تاثیر عصبانیت بر بدن و ۷ روش کنترل خشم

تاثیر عصبانیت بر بدن و 7 روش کنترل خشم

0 672

تاثیر عصبانیت بر بدن

تاثیر عصبانیت بر بدن

خشم یک احساس رایج است که تقریباً همه ما تا حدی آن را تجربه کرده‌ایم. از ناراحتی‌های کوچک گرفته (مثل زمانی که کسی در صف نمی‌ایستد و نوبت را رعایت نمی‌کند) تا ضربه‌های بزرگ (مثل فهمیدن خیانت یکی از عزیزانتان)، بسیاری از ما این حس را تجربه کرده‌ایم. تحریک؛ تا زمانی که به خشم تمام‌عیار تبدیل شود، افزایش می‌یابد، اما وقتی خشم باعث می‌شود خون ما به جوش بیاید یا چشمان ما قرمز شود، دقیقاً چه اتفاقی در ذهن و بدن ما می‌افتد؟

تهدید، ناکامی و موانع از عوامل اصلی خشم هستند. هدف خشم اغلب دفاع کردن، جنگ و یا تخریب است. در واقع خشم و عصبانیت یک احساس مشترک بین مردم است که همه این موضوع را تجربه می‌کنند.

خشمگین شدن و عصبانیت ممکن است برای بسیاری از افراد به رفتاری عادی و حتی روزمره تبدیل شده باشد، شاید در طول شبانه‌روز بارها با هرکسی بحث و بگومگو داشته باشند اما بد نیست با تأثیرات این عادت بد بر روی سلامت قلب آشنا شویم.

با تینامو همراه باشید

خشم چیست؟

 

تاثیر عصبانیت بر بدن

خشم احساسی است که در پاسخ به تهدیدها یا استرس‌هایی که به ما ارائه می‌شود، ایجاد می‌شود.

احساس خشم از آنجا شروع می‌شود که ما به دلیل دیدن یا شنیدن یا فکرکردن در مورد چیز خاصی که دوست نداریم، به طریق خاصی احساس می‌کنیم، سپس این سیگنال الکتریکی به آمیگدال مغز فرستاده می شود و سپس هیپوتالاموس را تحریک می کند.

نقش آمیگدال کمک به پردازش عاطفی مانند ترس و لذت است. به عنوان مثال، اگر قرار باشد کسی جلوی شما را در صف نوبت را رعایت نکند این بی ادبی رویداد محرکی است که پیام را به آمیگدال می فرستد و هیپوتالاموس را تحریک می کند.

به طور متوسط یک بزرگسالان در روز خشم را تجربه می‌کند و حدود سه بار در روز آزرده یا عصبانی می‌شود. این بدان معنی است که آمیگدال پیام‌ها را دریافت می‌کند.

دو منبعی که باعث خشم می‌شود

همه خشم‌ها توسط محرک‌های بیرونی تحریک نمی‌شوند.

خشم دو منبع دارد: بیرونی و درونی.

منبع درونی: ناشی از ادراکات غیرمنطقی از واقعیت (تعبیر نادرست رویدادها و چیزهای عادی اطرافمان، تحمل ناامیدی کم، انتظارات غیرمنطقی و رتبه‌بندی افراد) است.

منبع بیرونی: ناشی از حملات و تهدیدهای شخصی است و سطح تحمل مردم هم در طول زمان و با حوادث مکرر کاهش می‌یابد.

آن مردی را که در صف رعایت نکرد را به‌خاطر دارید؟ او منبع بیرونی خشم است بااین‌حال، اگر دفعه‌ی بعد که در صف هستید و به طور غیرمنطقی از کسی که پشت سرتان ایستاده عصبانی شدید، به این دلیل که فکر می‌کنید ممکن است در صف جلوتر از شما جلو بزند، این یک منبع درونی عصبانیت است.

احساسات از کجا نشات می‌گیرند

تاثیر عصبانیت بر بدن

سیستم لیمبیک – گروهی از ساختارهای به‌هم‌پیوسته در اعماق مغز – بخشی از مغز است که مسئولیت پاسخ‌های رفتاری و عاطفی برعهده‌ی اوست

ساختارها زیر جزء سیستم لیمبیک هستند:

 • هیپوتالاموس: که پاسخ‌های عاطفی را کنترل می‌کند و در پاسخ‌های جنسی، ترشح هورمون و تنظیم دمای بدن نیز نقش دارد.
 • هیپو کمپ: هیپو کمپ به حفظ و بازیابی خاطرات کمک می کندو همچنین در درک ابعاد فضایی محیط اطراف نیز نقش دارد.
 • آمیگدال: مسئول هماهنگی پاسخ‌های احساسی است. این ساختار نقش مهمی در کنترل ترس و عصبانیت دارد.
 • شکنج سینگولیت و پاراهیپوکمپ: که در این سیستم، بر روحیه، انگیزه و قضاوت تأثیر می‌گذارند.

 

کدام قسمت از مغز عصبانیت یا خشم را کنترل می‌کند؟

تاثیر عصبانیت بر بدن

عصبانیت پاسخی به تهدیدها یا عوامل استرس‌زا در محیط است. زمانی که شخص در شرایطی باشد که به نظرش خطرناک است و راه فراری از آن ندارد و یا موانعی برای رسیدن به هدفش وجود دارد و مانع او می‌شود و موجب سرخوردگی فرد می‌شود، باعث می‌شود افراد دچار سرخوردگی و در نهایت عصبانیت گردند.

عصبانیت با تحریک آمیگدال و هیپوتالاموس آغاز می‌شود علاوه بر این، ممکن است قسمت‌هایی از قشر پیش پیشانی نیز در عصبانیت نقش داشته باشد.

طبق تحقیقات مشخص شده است که آسیب به ناحیه پیش پیشانی منجر به عدم کنترل عصبانیت و پرخاشگری می‌شود.

واکنش فیزیکی به خشم یک تجربه‌ی معمول است.

مغز تنها بخشی از بدن نیست که هنگام عصبانیت واکنش نشان می‌دهد بلکه خشم می‌تواند سیستم سمپاتیک را تحریک کرده و باعث افزایش ضربان قلب و فشارخون و تعداد تنفس شود و در نتیجه بر روی قلب و ریه‌ها تأثیر بگذارد.

تحریک احساسات باعث تغییرات عمیقی در سیستم غدد درون‌ریز و سیستم عصبی بدن می‌شود که عملکردهای قلبی عروقی را کنترل می‌کنند علاوه بر این تغییرات در فعالیت مغزی، در صورت نیز – به‌ویژه در لوپ‌ها – تغییر رنگ ایجاد می‌شود و در پیشانی خط و چین چروک ظاهر می‌شود و در حالت چشم‌ها نیز تغییر صورت می‌گیرد که می‌توان فهمید در حین عصبانیت چه اتفاقی در بدن می‌افتد.

دوران کودکی تعیین‌کننده در نحوه‌ی برخورد با خشم

تاثیر عصبانیت بر بدن

کار شناسان بر این باورند که خشم چیزی نیست که افراد با آن به دنیا می‌آیند، بلکه چیزی است که در کودکی یاد می‌گیرند.

پزشکان می‌گویند: در کودکی با کپی‌کردن رفتارهای اطرافیانمان و بزرگ‌شدن در خانه‌ای که دعوا و مشاجره دائمی است، خشمگین بودن را می‌آموزیم و یاد می‌گیریم که این رفتار را به طور طبیعی بپذیریم.

