تشخیص سرطان سینه: علائم، تشخیص و درمان

علائم سرطان سینه چیست؟ راهکار تشخیص زودهنگام سرطان سینه

0 826

آگاهی از سرطان سینه

چشم‌انداز زنان مبتلابه سرطان سینه به‌طور مداوم در حال بهبود است. با توجه به افزایش آگاهی، فرصت‌هایی برای تشخیص زودهنگام و پیشرفت‌های درمانی، نرخ بقا همچنان در حال افزایش است. در ایالات‌متحده، اکتبر، ماه آگاهی از سرطان سینه است و این کمپین برای افزایش آگاهی از سرطان سینه طراحی‌شده است. سازمان‌های زیادی وجود دارند که از ماه آگاهی از سرطان پستان حمایت می‌کنند و در طرح‌های تشخیص زودهنگام کمک می‌کنند.

علائم سرطان سینه

سرطان سینه ممکن است با علامت یا بدون علامت باشد. برخی از زنان ممکن است خودشان مشکل را کشف کنند، درحالی‌که برخی دیگر ممکن است این ناهنجاری را برای اولین بار در معاینه غربالگری تشخیص دهند. علائم رایج سرطان سینه، زمانی که رخ می‌دهد، شامل موارد زیر است:

 • توده‌ها یا توده‌های غیر دردناک
 • توده یا تورم زیر بغل
 • تغییرات یا ترشحات پوست نوک پستان
 • صاف شدن یا فرورفتگی قابل‌توجه سینه
 • تغییر در نوک پستان
 • ترشح غیرمعمول از نوک پستان
 • تغییر در احساس، اندازه یا شکل بافت سینه.
آگاهی از سرطان سینه: علائم، تشخیص و درمان
آگاهی از سرطان سینه: علائم، تشخیص و درمان

علل سرطان سینه

ژن‌های خاصی چرخه زندگی – رشد، عملکرد، تقسیم و مرگ – یک سلول را کنترل می‌کنند. وقتی این ژن‌ها آسیب ببینند، تعادل بین رشد طبیعی سلول و مرگ از بین می‌رود. سلول‌های طبیعی پستان به دلیل تغییر در ساختار DNA سرطانی می‌شوند. سرطان سینه در اثر آسیب DNA سلولی ایجاد می‌شود که منجر به رشد خارج از کنترل سلولی می‌شود.

ژنتیک و جهش

ژن‌های ارثی می‌توانند احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهند. به‌عنوان‌مثال، جهش ژن‌های BRCA1 و BRCA2 (مرتبط با افزایش خطر سرطان سینه و تخمدان) می‌تواند توانایی بدن برای محافظت و ترمیم DNA را مهار کند. کپی‌هایی از این ژن‌های جهش‌یافته را می‌توان به‌صورت ژنتیکی به نسل‌های آینده منتقل کرد که منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان به‌صورت ارثی می‌شود.

سبک زندگی

انتخاب سبک زندگی می‌تواند منجر به سرطان سینه نیز شود. رژیم غذایی نامناسب، کم‌تحرکی، چاقی، مصرف زیاد الکل، استعمال دخانیات ازجمله سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و سموم همگی با خطر بیشتر سرطان سینه مرتبط هستند.

درمان پزشکی

درمان پزشکی با شیمی‌درمانی، پرتودرمانی یا داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی که برای کاهش گسترش سرطان در بدن مورداستفاده قرار می‌گیرد نیز می‌تواند باعث آسیب به سلول‌های سالم شود. برخی از «سرطان‌های دوم»، کاملاً جدا از سرطان اولیه، پس از درمان‌های تهاجمی سرطان رخ می‌دهند. پرتودرمانی به قفسه سینه برای درمان سایر بیماری‌ها یا سرطان‌ها نیز خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد.

آگاهی از سرطان سینه: علائم، تشخیص و درمان
آگاهی از سرطان سینه: علائم، تشخیص و درمان

ماموگرافی و پیشگیری از سرطان سینه

تشخیص زودهنگام سرطان سینه کلید بقا است. ماموگرام، اشعه ایکس از پستان است که می‌تواند تومورها را در مراحل اولیه، قبل از اینکه احساس شود یا متوجه شود، تشخیص دهد. در طول ماموگرافی، سینه‌های شما بین دو سطح سفت فشرده می‌شوند تا بافت پستان پخش شود. سپس یک عکس اشعه ایکس تصاویر سیاه‌وسفیدی از سینه‌های شما می‌گیرد که روی صفحه کامپیوتر نمایش داده می‌شود و توسط دکتری که به دنبال علائم سرطان است معاینه می‌شود. ماموگرافی سه‌بعدی یا توموسنتز پستان، یک روش تصویربرداری از پستان است که همچنین از اشعه ایکس برای تولید تصاویری از بافت پستان به‌منظور تشخیص ناهنجاری‌ها استفاده می‌کند.

