تبدیل خانه به مکانی دنج‌تر و شادتر بارعایت ۱۰ نکته

تبدیل خانه به مکانی آرامش بخش و شادتر

0 978

تبدیل خانه به مکانی دنج‌تر و شادتر

تبدیل خانه به مکانی دنج‌تر و شادتر

زمستان طولانی در پیش داریم؛ دما در حال کاهش است، همه‌گیری ویروس کرونا (COVID-19) هنوز هم ادامه دارد و شاید حتی نزدیک شدن به سال جدید هم در ما احساس بازگشت به زندگی عادی که ما امیدوار بودیم را ایجاد نکند.

برای بسیاری از ما، این بدان معناست که در ماه‌های آینده زمان بیشتری را در داخل خانه سپری خواهیم کرد به این اوضاع احتمال وقوع افسردگی فصلی (SAD) را نیز اضافه کنید – که تخمین زده می‌شود ۱۰ میلیون را تحت‌تأثیر قرار دهد، و این یک چشم‌انداز ترسناک است – اما لازم نیست که این‌گونه باشد!

این درست است که ما نمی‌توانیم همه‌ی اتفاقات بیرون را کنترل کنیم، اما می‌توانیم محیط داخلی زندگی خود را تحت کنترل خود درآوریم.

ایجاد برخی تغییرات (هرچند کوچک) در فضای داخلی محیط زندگی‌مان می‌تواند تأثیرات مثبتی بر سلامت روان ما داشته باشد.

تبدیل خانه به مکانی دنج‌تر و شادتر بارعایت ۱۰ نکته

تبدیل خانه به مکانی دنج‌تر و شادتر

در دنیای شلوغ و پر دغدغه‌ی امروز، همه‌ی ما به دنبال جایی دنج، آرام و خلوت هستیم که بتوانیم در آن استراحت کنیم و سختی‌ها و شلوغی‌های زندگی را برای ساعاتی رها کرده تا بتوانیم به آرامش برسیم. برای این کار چه جایی از خانه خودمان بهتر؟

چه عاشق طراحی داخلی باشید چه نباشید، توجه به چیدمان اتاق‌هایی که بیشترین زمان را در آن می‌گذرانید می‌تواند به رفاه عاطفی شما کمک کند؛ بنابراین، ما نکاتی را جمع‌آوری کردیم که نه‌تنها زیبا به نظر می‌رسند، بلکه نشان‌داده‌شده است که خلق‌وخوی آرام‌تر و شادتری را نیز برمی‌انگیزند و با استفاده از این نکات تبدیل خانه به مکانی دنج‌تر و شادتر بسیار آسان خواهد بود.

با تینامو همراه باشید

چگونه خانه خود را به مکانی دنج، شاد و آرامش‌بخش تبدیل کنیم؟

به‌طورقطع، فضای داخلی خانه تأثیرپذیری زیادی بر سلامت روان خواهد داشت. زنان خانه‌دار و فرزندان کوچک به‌نوعی بیشترین زمان خود را در خانه می‌گذرانند که در نتیجه‌ی آن بیشتر تحت‌تأثیر فضای محیطی که در آن هستند؛ قرار می‌گیرند.

در برخی مواقع با تغییر چیدمان منازل و پیروی از اصول فنگ شویی منزل می‌توان برخی بیماری‌ها را درمان و یا از بروز آنها جلوگیری کرد!

گاهی در مورد بیماران افسرده، از اطرافیان آنها درخواست می‌شد که با تغییر در دکوراسیون منزل و ایجاد تحول باعث ایجاد اثرات درمانی در بهبود وضعیت بیمار شوند.

استفاده از رنگ‌ها، چیدمان‌ها و گل‌های طبیعی اثربخشی بسیاری در تبدیل خانه به مکانی دنج ترو شادتر خواهد داشت.