اگر مکانیسم‌های شناختی مناسبی برای درمان و کاهش احساساتی مانند قلدری، ترس و غم وجود نداشته باشد ممکن است آنها مستقیماً به خشم تبدیل شوند. در تئوری؛ نحوه‌ی پاسخ شما به تحریکات – چه بزرگ و چه کوچک – با نحوه‌ی برخورد والدینتان با احساساتشان، تعیین می‌شود. این خبر خوبی برای برخی است، اما می‌تواند برای افرادی که در محیط‌های پرخشونت و پر از تشنج پرورش‌یافته‌اند ویرانگر باشد.

خشم کنترل نشده می‌تواند باعث خشونت، آسیب به خود و دیگران و آسیب‌شناختی یا عاطفی شود علاوه بر این عصبانیت مستقیماً با خطر بالای بیماری قلبی مرتبط است.

طبق تحقیقات بیمارستان McLean، عصبانیت ظاهراً بی‌ضرر، ممکن است باعث آسیب نامرئی به مغز کودکان خردسال شود.

دکتر مارتین تیچر، دریافته است که سوءاستفاده کلامی والدین و همسالان باعث ایجاد تغییراتی در مغز می‌شود که تا بزرگسالی ادامه دارد.

مضرات عصبانیت:

کنترل خشم

عصبانیت و ترس جزو احساساتی هستند که بدترین تأثیر را روی بدن و بخصوص قلب می‌گذارند.

به عقیده متخصصان، این احساسات عامل تمام ناخوشی‌ها و بیماری‌ها هستند. زمانی که عصبانی می‌شوید، عضلات و مفاصل شما سفت شده و جریان خون کندتر می‌شود، تعادل سیستم عصبی به هم می‌ریزد، هورمون‌ها دچار اختلال شده و سلامت قلب و عروق به خطر می‌افتد، فشارخون و ضربان قلب افزایش می‌یابد، فعالیت مغزی بخصوص در لوب‌های گیجگاهی و پیشانی دچار اختلال شده و صفرا بیش از اندازه ترشح می‌شود.

عصبانیت می‌تواند باعث نامرتب شدن ضربان قلب، درهای عضلانی، مشکلات معده، التهابات پوستی شود.

 • سلامت جسمانی را نشانه می‌گیرد:

اگر به طور مداوم در معرض سطوح بالایی از استرس و عصبانیت قرار داشته باشید باید بدانید که خودتان را در معرض بیماری‌های قلبی، دیابت، سیستم ایمنی ضعیف، بی‌خوابی و فشارخون بالا قرار داده‌اید.

 • رابطه عصبانیت با سکته قلبی

طبق تحقیقات یکی اثرات منفی عصبانیت بر مغز و بدن، بروز سکته‌ی قلبی و مغزی است.

به دنبال عصبانیت و دادوبیداد و همین‌طور فرو خوردن عصبانیت، خطر سکته‌ی قلبی و مغزی افزایش می‌یابد. افرادی که سریع عصبی می‌شوند و هیچ کنترلی بر رفتار خود ندارند بیشترین مبتلایان به سکته قلبی و مغزی هستند.

بنا بر مطالعاتی که انجام شده اصلی‌ترین علت سکته‌ی قلبی در بیش ترین افرادی که دچار این عارضه شده‌اند، به‌خاطر خشم و عصبانیت بوده است.

 • رابطه‌ی عصبانیت و سرطان

عصبانیت می‌تواند باعث ابتلا به سرطان شود!

شاید شما از ین حقیقت که سرطان مربوط به رفتار و خلق‌وخوی انسان‌هاست، اطلاعی نداشته باشید.

بسیاری از ما به این نکته اهمیت نمی‌دهیم اما بهتر است بدانید که یکی دیگر از اثرات منفی عصبانیت بر مغز و بدن زمینه‌سازی ابتلا به بیماری سرطان است. هورمون‌های استرس، در نتیجه‌ی تحریک شدن احساسات و عواطف ایجاد می‌شوند. اگر این هورمون سرکوب شوند توانایی آن را دارند که سطح واکنش ایمنی فرد را کاهش دهند. در این حالت – وقتی که سیستم ایمنی دچار اختلال شود و خوب کار نکند – سلول‌های بدن به سلول سرطانی تبدیل می‌شوند پس لطفاً سعی نکنید که احساسات و عواطف خود را سرکوب کنید.

عواطف سرکوب شده حتی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را هم‌افزایش دهد. عواطف و احساسات قدرتمند موجب به‌وجودآمدن جریان کورتیزول در بدن می‌شود که مرگ زودرس را در زنان مبتلا به سرطان سینه موجب می‌شود.

 • کاهش یافتن آدرنالین

با افزایش پیداکردن هورمون‌های استرس، آدرنالین در قسمت غدد فوق‌کلیوی کاهش پیدا می‌کند. ذخیره‌های آدرنالین در بدن با محدودیت روبه‌رو می‌باشند که با زیادشدن این هورمون‌ها سطح آدرنالین را به‌شدت کاهش پیدا می‌کند.

 • رابطه‌ی عصبانیت با سلامت روان

خشم مزمن همیشه مقدار زیادی از انرژی ذهنی شما را مصرف کرده و باعث مخدوش شدن ذهن شما می‌شود در نتیجه تمرکز و لذت بردن از زندگی را برایتان دشوار خواهد شد.

همچنین عصبانیت می‌تواند منجر به استرس و افسردگی شده و سایر مشکلات روانی را نیز برای شما به همراه داشته باشد.

 • حرفه و شغل

انتقاد سازنده داشتن، اختلافات خلاقانه و بحث‌های داغ می‌تواند برای شما سالم و مفید باشد اما بحث و جدل مداوم با همکار، رئیس و یا مشتریان، باعث تحلیل رفتن شما شده و احترام دیگران را نسبت به شما از بین می‌برد.

 • روابط

خشم کنترل نشده می‌تواند عمدتاً باعث ایجاد زخم‌ها و دلخوری‌های پایدار در افرادی شود که بیشتر از همه دوستشان دارید و همچنین مانع از دوستی و روابط کاری سالم شود.

عصبانیت کنترل نشده باعث می‌شود تا دیگران نتوانند به شما اعتماد کنند، نخواهند که با شما صادقانه صحبت کنند و یا با شما احساس راحتی نداشته باشند (این مسئله بخصوص برای کودکان بسیار آسیب‌زا خواهد بود).

مواردی باعث عصبانیت می‌شود

کنترل خشم

 • مرگ و زندگی:

همه‌ی جانداران، از جمله انسان‌ها، باتوجه‌به قانون بقا و برطبق غریزه درصورتی‌که متوجه حمله‌ای شوند که جان آن‌ها را تهدید می‌کند، از خود دفاع می‌کنند .

 • توهین:

با به‌هم‌خوردن نظم اجتماعی و بحث بر سر قدرت در میان اعضای یک گروه، خواه یا نا خواه توهین و بی‌احترامی به وجود می‌آید و طبیعتاً همه‌ی افراد در مقابل توهین به شأن خود واکنش نشان می‌دهند که این واکنش می‌تواند همان خشم و عصبانیت باشد .

 • خانواده:

برای همه‌ی ما طبیعی است که از اعضای خانواده خود در مقابل حمله محافظت می‌کنیم و هرگونه اتفاق ناخوشایند برای آن‌ها نیز ما را هم تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و در مقابل هرگونه تهدید ما به حمایت از آن‌ها می‌پردازیم. همچنین محافظت از عزیزان و هرگونه خطری که آنان را تهدید کند عصبانیت ما را برمی‌انگیزاند.

 • متوقف شدن

قیدوبندها و محدودیت‌ها با ذات انسان در تعارض هستند. زمانی که عاملی در برابر خواسته‌ها یا پیشرفت ما قرار گرفته و مانع حرکتمان در آزادی شود، عکس‌العمل ما در مواجه با این مسائل عصبانیت خواهد بود به‌عبارت‌دیگر می‌توان گفت که عصبانی شدن عکس‌العملی است در برابر مانعی که در مسیر ما قرار دارد.