برسی وجود سرطان سینه:
ام آر آی سینه و سونوگرافی

ام آر آی (تصویربرداری تشدید مغناطیسی) فناوری است که از آهن‌ربا و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر دقیق و سه‌بعدی از بافت پستان استفاده می‌کند.

در طول ام آر آی سینه، سینه‌ها در معرض دید قرار می‌گیرند، زیرا بیمار روی یک سکوی بالش دار با دهانه‌های بالشتکی برای سینه‌ها دراز می‌کشد. یک سیم‌پیچ سینه هر دهانه را احاطه کرده و با واحد MRI برای ایجاد تصاویر کار می‌کند. تصویربرداری MRI یک ابزار تشخیصی بدون درد است. آزمون بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول می‌کشد.

سونوگرافی

گاهی علاوه بر ماموگرافی، سونوگرافی سینه نیز تجویز می‌شود. سونوگرافی می‌تواند کیست‌های پر از مایع را نشان دهد که سرطانی نیستند. همچنین ممکن است سونوگرافی برای آزمایش‌ها غربالگری معمول در برخی از زنانی که در معرض خطر بالاتر ابتلا به سرطان سینه هستند، توصیه شود. در طول سونوگرافی پستان، مقدار کمی ژل محلول در آب روی پوست ناحیه موردبررسی قرار می‌گیرد. سپس یک پروب به‌آرامی روی پوست اعمال می‌شود. ممکن است به‌طور خلاصه چندین بار از شما خواسته شود که نفس خود را حبس کنید. سونوگرافی سینه حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد.

آگاهی از سرطان سینه: علائم، تشخیص و درمان
آگاهی از سرطان سینه: علائم، تشخیص و درمان

پیشگیری از سرطان سینه:

خودآزمایی پستان

متخصصان توصیه می‌کنند که زنان به‌جای انجام چک‌های منظم، مراقب سینه‌های خود باشند و متوجه هرگونه تغییری شوند. زنانی که خودآزمایی را انتخاب می‌کنند باید حتماً این تکنیک را با پزشک خود در میان بگذارند.

خودآزمایی پستان چیست؟

خودآزمایی سینه راهی برای بررسی سینه‌ها ازنظر تغییراتی مانند توده یا ضخیم شدن است. تشخیص زودهنگام سرطان سینه می‌تواند شانس شمارا برای زنده ماندن از این بیماری افزایش دهد. هرگونه تغییر غیرعادی که در طی خودآزمایی پستان کشف شود باید به پزشک اطلاع داده شود.

توده در سینه: ممکن است سرطان باشد؟

به یاد داشته باشید که اکثریت (حدود ۸۰٪) توده‌های سینه به دلیل سرطان نیستند. کیست‌ها، تومورهای خوش‌خیم یا تغییرات قوام ناشی از چرخه قاعدگی می‌توانند باعث ایجاد توده‌های خوش‌خیم سینه شوند. بااین‌حال، مهم است که پزشک خود را در مورد هرگونه توده یا تغییر در سینه خود مطلع کنید.

پیشگری از سرطان سینه
پیشگری از سرطان سینه

بیوپسی سرطان پستان

بیوپسی مطمئن‌ترین راه برای تشخیص سرطانی بودن توده سینه است. بیوپسی ممکن است از طریق یک سوزن یا از طریق یک روش جراحی جزئی گرفته شود. نتایج همچنین می‌تواند نوع سرطان سینه را که در بسیاری از موارد وجود دارد مشخص کند (چند نوع مختلف سرطان سینه وجود دارد). درمان‌ها متناسب با نوع خاصی از سرطان سینه موجود است.

نتایج بیوپسی: سرطان پستان حساس به هورمون

بیوپسی می‌تواند بگوید که آیا سرطان سینه گیرنده‌های استروژن و یا پروژسترون دارد یا خیر که نشان می‌دهد کدام هورمون رشد تومور را تحریک می‌کند. حدود دوسوم سرطان‌های سینه گیرنده‌های هورمونی مثبت هستند. می‌توان داروهایی تجویز کرد که به جلوگیری از رشد تومور از تحریک این هورمون‌ها کمک می‌کنند.