در ادامه متوجه خواهید شد با رعایت برخی نکات و یا تغییرات جزئی می‌توانید فضای خانه خود را لذت‌بخش‌تر و آرامش‌بخش‌تر کنید.

۱- فضای خود را شلوغ نکنید

تبدیل خانه به مکانی دنج‌تر و شادتر

یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان داد که وجود درهم‌وبرهمی می‌تواند بر ادراک افراد از خانه تأثیر منفی بگذارد – باعث می‌شود افراد نسبت به فضای خانه‌ی خود احساس رضایت کمتری داشته باشند – و همین‌طور بر رضایت کلی آنها از زندگی‌شان تأثیر بگذارد.

در این مطالعه آمده است: وقتی به‌هم‌ریختگی بیش از حد می‌شود، می‌تواند از نظر فیزیکی و روانی فرد را در محیط‌ خانه ناکارآمد کرده و باعث پریشانی شخص و ایجاد احساس سردرگمی او  شود.

اگر در حال حاضر در حالت افسرده هستید، ایجاد انگیزه برای مرتب کردن فضا، می‌تواند سخت باشد، اما بهتر است بدانید انجام این کار می‌تواند آرامش و راحتی بیشتری را برای شما به ارمغان بیاورد – هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی- .

مطالعه دیگری در سال ۲۰۰۹ نشان داد که محیط‌های خانه‌هایی که منظم‌تر و مرتب‌تر هستند می‌توانند سطح هورمون استرس، فشارخون و علائم اضطراب و افسردگی را کاهش دهند و خلق‌وخوی کلی را بهبود بخشند پس برای مرتب کردن فضای خود منتظر نظافت بهاره نباشید.

 

۲- رنگ‌های آرام‌بخش اضافه کنید.

تبدیل خانه به مکانی دنج‌تر و شادتر

تحقیقات راجع به روان‌شناسی رنگ‌ها هنوز تا حد زیادی موردبحث است، اما بسیاری از نظریه‌پردازان رنگ معتقدند که رنگ‌های خاص می‌توانند پاسخ‌های احساسی متفاوتی را برانگیزانند. برای مثال تصور می‌شود رنگ‌های گرم – مانند قرمز، زرد و نارنجی – با احساسات فعال‌تری مرتبط هستند، درحالی‌که رنگ‌های سرد – مانند آبی و سبز – پاسخی آرام‌بخش دارند.

با این تفکر، رنگ‌های زرد و قرمز ممکن است برای محل کار یا محل زندگی شما مفید باشند، مکانی که ممکن است بخواهید سازنده‌تر و درگیرتر باشید بااین‌حال، در فضاهایی که می‌خواهید استراحت کنید – مانند اتاق‌خوابتان – بهتر است از رنگ‌های آبی، سبز و اسطوخودوسی استفاده کنید.

اگر برای یک پروژه‌ی نقاشی منزل آماده نیستید، می‌توانید این رنگ‌های آرامش‌بخش را از طریق بالش‌ها و دکورهای مختلف ترکیب کنید تا حس آرامش را به فضای خود القا کرده و در تبدیل خانه به مکانی دنج‌تر و شادتر موفق‌تر عمل کنید.

 

۳- نورپردازی خود را تغییر دهید.

تبدیل خانه به مکانی دنج‌تر و شادتر

این حرف‌ها را بارهاوبارها از محققان و پزشکان شنیده‌ایم که نور طبیعی برای سلامت کلی شما مفید است به این دلیل که قرارگرفتن در معرض نور خورشید به ما ویتامین D می‌دهد که می‌تواند از تحلیل استخوان جلوگیری کند، خطر بیماری قلبی و سرطان‌های مختلف را کاهش دهد، افسردگی فصلی را از بین ببرد و خواب را بهبود بخشد.