 • منابع

انسان‌ها برای حفظ دارایی خود دست به هر کاری می‌زنند – اگر دارایی با ارزشی داشته باشیم – آن‌گاه هر تهدیدی نسبت به آن باعث ایجاد خشونت می‌شود.

 • نظم اجتماعی

انسان‌هایی که نظم جامعه را به هم می‌زنند – به علت عملکرد نادرست آن‌ها – باعث ایجاد واکنش ترس و عصبانیت در ما می‌شوند زیرا حس می‌کنیم، همه چیز دچار سقوط و فروپاشی خواهد شد در واقع کارهای نادرست آن‌ها نقض قوانینی است که برای تعاملاتمان وضع کرده‌ایم.

بسیاری از موارد دیگر مانند طایفه، محیط‌زیست و … می‌توانند باعث واکنش شده و خشم ما را برانگیزانند. برخی از عصبانیت‌ها نا به جا و به دلیل عوامل روان‌شناختی بسیاری می‌باشد که نیاز به درمان و کنترل کردن دارند.

غذاهایی که شما را عصبانی می‌کند

کنترل خشم

شاید خیلی‌ها این مسئله را ندانند و حتی به آن توجه نکرده باشند این است که یکی از عوامل مهمی که باعث بروز پرخاشگری و ایجاد اثرگذاری منفی عصبانیت بر مغز و بدن می‌شود، تغذیه‌ی نامناسب است.

غذاها، در رفتار و خلق شما تأثیر مستقیمی دارند. درست است که شما از مصرف این مواد غذایی لذت می‌برید اما غذاها اثر اصلی را بر روی رفتار شما می‌گذارند.

ممکن است مصرف برخی مواد غذایی علاوه بر خشم و عصبانیت، موجب افسردگی شما هم بشود. برخی از مواد غذایی علاوه بر این که موجب لذت می‌شوند با خود خشم و عصبانیت هم به همراه دارند.

غذاهایی که شما را عصبانی می‌کنند

۱- پیراشکی‌ها و شیرینی‌ها:

کنترل خشمپیراشکی به دلیل طعم و مزه‌ی دلچسبی که دارد طرف‌داران زیادی در سراسر دنیا دارد. اما بهتر است بدانید این شیرینی دوست‌داشتنی بسیار مضر است!

مصرف بیش از حد این مواد آسیب‌های جسمانی و حتی روحی زیادی را بر روی افراد خواهد گذاشت و یکی از دلایل پرخاشگری مصرف این مواد است.

ارگ جزء افرادی هستید که عادت دارند همیشه هنگام صبحانه، شیرینی مصرف کنند، شما باید این عادت را هرچه سریع‌تر ترک کنید زیرا علاوه بر اینکه هیچ ارزش غذایی ندارد با تحریک کردن هورمون استرس، شما را همیشه در اضطراب نگه می‌دارد و از شما فردی پرخاشگر می‌سازد که همیشه در حال جنگ و پرخاش با اطرافیان است.

اگر ترک این عادت غذایی برایتان دشوار است بهتر است که از مصرف شیرینی‌هایی که قند و شکر خیلی کمی دارند شروع کنید تا به‌مرور بتوانید خوردن این مواد را محدود کرده، وزن خود را کاهش داد و از تبدیل‌شدن به فردی خشن و پرخاشگر جلوگیری کنید.

۲- نوشیدنی‌های قندی کربوهیدراتی:

کنترل خشمسعی کنید نوشیدنی‌هایی که سرشار از مواد قندی و مضر می‌باشند را به کل از زندگی خود حذف کنید این نوشیدنی‌ها برای سلامتی بدن خیلی مضر می‌باشند و هیچ ارزشی غذایی ندارند، طعم‌دهنده‌ها و مواد افزودنی که در آنها وجود دارد در رفتار شما تأثیرگذار خواهد بود.

خوردن نوشابه، موجب بالارفتن قند خون شما و افزایش چربی‌های بدن خواهد شد و به دنبال آن شما را تبدیل به یک انسان گوشه‌گیر و افسرده و پرخاشگر می‌کند و با ایجاد اضافه‌وزن، اعتمادبه‌نفس را از شما می گیرد. نوشینی‌های سالم و طبیعی را جایگزین نوشیدنی‌های مضر کنید.

۳- چیپس سیب‌زمینی:

کنترل خشمممکن است خواندن این مطلب طرف‌داران چیپس سیب‌زمینی را آشفته کند، اما اگر از جمله افرادی هستید که زیاد از این مواد استفاده می‌کنید، بهتر است بدانند که یکی از علت‌های پرخاشگری ریشه در مصرف سیب‌زمینی دارد.

چیپس سیب‌زمینی در میان تمام مواد غذایی بالاترین تأثیر را در خشم دارد.

به دلیل سرخ شدن سیب‌زمینی در روغن می‌باشد و افزایش چربی‌های امگا ۶ موجود در روغن سرخ‌کردنی، در عملکرد چربی‌های امگا ۳ اختلال ایجاد می‌کنند.

چربی امگا ۳ این چربی‌ها تأثیر مثبتی در ایجاد آرامش و رفتار مناسب دارند که به‌وسیله‌ی چربی‌های امگا ۶ از بین می‌رود.

در نتیجه، آرامش فرد از بین می‌رود و دچار پرخاشگری خواهد شد. پس توصیه می‌شود که تا حد ممکن از مصرف این مواد در وعده‌های غذایی خود خودداری کنید، زیرا علاوه بر تغییر رفتار، به‌خاطر داشتن کالری خیلی بالایی که دارند موجب اضافه‌وزن، به‌هم‌خوردن تناسب‌اندام و کاهش اعتمادبه‌نفس می‌شود که این عوامل خود نیز در عصبانیت و ناراحتی فرد نقش زیادی دارد.

۴- مارگارین:

کنترل خشمدرست است که روغن مارگارین در تمام دنیا، بین مردم شایع است و استفاده می‌شود و حتی گفته می‌شود که این روغن سرشار از فولید بوده و کوچک‌ترین ضرری ندارد اما بهتر است بدانید که این روغن به‌ظاهر مفید، غنی از چربی‌های امگا ۶ است که رفتار فرد را تحت‌تأثیر قرارداده و او را به یک انسان عصبانی و پرخاشگر تبدیل می‌کند.

 

 

۵- بادام‌زمینی بسته‌بندی‌شده:

کنترل خشمبادام‌زمینی! درست است همان بادام‌زمینی که شما به‌راحتی با مراجعه به فروشگاه‌ها می‌توانید آن را تهیه کنید.

بادام‌زمینی در عین اینکه خواص بسیاری دارد ولی اگر به‌صورت بسته‌بندی‌شده باشد – به‌خاطرداشتن مواد افزودنی و نمک و طعم‌دهنده های دیگر-  نه‌تنها مفید نیست بلکه علاوه بر پرخاشگر موجب مشکلات قلبی و تنفسی، صدا دادن سینه، سردردهای شدید و ضعف‌های عضلانی خواهد شد.

سعی کنید بادام‌زمینی‌های فراوری نشده را جایگزین کنید.

 

مدیریت و کنترل خشم

کنترل خشم

کنترل خشم یک مهارت است و شما می‌‎توانید این مهارت را در خودتان تقویت کنید.

اگر قادر به مدیریت‌کردن خشمتان نیستید و این موضوع باعث شده آدم‌ها از اطراف شما پراکنده شوند و یا در زندگی شخصی شما باعث ایجاد مشکلات زیادی شده، بهتر باشد قبل از آنکه دیر شود به یک متخصص روان‌شناس یا روانپزشک مراجعه کرده و از او کمک بگیرید.