مراحل سرطان سینه

مراحل سرطان سینه بر اساس اندازه تومور سرطانی، محل و میزان گسترش طبقه‌بندی می‌شوند. مرحله‌بندی به پزشکان کمک می‌کند تا پیش‌آگهی و درمان سرطان را تعیین کنند. سیستم مرحله‌بندی TNM سرطان سینه را بر اساس معیارهای زیر طبقه‌بندی می‌کند:

تومور (T): اندازه و/یا وسعت تومور اولیه

گره‌ها (N): گسترش سرطان به غدد لنفاوی در ناحیه منطقه‌ای تومور اولیه

متاستاز (M): گسترش سرطان به نقاط دورتر از تومور اولیه

آگاهی از سرطان سینه: علائم، تشخیص و درمان
آگاهی از سرطان سینه: علائم، تشخیص و درمان

نرخ بقای سرطان سینه

بقای سرطان سینه به عوامل مختلفی بستگی دارد. سرطان‌هایی که زود تشخیص داده می‌شوند اغلب در پستان موضعی هستند. آمارهای مربوط به میزان بقای سرطان سینه اغلب به‌عنوان نرخ بقای ۵ ساله ارائه می‌شود. نرخ بقای ۵ ساله درصد افرادی است که حداقل ۵ سال پس از تشخیص سرطان سینه زندگی می‌کنند. طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، زنان مبتلابه سرطان پستان در مرحله اولیه (مرحله ۱) نرخ بقای ۵ ساله ۱۰۰ درصدی دارند. زنان مبتلابه سرطان سینه که به نقاط دورتر بدن گسترش‌یافته است (مرحله ۴) تنها ۲۲ درصد شانس زنده ماندن ۵ سال دارند. اما این میزان می‌تواند با پیشرفت‌های درمانی بهبود یابد.

جراحی سرطان سینه برای برداشتن تومورها.

درمان سرطان سینه:

جراحی

جراحی حفظ پستان سرطان و برخی بافت های سالم اطراف آن را از بین می‌برد، اما سینه را نه. برخی از غدد لنفاوی زیر بازوها ممکن است برای بیوپسی برداشته شوند. اگر سرطان نزدیک دیواره قفسه سینه باشد، ممکن است بخشی از آن برداشته شود. جراحی حفظ پستان به‌عنوان لامپکتومی، ماستکتومی جزئی، کوادرانکتومی و ماستکتومی سگمنتال نیز شناخته می‌شود.

ماستکتومی

ماستکتومی برداشتن کل سینه و تمام بافت های اطراف و احتمالاً بافت های مجاور است. بسته به میزان برداشت بافت اضافی، جراحی‌های ماستکتومی متفاوتی وجود دارد.

پرتو درمانی

پرتوهای موضعی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی هدف استفاده می‌شود. رادیوتراپی را می‌توان بعد از جراحی سرطان سینه استفاده کرد یا ممکن است علاوه بر شیمی‌درمانی برای سرطان گسترده استفاده شود. این درمان عوارض جانبی دارد که می‌تواند شامل تورم ناحیه، خستگی یا اثری شبیه آفتاب‌سوختگی باشد. دو راه برای انجام پرتودرمانی وجود دارد.

تابش پرتو خارجی

پرتوی از تشعشع توسط یک ماشین خارجی بر روی ناحیه آسیب‌دیده متمرکز می‌شود. درمان معمولاً پنج روز در هفته به مدت پنج‌تا شش هفته انجام می‌شود.

براکی تراپی

این شکل از تابش شامل دانه‌ها یا گلوله‌های رادیواکتیو است که در سینه در کنار سرطان کاشته می‌شوند.

آگاهی از سرطان سینه: علائم، تشخیص و درمان
آگاهی از سرطان سینه: علائم، تشخیص و درمان

شیمی‌درمانی

داروهای شیمی‌درمانی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی که در هر نقطه از بدن قرار دارند داده می‌شود. بسته به نوع دارو، می‌توان آن را با یک انفوزیون IV آهسته، با قرص، یا با تزریق IV مختصر تجویز کرد. گاهی اوقات شیمی‌درمانی پس از جراحی برای کمک به جلوگیری از عود سرطان انجام می‌شود (درمان کمکی). عوارض جانبی شیمی‌درمانی می‌تواند شامل افزایش خطر عفونت، حالت تهوع، خستگی و ریزش مو باشد.

شیمی‌درمانی کمکی

اگر همه سرطان‌های قابل‌مشاهده برداشته‌شده باشد، هنوز این احتمال وجود دارد که سلول‌های سرطانی شکسته شده یا باقی بمانند. شیمی‌درمانی کمکی برای اطمینان از کشته شدن این مقادیر کمی از سلول‌ها انجام می‌شود. ازآنجایی‌که برخی از زنان حتی بدون شیمی‌درمانی خطر عود بسیار کمی دارند، در همه موارد تجویز نمی‌شود

شیمی‌درمانی نئوادجوانت

شیمی‌درمانی نئوادجوانت قبل از جراحی انجام می‌شود. هیچ ارتباطی بین شیمی‌درمانی نئوادجوانت و بقای طولانی‌مدت وجود ندارد، اما مزایایی برای بررسی اینکه آیا سرطان قبل از برداشتن جراحی به شیمی‌درمانی پاسخ می‌دهد یا خیر، وجود دارد. این همچنین می‌تواند اندازه سرطان را کاهش دهد و امکان جراحی کمتر گسترده را در برخی از بیماران فراهم کند.