بنابراین، برای به حداکثر رساندن نور طبیعی به داخل خانه‌تان، می‌توانید پرده‌ها را کنار بزنید، محل کارتان را جلوی پنجره ببرید و آینه‌هایی را روی دیوارهایتان اضافه کنید تا نور خورشید را منعکس کرده و به این طریق نور بیشتری را به اتاقتان بتابانید البته این کار تنها در صورتی امکان پذیراست که شما به اندازه‌ی کافی خوش‌شانس بوده و گزینه‌ی بهره‌مندی از نور آفتاب را در خانه داشته باشید.

اگر پنجره‌های شما توسط یک ساختمان مسدود شده یا نور طبیعی زیادی در اتاق خود دریافت نمی‌کنید، به‌راحتی نمی‌توانید آن را تغییر دهید.

بااین‌حال، می‌توانید نور فضای داخلی خود را تغییر دهید تا به بهبود خلق‌وخوی خود کمک کنید.

با تغییر لامپ‌های خود شروع کنید. تصور می‌شود که نور آبی ریتم شبانه‌روزی شما را مختل می‌کند (معروف به چرخه‌ی خواب) که با اثرات طولانی‌مدتی مانند مشکلات قلبی عروقی، چاقی و افسردگی مرتبط است بنابراین، تعویض لامپ‌ها – به‌ویژه لامپ‌های کنار تختتان – با چیزی با رنگ گرم‌تر، می‌تواند به کاهش این اثرات کمک کند.

اگر در خانه‌ی خود نور طبیعی ندارید و از این کمبود رنج می‌برید یا فقط می‌خواهید برای روزهای تاریک زمستان مکمل داشته باشید، می‌توانید روی یک “لامپ نوردرمانی” سرمایه‌گذاری کنید.

تحقیقات نشان داده است که استفاده از لامپ‌های نوردرمانی (که تقلید کننده‌ی نور خورشید هستند) در تقویت خلق‌وخو و درمان افسردگی فصلی مؤثرند.

 

۴- استفاده از بافت‌ها و الگوهای طبیعی و فضای سبز.

تبدیل خانه به مکانی دنج‌تر و شادتر

مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۸ در مورد تأثیر بافت‌ها بر احساسات انسان نشان داد که بافت‌هایی که حرکت آب را تقلید می‌کنند یا مانند الگوهای طبیعی گیاهی هستند مستقیماً با آرامش، رضایت و حالات عاطفی مثبت مرتبط هستند.

افزودن گیاهان خانگی یکی از ساده‌ترین راه‌ها (و مورد تأیید هزاره‌ها) برای اعمال این نظریه است، اما می‌توانید الگوهای الهام گرفته از طبیعت را از طریق چاپ‌های هنری، بالش‌های یا پتو نیز به کار ببرید.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۸ ، همچنین نشان داد که داشتن گل‌های تازه در خانه می‌تواند به کاهش اضطراب کمک کند، بنابراین دلایلی وجود دارد که باید هر زمان که تمایل داشتید خرید گل برای خود را توجیه کنید.

 

۵- رایحه‌های آرام‌بخش را به کار ببرید.

تبدیل خانه به مکانی دنج‌تر و شادتر

رایحه‌درمانی می‌تواند استرس، اضطراب و افسردگی و همچنین برخی از انواع درد و حالت تهوع را کاهش دهد بنابراین بوی خانه‌ی شما به معنای واقعی کلمه می‌تواند حال و هوای خانه‌ی شما را تغییر دهد.

پخش‌کننده‌ی اسانس یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تعویض عطرها بر اساس احساس دلخواه شما است البته، اگر شمع‌ها بیشتر موردتوجه شما هستند، آن‌ها نیز می‌توانند این کار را انجام دهند.

اسطوخودوس یکی از محبوب‌ترین عطرها برای آرام‌کردن سیستم عصبی است و اعتقاد بر این است که عطرهای طبیعی دیگری مانند بابونه، شمعدانی و یاس نیز اثرات مشابهی دارند.