 

حتما بخوانید  ۴ روش درمان غم و اندوه با مدیتیشن و یوگا

چگونه خشم خود را کنترل کنیم

۱- دلایل واقعی نهفته در پس خشم خود را کاوش کنید

حتماً برای همه شما پیش‌آمده که به‌خاطر مسائل خیلی کوچک و گاه حتی پیش‌پاافتاده عصبانی شده و دست به پرخاشگری بزنید اما به طوری که برای خودتان هم این پیش آمد عجیب باشد! اما واقعیت این است که معمولاً در پس این بهانه‌های کوچک مسائل بزرگ‌تر نهفته است. بهتر است در این زمان و هنگامی که خشم شما رو به افزایش می‌رود از خودتان سؤال کنید “واقعاً از چه چیزی عصبانی هستم؟”

شناسایی منبع واقعی خشم به شما کمک خواهد کرد تا عصبانیت خود را منطقی‌تر بروز داده و اقدامات سازنده‌تری را برای دستیابی به یک راه‌حل مناسب انجام دهید.

۲- از علائم هشدار دهنده‌ی خشم خود آگاه باشید

شاید تصور کنید که خشم به یکباره و بدون هشدار به سراغتان می‌آید، اما در واقع این‌گونه نیست و علائم فیزیکی هشداردهنده‌ای در بدن شما وجود دارد که به شما نشان می‌دهد در آستانه‌ی خشم قرار دارید.

آگاهی داشتن از علائم شخصی خود که نشان‌دهنده‌ی شروع خشم و جوش آوردن است، به شما امکان می‌دهد قبل از خارج‌شدن از کنترل، برای کنترل خشم خود گام بردارید.

 • احساس گرفتگی در معده
 • مشت شدن دستان یا فشردن دندان‌ها به هم
 • احساس کرختی و یا سرخ شدن
 • تنفس سریع‌تر
 • سردرد
 • گام زدن یا نیاز به راه‌رفتن در اطراف
 • مشکل در تمرکز
 • تپش قلب
 • تنش و گرفتگی شانه‌ها

و…

از عوامل هشدار دهنده‌ی وقوع خشم هستند

۳- شناسایی عوامل محرک عصبانیت خود

درک چگونگی تأثیر وقایع استرس‌آور و تنش‌زا بر شما می‌تواند به شما کمک کند تا کنترل محیط اطراف خود را به دست گرفته و از تنش بی‌مورد جلوگیری کنید.

به فعالیت‌های روزمره خود دقت کنید و سعی کنید فعالیت‌ها، زمان‌ها، افراد، مکان‌ها و یا موقعیت‌هایی که باعث تحریک خشم شما می‌شوند را شناسایی کنید. برای مثال ممکن است هر وقت با یک گروه خاص از دوستانتان بیرون می روید با هم درگیر می شوید یا ترافیک در مسیر رفت و آمد روزانهی شما بتعث آژر روحی شما می شود.

هنگامی که عوامل تحریک‌کننده‌ی خود را شناسایی کردید، به روش‌هایی فکر کنید تا بتوانید از آنها اجتناب کنید یا دید خود را به شرایط به‌گونه‌ای تغییر دهید که باعث خشم شما نشوند.

۴- پیداکردن روش‌های سالم برای ابراز خشم

اگر در شرایطی قرار گرفتید که عصبانی شدن اجتناب‌ناپذیر و قابل‌توجیه بود و تصمیم گرفتید که می‌توانید برای بهترشدن شرایط کاری انجام دهید، مهم این است که احساسات خود را به روشی سالم بروز دهید. یادگیری نحوه حل تعارضات به روش مثبت به شما کمک می‌کند روابط خود را تقویت کنید تا اینکه به آنها آسیب برسانید.

– همیشه منصفانه بجنگید نیازهای خود را بیان کرده و درعین‌حال به دیگران احترام بگذارید.

– رابطه را اولویت خود قرار دهید. “حفظ و تقویت رابطه” به‌جای “پیروزی” در بحث، همیشه باید اولین اولویت شما باشد.

– بر حال تمرکز کنید. به‌جای نگاه به گذشته و پیداکردن مواردی برای سرزنش طرف مقابل، بر آنچه می‌توانید در حال حاضر برای حل مشکل انجام دهید تمرکز کنید.

– حاضر به بخشش باشید. اگر یکی از طرفین حاضر به بخشش نباشد حل اختلافات غیرممکن می‌شود. کلید این مسئله هم در فراموشی اشتیاق برای مجازات نهفته است.

– به خودتان زمان بدهید. اگر مسایل بیش از حد پرتنش شد ، پنج دقیقه به خود وقت بدهید. اگر عصبانیت شما از کنترل خارج شد ، خود را برای چند دقیقه یا برای مدت زمان لازم برای آرام شدن از وضعیت دور کنید.

– یاد بگیرید که گاهی مسائل را رها کنید. اگر نمی‌توانید به توافق برسید و اگر حس می‌کنید درگیری به جایی نمی‌رسد، به‌راحتی می‌توانید کنار بکشید و ادامه ندهید.

۵- برای آرامشتان از خود مراقبت کنید

اگر از سلامت عمومی ذهن و جسم می خود مراقبت کنید می‌توانید به کاهش تنش و افزایش مشکلات مربوط به خشم خود کمک کنید.

– استرستان را مدیریت کنید.

– صحبت کنید. با شخصی که به او اعتماد دارید صحبت کنید با این کار استرس خودرا به طور قابل‌توجهی کاهش می‌دهید.

– خواب کافی داشته باشید کمبود. خواب افکار منفی را تشدید کرده و تحریک‌پذیری شمارا افزایش دهد.

ورزش کنید. حداقل ۳۰ دقیقه در اکثر روزها تمرین داشته باشید.

– پرهیز از مصرف الکل و مواد مخدر. با مصرف این مواد تسلط شما بر رفتارتان کاهش پیدا می‌کند و کنترل خشم شما دشوارتر می‌شود. حتی از مصرف بیش از حد کافئین خودداری کنید زیرا باعث تحریک‌پذیری شده و شما را مستعد خشم می‌کند.

۶- برای رفع تنش از شوخ‌طبعی استفاده کنید

هنگامی که احساس کردید در شرایطی هستید که ممکن است دچار عصبانی شوید، سعی کنید کمی شوخ‌طبعی به کار ببرید. با این کار بدون اینکه به احساسات طرف مقابل صدمه بزنید می‌توانید حرف خود را به‌خوبی بیان کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که “با” شخص مقابل بخندید، نه به او و از کنایه زدن و مسخره کردن بپرهیزید. اگر در مورد روحیه طرف مقابل تردید دارید از شوخی با خود شروع کنید.

۷- روش‌های سریع آرام شدن را بیاموزید

با تشخیص علائم هشدار دهنده درباره ی افزایش خشم خود و پیش بینی عوامل محرک خود، راه‌های کنترل خشم خود را بیاموزید.

راه‌های سریع کنترل خشم

کنترل خشم

برای کنترل خشم روی احساسات جسمی ای که خشم را در شما به وجود می‌آورد تمرکز کنید و با حواس بدن خود هنگام عصبانیت همسو شوید؛ با این کار از شدت احساس عصبانیت خود بکاهید.

