آشنایی با انواع مسمومیت ها و ۴ روش درمان مسمومیت

انواع مسمومیت و نحوه پیشگیری و درمان آنها

0 649

مسمومیت،‌نحوه تشخیص و درمان

مسمومیت می‌تواند یکی از عوامل جدی مرگ و میر باشد. مواد سمی می توانند بلعیده شوند (بلعیده شوند)، داخل ریه ها استنشاق شوند، تزریق شوند یا توسط پوست جذب شوند.

مسمومیت

در حالی که مسمومیت می تواند در کودکان و بزرگسالان رخ دهد، کودکان خردسال بیشتر مستعد مصرف سم هستند. مسمومیت های دوران کودکی اغلب در نتیجه بلع تصادفی مواد شیمیایی خانگی رخ می دهد.مسمومیت یکی از مشکلات مهم و علت اصلی مرگ و میر غیرعمد است و از تصادفات وسایل نقلیه پیشی می گیرد.

این مقاله انواع رایج مسمومیت ها و نحوه درمان آنها را شرح می دهد.

نشانه های مسمویت

علائم و نشانه های مسمومیت بسته به نوع سم، میزان سم درگیر و نحوه مواجهه فرد متفاوت است. علائم و نشانه هایی که باید از آنها آگاه بود عبارتند از:

 • سرگیجه، بی نظمی، خواب آلودگی و غش
 • حالت تهوع، استفراغ، اسهال و درد معده
 • راش
 • زخم یا قرمزی اطراف دهان
 • آبریزش یا کف کردن
 • مشکل در تنفس
 • سردرد
 • تکان دادن

انواع مسمومیت

اکثر مسمومیت ها تصادفی و قابل پیشگیری هستند. پنج نوع رایج مسمومیت عبارتند از: غذا، مونوکسید کربن، مواد شیمیایی خانگی، الکل و داروها.

 • غذا

مسمومیت غذایی بیماری ناشی از غذا یا آب آلوده به پاتوژن ها (باکتری ها و ویروس ها)، انگل ها یا سموم است. این می تواند ناشی از خوردن میوه ها و سبزیجات شسته نشده یا خوردن گوشت خام، مرغ و غذاهای دریایی باشد.

بسته به نوع مسمومیت غذایی، علائم می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. علائم شایع عبارتند از ناراحتی معده، گرفتگی معده، حالت تهوع، استفراغ، اسهال و تب.

به دنبال کمک فوری باشید

اگر مسمومیت غذایی دارید یا مشکوک به مسمومیت غذایی هستید، در صورت مشاهده این علائم شدید فورا به پزشک مراجعه کنید:

ـ اسهال خونی یا اسهالی که بیش از سه روز طول بکشد

ـ استفراغ مکرر (که می تواند منجر به کم آبی شدید بدن شود)

ـ  تب بالا (دمای بیش از ۱۰۲ درجه، اندازه گیری شده در دهان شما)

ـ علائم کم آبی (دهان یا گلو بسیار خشک، ادرار کم یا بدون ادرار، یا سرگیجه)

 • مونوکسید کربن

مونوکسید کربن (CO) یک گاز سمی است که از سوزاندن بنزین، چوب، پروپان، زغال سنگ و سایر سوخت‌ها تولید می‌شود.۶ CO طعم، بو و رنگ ندارد. اگر CO بیش از حد به ریه های خود استنشاق کنید، یک وضعیت خطرناک به نام مسمومیت با مونوکسید کربن ممکن است رخ دهد.

مونوکسید کربن مونوکسید کربن (CO) یک گاز سمی است که از سوزاندن بنزین، چوب، پروپان، زغال سنگ و سایر سوخت‌ها تولید می‌شود.۶ CO طعم، بو و رنگ ندارد. اگر CO بیش از حد به ریه های خود استنشاق کنید، یک وضعیت خطرناک به نام مسمومیت با مونوکسید کربن ممکن است رخ دهد. CO به راحتی از طریق ریه ها وارد بدن می شود. هنگامی که CO وارد جریان خون شما می شود، نسبت به اکسیژن با هموگلوبین (پروتئین موجود در گلبول های قرمز که اکسیژن را به سراسر بدن منتقل می کند) با میل ترکیبی بیشتری متصل می شود. این مانع از رسیدن اکسیژن به بافت ها و سلول ها می شود که می تواند منجر به آسیب جدی بافت و حتی مرگ شود.