۶- فضا و گوشه دنجی را برای سرگرمی خودتان در نظر بگیرید

تبدیل خانه به مکانی دنج‌تر و شادتر

یکی از چیزهایی که می‌تواند باعث ایجاد آرامش زیادی در ما شود، این است که زمانی را به انجام کارهای موردعلاقه‌مان بپردازیم و یا یک‌گوشه‌ی دنج برای نوشیدن یک چای، مطالعه‌ی کتاب یا انجام بازی‌های دلخواه خودمان داشته باشیم. درهرصورت می‌توانید فضایی را در خانه در نظر بگیرید تا بتوانید در آنجا بنشینید و به کار موردعلاقه خودتان بپردازید و با این کار در تبدیل خانه به مکانی دنج‌تر و شادتر موفق‌تر خواهید بود.

 

۷- استفاده از موسیقی

تبدیل خانه به مکانی دنج‌تر و شادتر

همه‌ی ما متوجه تأثیرات عمیقی که موسیقی بر روی روح و روان ما می‌گذارد هستیم مثل اینکه ممکن است با گوش‌دادن به یک موسیقی غمگین اندوهگین شده و خاطرات بدی برای شما یادآوری شود و یا در مقابل گاهی یک موسیقی شاد می‌تواند روحیه‌ی ما را عوض کند.

با گوش‌دادن به موسیقی مناسب و آرامش‌بخش می‌توانید استرس خود را کاهش داده، انرژی خود را افزایش دهید و از دغدغه‌های بیرون از خانه برای لحظاتی هم که شده دور شوید.

با پخش کردن یک موسیقی آرام و ملایم در محیط خانتان می‌توانید به افزایش آرامش آن بیفزایید و نگرانی‌هایتان را کمتر کنید.

گاهی پخش یک موسیقی ملایم در پس‌زمینه می‌تواند فضای آرامش‌بخش و به‌دور از استرسی را به خانه‌ی شما هدیه کند.

 

۸- قراردادن اشیای محبوبتان در معرض دید

تبدیل خانه به مکانی دنج‌تر و شادتر

سبک زندگی، علایق، سلیقه، ارزش‌ها، اولویت‌ها و حتی داستان زندگی شما می‌تواند در قالب دکوراسیون و وسایل خانه‌ی شما نشان داده شود.

خانه‌ی شما باید انعکاسی از شما و اعضای خانواده باشد؛یک نمونه‌ی کوچک از شما.

خانه‌ای برای خودتان بسازید که دوستش داشته باشید و از بودن در آن لذت ببرید و احساس شادی در آن داشته باشید.

با درنظرگرفتن نکات طلایی چیدمان و دکوراسیون در کنار سلیقه‌ی شخصی خود خانه خود را تزئین کنید؛ می‌توانید از اشیایی که به آنها علاقه دارید استفاده کنید مثل سوغاتی عزیزانتان، عکس‌های خانوادگی، وسایل نوستالژیک، وسایلی که برای شما یادآور خاطرات خوب و آدم‌های دوست‌داشتنی زندگی‌تان هستند.

با این کار و انجام این نوع تزئینات می‌توانید باعث تبدیل خانه به مکانی دنج‌تر و شادتر شده و از این طریق استرس و نگرانی‌های خود را کاهش دهید

اصلی ترین قانون برای تزئین خانه‌ی شما این است که موردپسند خودتان باشد و شما در آن احساس راحتی و آرامش کنید اما بهتر است وسایل تزئینی مختلف و دکورهای متفاوت را هم امتحان کنید و هرکدام که مورد پسندتان بود را انتخاب کنید.

 

۹- فضای پنهان برای نگهداری وسایل

تبدیل خانه به مکانی دنج‌تر و شادتر

با دورکردن وسایل اضافه و خرده‌ریزهای کم استفاده از جلوی چشمتان می‌توانید فضایی مناسب‌تر و مرتب‌تر و زیباتر در خانتان ایجاد کنید.