 • کمی نفس عمیق بکشید. وقتی تنفس شما کم‌عمق می‌شود، عصبانیتتان اوج می‌گیرد. تنفس عمیق و آهستهاز شکم و واردکردن هوای تازه به ریه‌ها به شما کمک می‌کند تا با افزایش تنش مقابله کنید.
 • حرکت کنید. با انجام فعالیت بدنی انرژی متمرکز را آزادکرده و می‌توانید با فکری آزادتر و با آرامش بیشتر به وضعیت خشم خود تسلط پیدا کنید.
 • ورزش کنید. ورزش می‎تواند به آرامش اعصاب و کاهش خشم کمک کند. هنگام عصبانیت به پیاده‌‎روی بروید، دوچرخه‌سواری کنید و یا کمی بدوید. هر چیزی که موجب پمپاژ خون در اندام شما شود، برای ذهن و بدنتان مفید خواهد بود و به کنترل خشم شما کمک خواهد کرد.
 • از حواس خود برای کاهش سریع استرس و آرام شدن خود استفاده کنید می‌توانید از حواس بینایی، بویایی، شنوایی، لامسه و چشایی استفاده کنید. به گوش‌دادن به موسیقی موردعلاقه، نگاه‌کردن به یک عکس دوست‌داشتنی، نوشیدن یک فنجان چای یا نوازش یک حیوان خانگی.
 • انجام حرکات کششی یا ماساژ. به‌آرامی گردن و پوست سرخود را ماساژ داده و حرکات کششی در گردن و شانه که نمونه‌های خوبی از حرکات یوگا هستند را انجام دهید.
 • عضلات خود را ریلکس کنید. عصبانیت باعث انقباض در عضلات و ماهیچه‌های بدن می‌شود. سعی کنید در زمان خشم تا جای ممکن بدنتان را ریلکس کنید.
 • به‌آرامی تا ده بشمارید. اگر با رسیدن به عدد ده احساس کنترل نکردید، دوباره شمارش را از اول شروع کرده یا حتی اعداد را به‌صورت معکوس بشمرید.
 • یک “مانترا” داشته باشید. کلمه یا عبارتی (ذکری) پیدا کنید شما را آرام کند و هنگام عصبانیت این کلمه را بارهاوبارها برای خود تکرار کنید. «آرام باش»، «ریلکس باش» یا «همه چی درست می شه» این جملات می‌توانند مانتراهای خوبی برای آرامش شما باشند.
 • تخیل کنید. چشمانتان را ببندید و خود را در یک صحنه آرامش‌بخش تجسم کنید و روی جزئیات صحنه‌ی خیالی خود تمرکز کنید: آب چه رنگی است؟ ارتفاع کوه‌ها چقدر است؟
 • موسیقی موردعلاقه‌تان را گوش دهید. شنیدن موسیقی روح شما را آرام خواهد کرد.
 • سکوت کنید. گاهی ممکن است در حالت عصبانیت، حرف‌هایی بزنید که بعد از آرام شدن خشم از گفتن آنها پشیمان شوید پس سعی کنید صحبت را متوقف کرده و سکوت کنید.
 • به خودتان استراحت دهید و از دیگران دور شوید و کمی به خودتان استراحت بدهید. در این زمان می‌توانید اتفاقات را پردازش کرده و خشمتان را کنترل کنید.
 • یک دفترچه یادداشت تهیه کنید. چیزهایی که نمی‌توانید بگویید مثل جدال با شخص مقابلتان را درون آن بنویسید. مطمئن باشید نوشتن نامه و پاره کردن آن، می‌تواند یکی از راه‌های مدیریت و کنترل خشم باشد.
 • تابلوی ایست را تصور کنید این کار، یک روش خیلی سریع برای کنترل خشم است.
 • با دوستتان صحبت کنید، حرف‌زدن و گفتگو با یک دوست قابل‌اعتماد و حامی می‌تواند وقتی خیلی عصبانی هستید کمک زیادی به شما بکند.
 • بخندید البته خندیدن با اینکه خندیدن در عصبانیت کار بسیار سختی است اما هیچ‌چیز مانند یک روحیه‌ی خوب نمی‌تواند خشم را کنترل کند.
 • خشمتان را به خلاقیت تبدیل کنید و کارهایی انجام دهید که می‌تواند به آرام‌شدنتان کمک کند. نقاشی، باغبانی یا شعر نوشتن راه‌های خوبی برای کنترل خشم است. اگر در نواختن ساز مهارت دارید، در این مواقع به سراغ سازتان بروید و قطعه‌ای بنوازید.
 • همدلی داشته باشید، سعی کنید لحظه‌ای خودتان را جای شخصی که از دشت او عصبانی هستید تصور کنید. این کار باعث می‌شود تا حد زیادی بتوانید خشمتان را کنترل کنید.
 • خشم خود را ابراز کنید. ایرادی ندارد که بگویید عصبانی هستید، به شرطی که از راه درست آن را کنترل کنید. با فریاد زدن مشکلی را حل نمی‌کنید، اما با گفتگوی بالغانه می‌تواند استرس و خشم را تا حد زیادی کاهش دهید و از ایجاد مشکلات بیشتر در آینده جلوگیری کنید.
 • بر حل مسئله تلاش کنید به‌جای تمرکز بر چیزی که شما را عصبانی کرده است، راه‌حل‎های ممکن را شناسایی. به شما کمک می‌کند تا جلوی عصبانی شدنتان را بگیرید.
 • وقتی از چیزی ناراحت شدید از خودتان یک تست کنترل واقعیت بگیرید، از خودت بپرسید:

– این مسئله چقدر اهمیت دارد؟

– آیا واقعاً ارزش عصبانی شدن را دارد؟

– آیا ارزش این را دارد که بقیه روزم را به‌خاطر آن خراب کنم؟

– آیا واکنش من با شرایط متناسب است؟

– آیا کاری از دست من برمی‌آید؟

– آیا واکنش نشان‌دادن ارزش وقت تلف کردن را دارد؟

۷- بدانید چه زمان نیاز به کمک حرفه‌ای (درمان) دارید

اگر علی‌رغم به‌کاربردن روش‌های گفته شده در اینجا همچنان کنترل خشم و عصبانیت برایتان دشوار بود، نیاز به کمک بیشتری دارید.

در کلاس‌های کنترل خشم شرکت کنید با این کار می‌توانید افرادی را ملاقات کنید که با مشکلات مشابه شما درگیرند و با آنها کنارمی آیند می‌توانید نکات و تکنیک‌هایی را برای کنترل خشم خود یاد بگیرید.

روان‌درمانی، به‌صورت گروهی یا فردی، می‌تواند راهی عالی برای کشف دلایل عصبانیت و شناسایی عوامل محرک باشد.

این جلسات می‌توانند مکانی امن برای تمرین مهارت‌های جدید برای ابراز خشم و کنترل خشم فراهم کند

 

خوراکی‌های مفید برای افراد عصبی

 

کنترل خشم

شما باید برای کسب تعادل و آرامش روانی برخی عادات را کنار گذاشته و برخی دیگر را مدنظر قرار دهید.

 • سبزیجات

کنترل خشمسبزیجات بخصوص سبزیجات برگ‌دار فواید بسیاری برای سیستم عصبی دارند و به طور عمده سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر هستند.

می‌توانید این سبزیجات را به‌صورت ترکیب کردن آنها در سالادهای مختلف و یا به‌صورت اسموتی در وعده غذایی صبحانه استفاده کنید.

کاهو ، شاهی آبی و آراگولا گزینه‌های خوبی هستند. اسفناج نیز سرشار از ویتامین بوده و به سیستم عصبی کمک می‌کند.

 • جو دوسر

کنترل خشمجو دوسر یکی از مغذی‌ترین غلات است که حاوی فیبر و پروتئین زیادی می‌باشد و با تجدید سطوح انرژی با اضطراب و تحریک‌پذیری مقابله می‌کند.

 

 

 

 • مخمر آبجو

کنترل خشمیا همان “مخمر مغذی” از جمله بهترین مواد غذایی است که به افراد عصبی توصیه می‌شود.

مخمر آبجو سرشار از ویتامین‌های خانواده B بود و حاوی کلسیم، فسفات و مواد معدنی دیگر مفید برای سیستم عصبی است.

مخمر آبجو را می‌توانید با مواد تشکیل‌دهنده بسیار دیگری در یک نوشیدنی یا یک غذا استفاده کنید.

