی را برای آسیب رساندن به سلول‌ها کاهش می‌دهد. لیکوپن به دلیل خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی که دارد ممکن است به جلوگیری از AMD کمک کند. بااین‌حال، مطالعات بیشتری موردنیاز است.
 • ممکن است درد عضلانی را تسکین دهد

سیترولین، یک اسیدآمینه موجود در هندوانه، ممکن است عملکرد ورزشی را بهبود بخشد و درد عضلانی را کاهش دهد که به‌عنوان مکمل نیز موجود است.

یک بررسی نشان داد که مصرف منظم سیترولین برای حداقل ۷ روز عملکرد هوازی را با افزایش تولید اکسید نیتریک در بدن بهبود می بخشد. این ترکیب به انبساط رگ‌های خونی کمک می‌کند تا قلب شما برای پمپاژ خون در بدن شما به سختی کار نکند.

علاوه بر این، برخی شواهد نشان می‌دهد که خود هندوانه – نه فقط سیترولین – ممکن است به بدن شما بعد از ورزش کمک کند. یک مطالعه قدیمی به ورزشکاران آب هندوانه ساده، آب هندوانه مخلوط با سیترولین یا یک نوشیدنی کنترلی داد. هر دو نوشیدنی هندوانه نسبت به نوشیدنی شاهد منجر به درد کمتر عضلانی و بهبود سریع‌تر ضربان قلب شدند.

سیترولین موجود در هندوانه ممکن است به بهبود عملکرد ورزشی و کاهش درد عضلانی کمک کند.

 • ممکن است به‌سلامت پوست کمک کند

ویتامین‌های A و C که در هندوانه یافت می‌شوند برای سلامت پوست بسیار مهم هستند. ویتامین C – چه زمانی که خورده می‌شود یا به‌صورت موضعی استفاده می‌شود – به بدن شما کمک می‌کند تا کلاژن بسازد، پروتئینی که پوست شما را انعطاف‌پذیر و موهای شما را قوی نگه می‌دارد.

یک بررسی نشان داد که مصرف بیشتر ویتامین C از غذا و/یا مکمل‌ها ممکن است شانس شما را برای ایجاد چین‌وچروک و خشکی پوست کاهش دهد. در یک بررسی، حیواناتی که کمبود ویتامین A داشتند نسبت به حیواناتی که از یک رژیم غذایی کامل تغذیه می‌شدند زخم‌هایشان ضعیف‌تر بود. چندین ماده مغذی موجود در هندوانه به‌سلامت مو و پوست کمک می‌کند، اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است.

 • ممکن است هضم را بهبود بخشد

هندوانه حاوی مقدار زیادی آب و مقدار کمی فیبر است که هر دو برای هضم سالم ضروری هستند. فیبر به منظم نگه‌داشتن روده‌های شما کمک می‌کند، درحالی‌که آب مواد زائد را از طریق دستگاه گوارش شما به طور مؤثرتری منتقل می‌کند.

نظرسنجی در ۴۵۶۱ بزرگسال نشان داد کسانی که مایعات کم و مصرف فیبر کم دارند، بیشتر در معرض یبوست هستند. بااین‌وجود، عوامل دیگری ممکن است نقش داشته باشند. فیبر و آب موجود در هندوانه ممکن است با حمایت از حرکات منظم روده به‌سلامت گوارش شما کمک کند.

خواص این میوه آبدار و دوست‌داشتنی ممکن است به‌سلامتی کمک کند، اگرچه برای همه این خواص تحقیقات بیشتری لازم است.

حتما بخوانید  کاربرد روغن میخک و خواص آن
ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.