برای داشتن یک‌خانه‌ی آرام و مرتب و تبدیل خانه به مکانی دنج‌تر و شادتر باید بتوانید برای نگهداری وسایلتان فضاهایی پنهان و خارج از دید را در نظر بگیرید. مثلاً به‌جای قراردادن لیوان‌ها در یک قفسه‌ی روباز، آن‌ها را در کابینت دربسته بگذارید. به‌جای آویزان کردن لباس‌ها در چوب‌لباسی‌، آن‌ها را تا کرده و در کشو بگذارید.

برای این کار باید بتوانید فضاهای مخفی برای نگهداری وسایل، در خانه‌تان پیدا کنید می‌توانید با اضافه‌کردن کمد، کابینت و قراردادن در و قفسه در فضاهای خالی و بلااستفاده‌ی خانه، به بهترین نحو ممکن وسایل را از جلوی چشم دورنگه دارید.

چند نمونه از نظم‌دهنده‌هایی که می‌توانید مورداستفاده قرار دهید:

  • از نظم‌دهنده‌های زیر تخت استفاده کنید برای پنهان کردن وسایلی مثل کفش‌هایتان
  • کمد دیواری با نظم‌دهنده‌های چندطبقه‌ای که برای نگهداری لباس‌های تا شده، کفش و کیف و… بسیار مناسب است.
  • نظم‌دهنده‌هایی شبیه سبد و باکس برای قراردادن خورده ریزها و نگهداری آن‌ها در شلف‌ها و قفسه‌ها

این نکته را به یاد داشته باشید که بهتر است قبل از ایجاد فضای مخفی برای نگهداری وسایل، ابتدا همه چیز را مرتب کرده و سپس وسایل اضافه را دور بریزید و بعد از مرتب کردن، برای چیدمان وسایل باقیمانده برنامه‌ریزی کنید.

 

۱۰- دور شدن از تکنولوژی و محصولات آن

تبدیل خانه به مکانی دنج‌تر و شادتر

ما در تمام طول روز و حتی شب‌هنگام؛ مدام با لپ‌تاپ، گوشی، تلویزیون و کامپیوتر سروکار داریم. واقعاً بد نیست که ساعاتی از روز را که در منزل سپری می‌کنید را طوری برنامه‌ریزی کنید که از این وسایل فاصله بگیرید.

به طور مثال اگر خانه‌ی بزرگ و اتاق کار مجزا دارید، این وسایل را در اتاق کار گذاشته و وارد فضای نشیمن نکنید چون دور بودن این وسایل از تیر رس دید شما، کمک خواهد کرد که برای سرزدن به آن‌ها کمتر وسوسه شوید.

زمانی که در خانه هستید را به هم‌صحبتی و بازی‌های جمعی اختصاص دهید، تلفن خانه را در ساعاتی از شب (مثلاً ۱۰ شب تا ۸ صبح)، در حال بی‌صدا قرار دهید حتی بهتر است گوشی موبایل خود را طوری تنظیم کنید که در ساعات مشخصی از روز، هیچ نوتیفیکیشنی ارسال نکند.

کلام آخر

تبدیل خانه به مکانی دنج‌تر و شادترخانه‌ی آرام نقش مهمی در کاهش استرس‌های زندگی ما دارد.

ما روز خود را از خانه شروع کرده و در خانه به پایان می‌بریم بنابراین مهم است که برای تبدیل کردن آن به مکانی آرامش‌بخش تلاش کنید و با به‌کاربستن نکاتی که در این مقاله برای شما عنوان کردیم و با تبدیل خانه به مکانی دنج‌تر و شادتر، از بودن در آن لذت ببرید و آرامش بگیرید.

آسایش و خانه دوکلمه ای هستند که نباید از یکدیگر جدا باشند به همین دلیل بسیار مهم است که احساس کنید که یک‌خانه‌ی خوب و راحت دارید، خانه‌ای که برای برگشتن به آن اشتیاق دارید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.