بیوتین چیست؟ بیوتن چه خواصی برای سلامتی دارد؟

فواید بیوتین برای سلامتی چیست؟

0 606

بیوتین چیست؟ و بیوتین چه خواصی دارد؟

بیوتین که به عنوان ویتامین B-7 یا H نیز شناخته می شود، یکی از ویتامین های B کمپلکس است که به بدن کمک می کند غذا را به انرژی تبدیل کند. کلمه “بیوتین” از کلمه یونانی باستان “biotos” گرفته شده است که به معنای “زندگی” یا “رزق و روزی” است. ویتامین های B و به طور خاص بیوتین به سلامت پوست، مو، چشم، کبد و سیستم عصبی کمک می کند. بیوتین همچنین یک ماده مغذی مهم در دوران بارداری است، زیرا برای رشد جنین مهم است. بیوتین برای عملکرد چندین آنزیم معروف به کربوکسیلازها ضروری است. اینها بخشی از فرآیندهای متابولیکی مهم هستند، مانند تولید گلوکز و اسیدهای چرب. 

ییوتین چیست؟

از جمله خواص بیوتین سلامت مو و ناخن را تقویت می کند، از بارداری سالم حمایت می کند و به مدیریت سطح قند خون کمک می کند، . این مقاله هفت نقش بیوتین را در بدن شرح می دهد. همچنین منابع غذایی ویتامین و ملاحظات ایمنی را بررسی می کند.

کمبود بیوتین نادر است. اما از آنجایی که افراد مبتلا به کمبود اغلب علائم ریزش مو یا بثورات قرمز پوسته پوسته را نشان می دهند، برخی از پزشکان و شرکت های مکمل توصیه می کنند مصرف خود را افزایش دهید. با این حال، مؤسسه ملی بهداشت گزارش می دهد که داده های کافی برای تایید از توصیه مکمل وجود ندارد.

دفتر مکمل های غذایی منبع مورد اعتماد مصرف بیوتین زیر را در روز توصیه می کند:

 • ۳۰ میکروگرم (mcg) برای بزرگسالان، از جمله در دوران بارداری
 • ۳۵ میکروگرم در دوران شیردهی

مزایا و عملکرد بیوتین

بیوتین نقش های مهمی در بدن ایفا می کند، از جمله: تجزیه درشت مغذی ها بیوتین به بدن کمک می کند تا غذا را به انرژی تبدیل کند – از تعدادی آنزیم که در تجزیه کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین ها نقش دارند، پشتیبانی می کند.

 • حمایت از سلامت ناخن
  ناخن های شکننده شکننده هستند و به راحتی شکافته یا ترک می شوند. کمبود بیوتین می تواند منجر به شکنندگی ناخن شود. برای افراد مبتلا به این کمبود، مصرف مکمل‌های حاوی بیوتین می‌تواند استحکام ناخن‌هایشان را بهبود بخشد. تغییر رژیم غذایی و سایر عوامل سبک زندگی می تواند به بهبود سلامت ناخن ها کمک کند، همانطور که برخی از محصولات تجاری می توانند به بهبود سلامت ناخن کمک کنند.

خواص بیوتن در بارداری

 • تقویت از بارداری و شیردهی
  بیوتین برای زنان باردار یا شیرده بسیار مهم است. در حالی که کمبود علامتی بیوتین نادر است، سطوح پایین بیوتین در دوران بارداری رایج است. در واقع، حدود ۵۰% منبع مورد اعتماد زنان باردار در ایالات متحده ممکن است حداقل کمبود خفیفی داشته باشند. این سطح از کمبود ممکن است بر سلامت فرد تأثیر بگذارد، اما به اندازه ای نیست که علائم قابل توجهی ایجاد کند.
 • تقویت سلامت مو
  رژیم غذایی می تواند نقش مهمی در سلامت پوست و مو داشته باشد. به عنوان مثال، برخی از مواد غذایی برای موهای سالم عبارتند از تخم مرغ، آجیل برزیلی و ماهی چرب. بسیاری از محصولات مو که ادعا می کنند موهای سالم تر و قوی تر را تقویت می کنند حاوی بیوتین هستند. کمبود بیوتین می تواند منجر به ریزش مو شود که نشان می دهد این ویتامین در حفظ سلامت مو نقش دارد. با این حال، تحقیقات کمی این ویتامین را با سلامت مو در افرادی که کمبود بیوتین ندارند، مرتبط کرده است.
 • کاهش قند خون در افراد دیابتی
  دیابت نوع ۲ یک بیماری متابولیک است که با سطح بالای قند خون و اختلال در عملکرد انسولین مشخص می شود. کمبود بیوتین ممکن است تنظیم قند خون یا گلوکز را مختل کند. برخی شواهد نشان می دهد که سطح بیوتین خون ممکن است در افراد مبتلا به دیابت کمتر باشد. مطالعات بر روی حیوانات نشان داده است که مکمل های حاوی بیوتین و کروم پیکولینات می توانند از مقاومت به انسولین جلوگیری کنند.

خواص بیوتین

 • تقویت سلامت پوست
  دانشمندان به طور کامل نقش بیوتین در حفظ سلامت پوست را درک نمی کنند. با این حال، افراد مبتلا به کمبود بیوتین ممکن است مشکلات پوستی، از جمله بثورات قرمز و پوسته پوسته را تجربه کنند. برخی افراد همچنین معتقدند که بیوتین ممکن است به بهبود پسوریازیس کمک کند.
  تأثیر این ویتامین بر روی پوست ممکن است ناشی از تأثیر آن بر متابولیسم چربی باشد. این فرآیند برای حفظ سلامت پوست مهم است و ممکن است در افرادی که سطوح پایین بیوتین دارند مختل شود.
 • کمک به درمان ام اس
  مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری خود ایمنی است. به پوشش محافظ رشته های عصبی در مغز، نخاع و چشم آسیب می رساند. این پوشش محافظ میلین نام دارد و بیوتین ممکن است نقش مهمی در تولید آن داشته باشد. مطالعات نشان داده است که افراد مبتلا به ام اس به دوزهای روزانه بیوتین تا ۳۰۰ میلی گرم (میلی گرم) پاسخ مثبت می دهند. این مکمل ممکن است پیشرفت بیماری را معکوس کند و ناتوانی مزمن را کاهش دهد.

مواد سرشار از بیوتین

حتما بخوانید  ۹ خواص زنجبیل برای سلامتی که باید بدانید

منابع تامین بیوتین

بیوتین در طیف گسترده ای از غذاها وجود دارد، که به توضیح اینکه چرا کمبود این ویتامین نسبتاً نادر است کمک می کند. غذاهایی که به خصوص دارای بیوتین بالایی هستند عبارتند از:

 • گوشت اعضای بدن مانند جگر و کلیه
 • مخمر
 • زرده تخم مرغ
 • پنیر
 • حبوبات، مانند سویا و بادام زمینی
 • سبزیجات
 • گل کلم
 • قارچ
 • آجیل و کره آجیل
ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.