 • ریحان

کنترل خشمویژگی اصلی ریحان ضد استرس بودن آن است.

ریحان به درمان مشکلات معده که ناشی از وضعیت احساسی فرد است کمک می‌کند.

به دلیل ضدالتهابی و ضدباکتری بودن ریحان می‌توان از آن برای کسب آرامش استفاده کرده و این ماده‌ی غذایی را به روش‌های مختلف استفاده کنید.

 

 • شکلات تلخ

کنترل خشممنظور شکلات تلخ با درصد کاکائو بیش از ۷۰ درصد است.

شکلات تلخ چیزی را فراتر از یک شیرینی حساب کنید (می‌توان آن را یک غذا محسوب کرد).

شکلات تلخ به‌خاطر داشتن آنتی‌اکسیدان خاصیت کاهش‌دهنده‌ی استرس را داشته و برای سیستم عصبی نیز بسیار مفید است.

تئوبرومین شکلات تلخ، مغز را تحریک کرده و به دلیل داشتن فلاونوئید از رگ‌های خونی محافظت کرده و به عملکرد شناختی کمک می‌کند.

 • گردو

کنترل خشمیکی از خوشمزه‌ترین و مقوی‌ترین مغزهای خوراکی که دارای ویژگی ضدافسردگی نیز هست، گردوست.

گردو به‌خاطر داشتن اسیدهای چرب سروتونین تولید می‌کند که – سروتونین – یک انتقال‌دهنده‌ی عصبی است که سیگنال‌های شادی و رضایت را در بدن منتشر می‌کند.

با مصرف گردو حالت اضطراب و افسردگی را به طور قابل توجهی بهبود می بخشد. اگر می خواهید از فواید گردو بهره مند شوید سعی کنید در طول روز دو قاشق غذاخوری از آن را استفاده کنید.

 • کلم قرمز

کنترل خشممانند اکثر میوه‌جات و سبزیجات بنفش رنگ، کلم قرمز نیز حاوی آنتوسیانین‌ها که از بدن در برابر بیماری قلبی محافظت می‌کنند.

کلم ذهن را پاک‌سازی کرده، باعث کسب آرامش و ایجاد حالت آسودگی شده و از ویژگی‌های ضدسرطان برخوردار بوده و با استرس مقابله می‌کند.

 

 • به‌لیمو

behlimoo-کنترل خشمبه‌لیمو یک آرامش‌بخش طبیعی است. استرس را تسکین می‌دهد، با بی‌خوابی مبارزه کرده و اضطراب را کاهش می‌دهد.

به طور سنتی، افراد از به‌لیمو برای کمک‌گرفتن برای بهبود شرایط گوارش و دفع گاز استفاده می‌کنند و به‌عنوان یک ضد انقباض عمل می‌کند.

به‌لیمو را می‌توان در قالب چای یا در ترکیب با آب‌میوه‌ها و آب سبزیجات استفاده کرد. ترکیب به‌لیمو با سنبل‌الطیب اثرات آن را تقویت می‌کند.

 • سنبل‌الطیب

سنبل الطیب-کنترل خشمسنبل‌الطیب به‌واسطه ی خواص آرامش‌بخش خود مشهور است.

این گیاه با بی‌خوابی مقابله کرده و برای کاهش درد قاعدگی نیز بسیار مؤثر است.

 

 

 • گل ساعتی

کنترل خشم-گل-ساعتیاستفاده از گل ساعتی می‌تواند به آرامش عضلات و اعصاب کمک کند و یک گزینه‌ی مناسب برای افراد عصبی محسوب می‌شود.

عصاره گل ساعتی را می‌توانید در چای یا آب‌پرتقال حل کرده و از فواید آن بهره‌مند شد.

 

 

 • جینسینگ

کنترل خشماین ریشه‌ی مفید به مقابله با افسردگی و خستگی مزمن کمک می‌کند و به لطف اثرات آرامشی که دارد، گزینه‌ی فوق‌العاده‌ای برای افراد مضطرب و استرسی محسوب می‌شود.

جینسینگ به روش‌های مختلف – مانند چای – قابل‌استفاده است.

 

کمبود کدام مواد معدنی در بدن باعث عصبانیت می‌شود؟

کمبود کدام مواد معدنی در بدن باعث عصبانیت می‌شود؟

۱- کربوهیدرات‌ها

(اعم از ساده و پیچیده)، با تحریک مغز سروتونین بیشتری تولید می‌شود و برای تنظیم میزان سروتونین بهتر است کربوهیدرات‌های پیچیده مصرف شود که آرام‌تر هم هضم می‌شوند. بهترین منابع برای کسب کربوهیدرات‌ها، غلات و نان‌های سبوس‌دار است.

۲- اپیوئیدها

اپیوئیدها ترکیبات آرام‌بخشی هستند که نه‌تنها خاصیت ضد درد دارند، بلکه بر روحیه هم اثر مطلوب می‌گذارند. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد مصرف حتی مقدار کمی قند، قدرت یادگیری و حافظه انسان را بهبود می‌بخشد و مصرف یک تا ۲ قطعه کوچک شکلات در روز می‌تواند تأثیر خوبی بر روحیه‌ی فرد داشته باشد.

مصرف قندها باعث تولید اپیوئیدها در بدن می‌شود.

۳- ویتامین‌های E و C

آسیب‌هایی که اکسیدان‌ها به سلول‌های مغز وارد می‌کنند می‌تواند منجر به ناهنجاری‌های عصبی و افسردگی شود. به همین دلیل استفاده از ویتامین‌های E و C که آنتی‌اکسیدان‌هایی قوی هستند در حفظ سلامت سیستم عصبی بسیار مفید خواهد بود. انواع میوه‌ها و سبزی‌ها منابع غنی ویتامین C هستند (به‌ویژه فلفل، مرکبات، گوجه‌فرنگی و کلم بروکلی). ویتامین E نیز در روغن‌های گیاهی به‌وفور یافت می‌شود.

ویتامین C مصرف میوه‌های حاوی ویتامین C مانند کلم، مرکبات، کیوی، طالبی، خربزه، نخودفرنگی، فلفل‌دلمه‌ای، سیب‌زمینی، اسفناج، شلغم، کدوحلوایی و کلم بروکلی به علت تقویت اعصاب در پیشگیری از ابتلا به پرخاشگری بسیار مؤثر است.

اما مهم‌ترین ویتامین‌هایی که کمبود آنها باعث ناکارآمدی مغز انسان می‌شود، عبارت‌اند از: ویتامین گروه B به‌ویژه ویتامین‌های B1,B6,B9,B12

۴- ویتامین B

این ویتامین‌ها غذا را به سوخت بدن تبدیل می‌کند و به بدن کمک می‌کند که انرژی خود را حفظ کند و بتواند سلول‌های آسیب‌دیده را ترمیم کند. آن‌ها نقش مهمی را در قسمت‌های مختلف برای سلامتی ایفا می‌کنند و عملکرد ایمنی بدن، گوارش، سلامت و جریان خون و خواب مناسب را ایجاد می‌کنند.

ویتامین‌های B نقش اساسی را برای سلامت ذهن و کاهش استرس و کمبود حافظه ایفا می‌کنند. کمبود ویتامین B می‌تواند منجر به افسردگی، اضطراب، فوبیا و دیگر اختلالات عصبی شود.

۵- ویتامین B1

علائم کمبود این ویتامین عبارت‌اند از افسردگی، بداخلاقی، کاهش تمرکز و حافظه و احساس خستگی. این ویتامین در غلات صبحانه نخودفرنگی، تخمه‌ی آفتاب‌گردان، ارزن، جوانه گندم، کنجد، سویا و آجیل (به‌خصوص بادام هندی، بادام و گردو) موجود است.