افراد به دلیل مسمومیت تصادفی با CO به بخش اورژانس مراجعه می کنند. شایع ترین علائم مسمومیت با CO عبارتند از سردرد، سرگیجه، ضعف، تهوع، استفراغ، درد قفسه سینه و گیجی. عوارض جدی مانند آسیب مغزی، ریه و قلب و حتی مرگ ممکن است رخ دهد.

 • مواد شیمیایی خانگی

بسیاری از مواد شیمیایی خانگی سمی هستند، حتی اگر طبق دستورالعمل از آنها استفاده کنید. پاک کننده های خانگی نیز هرگز نباید مخلوط شوند، زیرا می توانند گازهای سمی ایجاد کنند. به عنوان مثال، مخلوط کردن سفید کننده و آمونیاک گاز کلرامین تولید می کند که می تواند بینی، گلو و ریه ها را تحریک کند.۸ در غلظت های زیاد، استنشاق کلرامین می تواند منجر به مرگ شود.

مواد شیمیایی رایج خانگی عبارتند از ضد یخ، روغن موتور، رنگ لاتکس، باتری ها، پاک کننده های همه منظوره، سفید کننده، آفت کش ها و غیره. بلع یا استنشاق این مواد شیمیایی می تواند باعث ایجاد شرایط جدی تا تهدید کننده زندگی، حتی مرگ شود.

 • الکل

الکل مسمومیت با الکل زمانی اتفاق می‌افتد که مقادیر زیادی الکل در مدت زمان کوتاهی مصرف شود (نوشیدن زیاد). این می تواند منجر به طیف گسترده ای از علائم و عوارض، از جمله تشنج، سیانوز (رنگ آبی به دلیل کمبود اکسیژن در خون) و هیپوترمی (دمای پایین بدن) شود.

مسمومیت با الکل یک وضعیت جدی است. درصد بالایی از الکل خون می‌تواند باعث شود که قسمت‌هایی از مغز که از تنفس، ضربان قلب و سایر عملکردهای حیاتی پشتیبانی می‌کنند، خاموش شوند.

مسمویت دارویی

 • داروها

مسمومیت دارویی (یا مصرف بیش از حد دارو) شایع ترین نوع مسمومیت در بزرگسالان است. زمانی اتفاق می افتد که مواد مخدر مورد سوء استفاده قرار می گیرند یا به مقدار زیاد مصرف می شوند.

هنگامی که برخی از داروها مانند تیلنول (استامینوفن) با دوز بسیار زیاد مصرف شوند، می توانند کبد را تحت تأثیر قرار دهند و آن را قادر به متابولیسم (تجزیه) داروها نکنند. با انجام این کار، مسمومیت دارویی می تواند عملکرد کبد را تغییر دهد و باعث آسیب یا نارسایی غیرقابل برگشت کبد شود.

مقادیر بیش از حد سایر داروها ممکن است به سیستم های مختلف اندام (مانند کلیه ها) آسیب برساند یا عملکردهایی مانند تنفس یا گردش خون را سرکوب کند.

 • درمان مسمویت

بسته به نوع مسمومیت شما، درمان ها متفاوت خواهد بود. ضروری است که یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فرد را به درستی ارزیابی کند تا درمان صحیح را تعیین کند. درمان های احتمالی که می توانند برای درمان مسمومیت استفاده شوند عبارتند از:

زغال فعال: زغال فعال یک پودر سیاه بی بو و بی مزه است که با آب مخلوط شده است. این می تواند به مواد مختلفی متصل شود تا از دستگاه گوارش به خون جذب نشوند. بینی به معده).

