خواص شگفت‌ انگیز زیره سبز (۵ مورد)

از خواص شگفت‌ انگیز زیره سبز چه می دانید

0 373

خواص شگفت‌ انگیز زیره سبز

خواص شگفت‌ انگیز زیره سبز
خواص شگفت‌ انگیز زیره سبز

زیره سبز (Cumin)، این ادویه محبوب که بومی مناطق خاورمیانه و هند است؛ گیاه گل‌دار از خانواده جعفری هاست (Apiaceae) و دانه‌هایی که تولید می‌کند یا به‌صورت پودر درمی‌آیند یا به‌صورت کامل استفاده می‌شوند.

زیره سبز برای قرن‌هاست که هم به‌عنوان طعم‌دهنده و هم به‌عنوان نگهدارنده استفاده می‌شود.

این باور که زیره برای بدن مفید است و حتی می‌تواند کاهش وزن را افزایش دهد بسیار قوی است، اگرچه همه این کاربردها توسط علم پشتیبانی نمی‌شوند!

حقایق تغذیه‌ای زیره سبز

خواص شگفت‌ انگیز زیره سبز
خواص شگفت‌ انگیز زیره سبز

این اطلاعات تغذیه‌ای برای یک وعده (یک قاشق غذاخوری) دانه زیره سبز کامل است و توسط USDA ارائه شده است.

کالری: ۲۲

چربی: ۱.۳ گرم

سدیم: ۱۰.۱ میلی‌گرم

کربوهیدرات: ۲.۷ گرم

فیبر: ۰.۶ گرم

شکر: ۰.۱ گرم

پروتئین: ۱.۱ گرم

خواص شگفت‌ انگیز زیره سبز
خواص شگفت‌ انگیز زیره سبز

کربوهیدرات‌ها

بر اساس داده‌های USDA، بیشتر کالری موجود دردانه‌های زیره از کربوهیدرات (۲.۷ گرم) عمدتاً به شکل فیبر است.

چربی‌ها

مقدار بسیار کمی چربی – حدود ۱.۳ گرم – در هر وعده یک قاشق غذاخوری دانه زیره وجود دارد.

پروتئین

یک وعده یک قاشق غذاخوری دانه زیره تقریباً ۱.۱ گرم پروتئین فراهم می کند.

ویتامین‌ها و مواد معدنی

یک قاشق غذاخوری زیره نیز مقداری ویتامین را تامین می کند. شما از افزایش ویتامین A (2٪ از مصرف توصیه شده روزانه)، ویتامین C (1٪)، ریبوفلاوین، نیاسین و ویتامین B6 (هر کدام ۱٪) بهره مند خواهید شد.

شما همچنین ۱.  گرم کولین دریافت خواهید کرد. مواد معدنی موجود در زیره شامل کلسیم (۵۶ میلی گرم)، آهن (۴ میلی گرم)، منیزیم (۲۲ میلی گرم)، فسفر (۳۰ میلی گرم)، پتاسیم (۱۰۷ میلی گرم)، سدیم (۱۰ میلی گرم) و مقادیر کمی روی، مس و منگنز است.

کالری

اگر از دانه زیره استفاده می‌کنید، یک وعده تنها چند کالری به کل کالری روزانه شما اضافه می‌کند. یک قاشق غذاخوری (حدود ۶ گرم) زیره حدود ۲۲ کالری دارد.

در همین حال، یک وعده زیره آسیاب شده کالری ندارد. اگر ادویه را به مقدار معمولی به دستور غذا اضافه کنید، ادویه کالری، کربوهیدرات، پروتئین یا چربی به رژیم غذایی شما اضافه نمی‌کند.

فواید سلامتی و خواص شگفت‌ انگیز زیره سبز

خواص شگفت‌ انگیز زیره سبز
خواص شگفت‌ انگیز زیره سبز

درحالی‌که بسیاری از آشپزها از زیره برای طعم دادن به غذاهای مکزیکی و سایر غذاها استفاده می‌کنند، برخی دیگر از زیره برای درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها از جمله گاز، نفخ و اسهال استفاده می‌کنند.

این ادویه گاهی به صورت خوراکی مصرف می شود و به عنوان محرک یا تقویت کننده جنسی استفاده می شود. برخی دیگر از زیره برای تحریک جریان قاعدگی یا درمان قولنج در نوزادان استفاده می کنند. با این حال، هیچ شواهد بالینی برای حمایت از استفاده از زیره برای هر یک از این موارد وجود ندارد.

۱- مؤثر در کاهش وزن

خواص شگفت‌ انگیز زیره سبز
خواص شگفت‌ انگیز زیره سبز

اطلاعات محدودی وجود دارد که نشان می‌دهد زیره ممکن است فواید کاهش وزن را به همراه داشته باشد.

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ بر روی زنان چاق و اضافه‌وزن، محققان دریافتند که مکمل پودر زیره سبز (۳ گرم در روز) می‌تواند اثرات رژیم غذایی کاهش کالری را برای کاهش وزن افزایش دهد.