مصرف خوراکی‌هایی مانند نخودفرنگی، تخمه آفتاب‌گردان، جوانه گندم، کنجد، سویا، بادام هندی، بادام و گردو به علت وجود ویتامین B1 منبع بسیار خوبی برای جلوگیری از ضعف اعصاب در افراد است.

۶- ویتامین B6

کمبود این ویتامین موجب جنون و افسردگی می‌شود و منابع غذایی آن عبارت‌اند از جوانه گندم، آرد جو، آجیل (مخصوصاً گردو)، حبوبات، (سویا، عدس و لوبیا)، جو، موز، بادام‌زمینی، کره بادام‌زمینی، آووکادو، گندم و کشمش.

۷- ویتامین B12

کمبود این ویتامین سبب رفتارهای روانی، جنون، کاهش حافظه و هذیان‌گویی می‌شود.

بسیاری از افراد مصرف روزانه شیر و لبنیات را در لیست مواد غذایی خود قرار می‌دهند چرا که این کار باعث تقویت سیستم اعصاب در آن‌ها و جلوگیری از پیری زودرس خواهد شد.

از دیگر مواد غذایی که در لیست ویتامین B12 قرار می‌گیرند و دارای خواص تقویت اعصاب هستند می‌توان به جگر، قلوه، تخم‌مرغ، ماهی، گوشت قرمز، شیر، پنیر و مرغ اشاره کرد.

کنترل خشم

۸- ویتامین D

کمبود ویتامین D می‌تواند به علت کم قرارگرفتن در معرض نور خورشید در طول چند ماه و چند سال باشد. اگرچه ممکن است افرادی در مناطق آفتابی زندگی کنند اما بازهم کمبود ویتامین D داشته باشند زیرا معمولاً بیشتر زمان‌ها را در خانه سپری می‌کنند و کمتر بدنشان در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد. مکمل ویتامین D تنها راه برای جلوگیری از کمبود آن نیست. ویتامین D نقش اساسی برای عملکردهای مهم در بدن دارد که یکی از آن‌ها جذب فسفر در جریان خون می‌باشد.

این ماده برای سلامت ذهن نیز بسیار ضروری است و می‌تواند ترمیم سلول‌ها و همین‌طور رشد بافت مغز را آسان‌تر کند. از طرفی سلول‌های مغزی را سالم‌تر نگه می‌دارد و به آن‌ها کمک می‌کند که توانایی ذهنی و حافظه بالاتری داشته باشند.

کمبود ویتامین D می‌تواند با اختلالات تأثیرگذار فصل مرتبط باشد یا این که ناراحتی و افسردگی را برای فرد به وجود بیاورد که معمولاً در ماه‌های پاییز بیشتر است و کمبود ویتامین D همچنین می‌تواند باعث بیماری‌های اضطرابی شدید شود.

۹- پیش ساز ناقلان عصبی

زیر واحدهای اسیدآمینه – پروتئین‌ها – منبع سرشاری از پیش سازهای ناقلان عصبی است. می‌توان به اسیدآمینه تریپتوفان، گلوتامات و تیروزین اشاره نمود که به ترتیب پیش ساز سروتونین، دوپامین و GABA هستند و به‌وفور در پروتئین‌های حیوانی و گیاهی پراکنده‌اند.

۱۰- آهن

یکی از مواد معدنی که در سلامت جسمی و روحی تأثیر زیادی دارد، آهن است. آهن اکسیژن را از ریه به بافت‌ها و اندام‌های بدن می‌رساند و کم‌خونی ناشی از فقر آهن، اکسیژن‌رسانی به بافت‌ها، از جمله مغز و اعصاب را مختل می‌کند. به‌علاوه، آهن در ساخت و عملکرد میانجی‌های عصبی نیز دخالت دارد. غذاهای غنی از آهن مانند جگر، گوشت، مرغ، ماهی و حبوبات هستند و بهتر است همراه منابع ویتامین C مصرف شوند تا آهن آنها بهتر جذب شود.

کمبود آهن یکی از بزرگ‌ترین مشکلات تغذیه‌ای افراد در جهان می‌باشد و معمولاً در بین خانم‌ها نیز بیشتر است، مخصوصاً آن‌هایی که پریودهای سنگین و شدید دارند یا بچه شیر می‌دهند یا ورزشکار هستند یا رژیم غذایی آن‌ها بسیار سبک است.

افراد گیاهخوار نیز با کمبود آهن مواجه می‌شوند. آهن برای سلامت مغز و سیستم عصبی ضروری است که کمبود آن می‌تواند باعث افسردگی، اضطراب، کاهش تمرکز، آلزایمر و خستگی مفرط شود.

۱۱- اسیدفولیک

علائم کمبود اسیدفولیک خستگی مزمن، پریشانی، بی‌خوابی فراموشی و گیجی هستند. منابع غذایی آن عبارت‌اند از مخمر، لوبیا، کلم بروکلی، کاسنی، حبوبات (به‌خصوص نخود)، سویا، سبزی‌ها (مخصوصاً اسفناج، کلم و بامیه)، بادام، چغندر، هویج، گردو، برنج قهوه‌ای و ذرت.

۱۲- بیوفلاونوییدها

این ترکیبات طبیعی که به‌وفور در میوه‌ها و سبزی‌ها، چای سیاه و سبز، شکلات و… یافت می‌شوند، به‌واسطه خاصیت آنتی‌اکسیدانی خود از سیستم عصبی در برابر آسیب‌ها محافظت می‌کنند. همچنین، از بسیاری بیماری‌های عصبی جلوگیری کرده و در بهبود روحیه و خلق‌وخو مؤثر هستند.

۱۳- چربی‌های ضدافسردگی (امگا)

چربی‌ها، به‌ویژه چربی‌های غیراشباع مانند اسیدهای چرب امگا -۳ و امگا -۶ در ساختمان سلول‌های عصبی به کار می‌روند به همین دلیل مصرف مقادیر مناسبی از روغن‌های گیاهی مایع مانند روغن ذرت، سویا، کانولا، روغن زیتون و همچنین روغن ماهی برای سلامت و عملکرد سیستم عصبی ضروری است. مطالعات جدید نشان می‌دهد که مصرف روغن ماهی و یا مکمل اسیدهای چرب امگا – ۳ در پیشگیری و درمان افسردگی و پریشانی تأثیر شگفت‌انگیزی دارد.

، امروزه به علت فشار‌های کاری فراوان بسیاری از افراد به ضعف اعصاب دچار می‌شوند و تعادل خود را در محیط‌های اجتماعی و فرهنگی از دست می‌دهند. کنترل این افراد در وضعیت بحرانی و حساس کار هرکسی نیست در واقع ضعف یا فروپاشی اعصاب حالتی است که دست‌کم همه ما یک‌بار در روز با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنیم.

اگر رژیم غذایی شما کمبود چربی باکیفیت بالا مثل امگا ۳ دارد، پس بدن تان نیز سلول های عصبی باکیفیت پایین می سازد.

اگر رژیم غذایی شما چربی خوب دارد پس سلول های عصبی با کیفیت بالا می‌سازد و می‌تواند عملکرد مغز و سلامت ذهن را تضمین کند و از آن جایی که امگا ۳ فعالیت سلول B را افزایش می‌دهد و باعث تولید آنتی‌بادی‌ها می‌شود، پس برای کاهش التهاب بدن مناسب است.

آن‌ها می‌توانند عملکرد مغز را بالا ببرند و روحیه شاد و مثبت را نیز افزایش دهند. کمبود امگا ۳ همچنین می‌تواند باعث افسردگی، اختلال بی‌توجهی، اختلالات شخصیتی و اسکیزوفرنی شود.