تشخیص سرطان سینه
تشخیص سرطان سینه
عوارض جانبی شیمی‌درمانی

داروهای مختلف عوارض جانبی مختلفی ایجاد می‌کنند. انواع خاصی از شیمی‌درمانی عوارض جانبی خاصی دارند، اما تجربه هر بیمار متفاوت است. عوارض جانبی رایج شیمی‌درمانی به شرح زیر است:

 • خستگی
 • درد (سردرد، درد عضلانی، درد معده و درد ناشی از آسیب عصبی)
 • زخم‌های دهان و گلو
 • اسهال
 • تهوع و استفراغ
 • یبوست
 • اختلالات خونی
 • غیر در تفکر و حافظه
 • مسائل جنسی و باروری
 • از دست دادن اشتها
 • ریزش مو

آسیب دائمی به قلب، ریه، کبد، کلیه‌ها یا سیستم تولیدمثل

هورمون درمانی

برخی از سلول‌های سرطان سینه توسط هورمون‌های زنانه استروژن و/یا پروژسترون (سرطان‌های پستان مثبت ER و PR) فعال می‌شوند. هورمون درمانی می‌تواند با مسدود کردن سلول‌های سرطانی از دریافت هورمون‌های موردنیاز برای رشد تومورهای گیرنده هورمون مثبت را متوقف یا کند،می‌کند .هورمون درمانی معمولاً بعد از جراحی انجام می‌شود، اما می‌توان آن را برای کاهش احتمال ابتلا به سرطان سینه در زنان در معرض خطر نیز انجام داد.

درمان‌های دارویی هدفمند برای سرطان سینه

درمان‌های هدفمند درمان‌های جدیدتری برای بیماران مبتلابه سرطان سینه هستند. آن‌ها از پروتئین‌های خاصی در سلول‌های سرطانی مانند پروتئین HER-2 استفاده می‌کنند. درمان‌های هدفمند می‌توانند پروتئین HER-2 را از تحریک رشد تومور در سلول‌های سرطانی دارای این پروتئین بازدارند. درمان‌های هدفمند عوارض جانبی کمتری نسبت به شیمی‌درمانی سنتی دارند زیرا فقط سلول‌های سرطانی را هدف قرار می‌دهند. آن‌ها اغلب در ترکیب با شیمی‌درمانی استفاده می‌شوند.

ریکاوری سرطان سینه

درمان سرطان سینه می‌تواند هم ازنظر جسمی و هم ازنظر احساسی خسته‌کننده باشد. تغییرات زیادی در حال وقوع است که ممکن است کنار آمدن با آن‌ها دشوار باشد. بیماران نقص حافظه و ناتوانی در تمرکز را تجربه کرده‌اند. درمان سرطان سینه همچنین می‌تواند بیماران را خسته کند که طبیعی است.

همگام شدن با فعالیت‌های زندگی روزمره می‌تواند دشوار باشد و باعث شود بیماران احساس انزوا کنند. دوستان و خانواده می‌توانند منابع ارزشمندی برای حمایت و کمک در این دوران باشند. برخی از افراد برای به اشتراک گذاشتن تجربیات خود و گسترش آگاهی درباره سرطان سینه، به یک گروه پشتیبانی محلی یا آنلاین می‌پیوندند

جراحی ترمیمی سینه

بسیاری از زنان پس از جراحی سرطان سینه، جراحی ترمیمی را انتخاب می‌کنند. در روش‌های بازسازی از ایمپلنت‌ها یا بافت هایی استفاده می‌شود که از سایر نقاط بدن به دست می‌آیند. این روش‌ها را می‌توان در زمان ماستکتومی انجام داد یا ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها بعد انجام شود.

هرساله حدود ۱۲۰۰۰ زن زیر ۴۰ سال به سرطان سینه مبتلا می‌شوند که کمتر از ۵ درصد از کل موارد سرطان سینه را تشکیل می‌دهد و این شایع‌ترین سرطان در زنان در این گروه سنی است. مهم نیست که چه سنی دارید، باید از عوامل خطر آگاه باشید. در بسیاری از موارد سرطان پستان تشخیص زودهنگام کلید بقا است.

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.