 

۲- مبارزه با دیابت

تجزیه‌وتحلیل دیگری از مطالعات قبلی منتشر شده در سال ۲۰۱۹ نشان داد که سطوح مختلف مکمل زیره ممکن است بتواند وزن بدن و گلوکز خون ناشتا را در افرادی که اضافه‌وزن دارند و دیابت نوع ۲ دارند، بهبود بخشد.

۳- کاهش کلسترول

خواص شگفت‌ انگیز زیره سبز
خواص شگفت‌ انگیز زیره سبز

در نهایت، در یک تجزیه‌وتحلیل مجدد در سال ۲۰۱۸ از مطالعات قبلی، محققان شواهدی را یافتند که از استفاده از زیره برای کاهش کلسترول و کلسترول LDL حمایت می‌کند. افراد در مطالعات مختلف یا پودر زیره (۳ گرم)، کپسول عصاره زیره (۲۲۵ تا ۳۰۰ میلی‌گرم در روز) یا کپسول اسانس زیره سبز (۲۵ تا ۱۰۰ میلی‌گرم در روز) را مصرف کردند تا تأثیر مثبتی بر سطح کلسترول خون داشته باشند.

این بررسی سیستماتیک با متاآنالیز نشان داد که مکمل زیره می‌تواند به‌عنوان یک گزینه درمانی ایمن در کنار استاتین‌ها و سایر عوامل کاهش‌دهنده چربی که به طور معمول تجویز می‌شوند، در نظر گرفته شود.

ذکر این نکته ضروری است که زیره سیاه (Nigella sativa) و روغن سیاه دانه (که از دانه زیره سیاه استخراج می‌شود) نیز برای اهداف دارویی استفاده می‌شود که برخی از آنها توسط مطالعات بالینی پشتیبانی شده است.

بااین‌حال، حتی اگر زیره سیاه نامی مشابه با زیره دارد، از گیاهی متفاوت می‌آید و ماده متفاوتی است.

۴- کمک به هضم و سلامت روده

مشخص شده است که عصاره زیره برای هضم غذا مفید است. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ که بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) را مورد بررسی قرارداد، از عصاره زیره به‌عنوان راهی برای بهبود و کمک به علائم IBS استفاده شد. نویسندگان مطالعه دریافتند که ۲۰ قطره عصاره زیره در روز می‌تواند تمام علائم رایج IBS را بهبود بخشد.

۵- خاصیت آنتی‌باکتریال

مطالعات قبلی اثرات ضدباکتریایی زیره را بررسی کرده و دریافته‌اند که خواص دارویی زیره ممکن است به ازبین‌بردن باکتری‌ها کمک کند. در مطالعه‌ای در سال ۲۰۲۱، محققان تأیید کردند که خواص ضدباکتریایی زیره به آن اجازه می‌دهد با برخی عفونت‌ها از جمله عفونت‌های موجود در دستگاه گوارش مبارزه کند.

آلرژی نسبت به زیره سبز

خواص شگفت‌ انگیز زیره سبز
خواص شگفت‌ انگیز زیره سبز

اگرچه غیرمعمول است، اما آلرژی به زیره ممکن است. پروتئین‌های موجود در زیره ممکن است باعث واکنش آلرژیک بالقوه شود و سالیسیلات‌های آن ممکن است باعث ناراحتی دستگاه گوارش شود.

اثرات نامطلوب زیره سبز

خواص شگفت‌ انگیز زیره سبز
خواص شگفت‌ انگیز زیره سبز

محققانی که مکمل زیره را مطالعه می‌کنند، خاطرنشان می‌کنند که این ادویه به‌طورکلی به‌خوبی تحمل می‌شود. افراد مورد آزمایشی که ادویه را مصرف می‌کنند، عموماً حتی در صورت استفاده طولانی‌مدت، عوارض جانبی را گزارش نمی‌کنند. بااین‌حال، دانشمندان در مطالعه ۲۰۱۸ هشدار دادند که مصرف مزمن زیره می‌تواند عوارض جانبی از جمله افزایش خطر خونریزی، عوارض تنفسی و درماتیت داشته باشد.

آنها می‌نویسند: “زنان باردار و شیرده و همچنین بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی یا زخم باید در مصرف آن احتیاط کنند. همچنین با برخی از داروها مانند آنتی‌بیوتیک‌ها، ضدتشنج، ضد دیابت و داروهای ضدالتهاب تداخل دارد.

نگهداری از زیره سبز

خواص شگفت‌ انگیز زیره سبز
خواص شگفت‌ انگیز زیره سبز

زیره آسیاب شده یا دانه‌های زیره را در فضای خنک، تاریک و خشک مانند کمد یا کابینتی که دور از اجاق‌گاز است نگهداری کنید. زیره آسیاب شده باید حدود شش ماه تازه بماند. دانه‌های زیره حدود یک سال تازه می‌مانند.

زیره یک ماده رایج در بسیاری از غذاهای مکزیکی، هندی و خاورمیانه است. زیره دارای طعمی گرم و آجیلی است. ادویه آسیاب شده رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز داشته و کمی تندی دارد. می‌توانید آن را به سالاد، گوشت، سوپ و سایر غذاهای خوش طعم اضافه کنید.

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.