۱۴- آمینواسیدها

آمینواسیدها زنجیره‌های پروتئینی را می‌سازند. جدا از کمک‌کردن آن‌ها به بدن برای ساخت عضله برای سلامت عملکرد مغز نیز مناسب هستند که کمبود آمینواسیدها می‌تواند باعث افسردگی، نارسایی مغزی و کاهش تمرکز شود.

۱۵- زینک

زینک سلامت عملکرد مغز را تقویت می‌کند همچنین می‌تواند سیستم عصبی مرکزی و جانبی را فعال کند و نقش مهمی را در پروسه تعادلی هورمون‌ها ایفا می‌کند. کمبود زینک باعث افسردگی، اضطراب و اختلالات غذا خوردن و اسکیزوفرنی می‌شود.

۱۶- منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی قدرتمند برای آرام‌سازی بدن است که کمبود منیزیم باعث استرس، افسردگی و اضطراب می‌شود. بدن ما یک جزء اساسی به نام منیزیم دارد که کمبود آن در افرادی است که رژیم غذایی سالم و متعادل ندارند. اگر افراد بیش از حد از غذاهای فرآوری شده، نمک، قند و کافئین استفاده کنند، با کمبود منیزیم مواجه خواهند شد.

۱۷- سلنیوم

مواد معدنی برای سلامت ایمنی بسیار ضروری هستند. سلنیوم باعث سلامت سیستم ایمنی و عملکرد تیروئید، بارداری و پروسه‌های ضروری دیگر در بدن می‌شود. کمبود سلنیوم می‌تواند وضعیت‌های خودایمنی بدن را ایجاد کند و همچنین می‌تواند باعث بیماری‌های خودایمنی، دیابت، سرطان و مرگ شود. مطالعات همچنین نشان می‌دهد که کمبود سلنیوم با افسردگی و حالات منفی مرتبط است.

فواید عصبانیت:

کمبود کدام مواد معدنی در بدن باعث عصبانیت می‌شود؟

خشم از نظر تکاملی فوایدی نیز دارد

به ما کمک می‌کند بر ترس غلبه کنیم و برای پاسخ به خطرات یا تهدیدها اعتمادبه‌نفس ایجاد کنیم. خشم و حتی ناامیدی همگی می‌توانند برای ما مفید باشند وقتی یاد بگیریم آن را کنترل کنیم و از آن درس بگیریم.

۱. خشم یک نیروی انگیزه بخش است

خشم به‌خودی‌خود نوعی انرژی مثبت و یک نیروی انگیزه‌بخش قدرتمند است! تحقیقات نشان داده خشم می‌تواند ما را به سمت هدف‌هایمان که به‌صورت مشکل و مانع جلوه می‌کنند، هُل بدهد.

اگر خشم به‌درستی استفاده شود – یعنی سازنده باشد – می‌تواند به شما احساس قدرت بدهد و کمکتان کند به سمت چیزی که می‌خواهید جلوتر بروید.

۲. آدم‌های عصبانی خوش‌بین‌ترند

شاید عجیب به نظر برسد اما آدم‌های عصبانی وجه اشتراک‌هایی با آدم‌های شاد دارند؛ هر دوی آنها تمایل به خوش‌بینی دارند!

در مطالعه‌ای معلوم شد افرادی که معمولاً عصبانی بودند این‌گونه فکر می‌کردند که در آینده، حملات تروریستی کمتری روی خواهد داد اما آن‌هایی که بیشتر می‌ترسیدند نسبت به آینده و حملات تروریستی، بدبین‌تر بودند.

۳. خشم می‌تواند تأثیر مثبت بر روابط بگذارد

خشم یک واکنش طبیعی نسبت به اشتباهی است که یک نفر دیگر مرتکب شده و راهی است برای انتقال حس مورد بی‌عدالتی واقع‌شدن. اما جامعه به ما می‌گوید خشم خطرناک است و ما باید آن را پنهان کنیم.

جالب است بدانید تحقیقات نشان می‌دهد پنهان کردن خشم در روابط نزدیک و صمیمانه می‌تواند آسیب‌زننده باشد. مشکل اینجاست که وقتی خشم خود را پنهان می‌کنید، طرف مقابلتان (مثلاً همسر) متوجه نمی‌شود که اشتباهی مرتکب شده و برای همین به‌اشتباه خود ادامه می‌دهد، و این برای رابطه‌ی شما اصلاً خوب نیست.

بروز خشم اگر موجه و باهدف پیداکردن راه‌حل باشد و نه فقط تخلیه‌ی هیجان، می‌تواند به نفع رابطه‌تان باشد و آن را تقویت کند.

۴. خشم می‌تواند به خودشناسی کمک کند

خشم می‌تواند به ما کمک کند به بینش و آگاهی بهتری از خودمان دست پیدا کنیم، البته اگر چنین چیزی را بخواهیم و اجازه دهیم. اگر بتوانیم متوجه شویم چه زمانی و چرا عصبانی می‌شویم، می‌توانیم بفهمیم برای ارتقاء زندگی و مهارت‌های خودمان چه باید بکنیم.

خشم می‌تواند انگیزه‌ای برای تغییر باشد.

۵. خشم، خشونت را کم می‌کند

هرچند اغلب خشم، خشونت فیزیکی را به دنبال دارد اما می‌تواند راهی برای کاهش خشونت هم باشد. زیرا یک سیگنال بسیار قدرتمند اجتماعی است که نشان می‌دهد چیزی باید اصلاح یا برطرف شود. وقتی دیگران این سیگنال را دریافت می‌کنند، انگیزه‌ی بیشتری پیدا می‌کنند که فرد عصبانی را آرام و از او دلجویی کنند.

اگر هنوز هم متقاعد نشدید که خشم می‌تواند خشونت را کاهش بدهد، دنیایی بدون خشم را تصور کنید که آدم‌ها هیچ روشی برای ابراز احساس خود نسبت به بی‌عدالتی و ظلم ندارند. آیا مستقیماً دست به خشونت نخواهند زد؟

 

کلام آخر

«رابطه‌ی بین استرس و سلامت عمومی بسیار قوی است. اگر مضطرب و عصبانی هستید، طول عمر خود را کوتاه می‌کنید».

بر اساس تحقیق دانشگاه میشیگان که ظرف مدت ۱۷ سال به طول انجامید، طول عمر زوج‌هایی که خشم را در خود نگه می‌دارند کمتر از زوج‌هایی است که بلافاصله عصبانیت خود را اعلام می‌کنند.

اگر روش‌هایی که در بالا توضیح دادیم نمی‌تواند به کنترل خشم شما کمک کند پس شاید وقتش رسیده که از یک متخصص کمک بگیرید. یک روانپزشک یا روان‌شناس باتجربه می‌تواند روش‌های تخصصی و کاربردی‌‎تری را برای کنترل خشم به شما توصیه کند. گفتاردرمانی و کلاس‌های کنترل خشم می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشند.

روشهای-کنترل-خشمخونسرد و آرام زندگی‌کردن بهترین راه پیشگیری از درد و بیماری است.

در مواقعی که خشمگین و عصبانی می‌شوید، می‌توانید با یادآوری لحظات آرام‌بخش، عصبانیت را از خود دور کرده و آرامش پیدا کنید.

زمانی که مسئله‌ای اعصابتان را به هم می‌ریزد، باید سعی کنید بلافاصله واکنش نشان ندهید. چند نفس عمیق بکشید و تمام تلاشتان را برای حفظ آرامشتان انجام دهید.

می‌دانید که خشم و عصبانیت به‌سلامتی رحم نمی‌کند. پس به‌خاطر قلب خودتان و دیگران و همچنین برای حفظ سلامت کبد، معده، پوست، روده‌ها و دیگر اعضای بدن، بیخودی برای هر چیزی عصبانی نشوید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.