پادزهر: پادزهر دارویی است که اثرات سم را در بدن خنثی یا خنثی می کند. پادزهرها ممکن است از طریق یک خط داخل وریدی (IV) که در ورید بازو وارد می شود، تجویز شود. همه سموم پادزهر ندارند.

آنتی بیوتیک ها: آنتی بیوتیک ها داروهایی هستند که رشد باکتری ها را متوقف یا از بین می برند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است آنتی بیوتیک برای برخی از انواع مسمومیت های غذایی باکتریایی تجویز کند.

تنفس اکسیژن خالص: اگر مسمومیت با CO را تجربه کنید، ممکن است از شما خواسته شود که از طریق ماسکی که روی بینی و دهان خود قرار داده شده است، اکسیژن خالص تنفس کنید. اگر نمی توانید به تنهایی نفس بکشید، یک دستگاه (تهویه هوا) ممکن است تنفس را برای شما انجام دهد.

در موارد شدید مسمومیت با CO، ممکن است از اکسیژن درمانی هیپرباریک (HBOT) استفاده شود. این درمان شامل تنفس اکسیژن خالص در محفظه ای با فشار هوا ۲ تا ۳ برابر بیشتر از حد طبیعی است. با انجام این کار، جایگزینی مونوکسید کربن با اکسیژن در خون شما را سرعت می بخشد.

انواع مسمویت

 • جلوگیری از مسمویت

برای جلوگیری از مسمومیت تصادفی می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

همه مواد شیمیایی خانگی را در بطری های اصلی خود نگهداری کنید: برای جلوگیری از قرار گرفتن غیرضروری در معرض مواد شیمیایی، از استفاده مجدد یا انتقال مجدد مواد شیمیایی خانگی معمولی از ظرفی به ظرف دیگر، به خصوص ظروف ساخته شده برای نگهداری مواد غذایی خودداری کنید.

هرگز مواد شیمیایی را مخلوط نکنید: مخلوط سفیدکننده و آمونیاک می تواند گازهای سمی به نام کلرامین ایجاد کند که بینی، گلو و ریه ها را تحریک می کند. استنشاق مقادیر زیاد کلرامین می تواند منجر به مرگ شود.

مصرف الکل را محدود کنید: اعتدال کلیدی است. مصرف متوسط الکل در روزهایی که الکل مصرف می شود برای مردان دو نوشیدنی یا کمتر یا برای زنان یک نوشیدنی یا کمتر است.۱۴ همچنین از مصرف زیاد الکل یا نوشیدن الکل با معده خالی خودداری کنید.

برچسب داروها را با دقت بخوانید: قبل از مصرف دارو، دستورالعمل ها، مواد تشکیل دهنده و برچسب های هشدار دهنده را به دقت مطالعه کنید. حتما دارو را طبق دستور مصرف کنید و هرگز بیشتر از آنچه نیاز دارید مصرف نکنید.

داروهای قدیمی را دور بریزید: داروهای تجویزی مصرف نشده، غیر ضروری یا تاریخ مصرف گذشته و داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و مکمل ها را دور بریزید. قبل از انداختن آنها با تفاله قهوه یا خاک گربه مخلوط کنید تا پیدا کردنشان سخت و برای کودکان یا حیوانات خانگی جذاب نباشد. همچنین می‌توانید در «روز ملی مصرف داروهای نسخه‌ای» یا برنامه‌های محلی که در جامعه شما توسط داروخانه‌ها، سازمان‌های بهداشتی یا مجری قانون حمایت می‌شود، شرکت کنید.

یک آشکارساز مونوکسید کربن نصب کنید: CO کمی سبکتر از هوا است. آشکارسازها را روی سقف یا روی دیواری در ارتفاع حدود ۵ فوتی از کف قرار دهید. همچنین، آنها را دور از شومینه یا هر وسیله دیگری که دارای شعله است قرار دهید زیرا می تواند آشکارساز را خاموش کند. آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) یک آشکارساز مونوکسید کربن را در هر طبقه، به ویژه در نزدیکی مناطق خواب توصیه می کند.

غذاها را تمیز، جدا، بپزید و خنک کنید: برای جلوگیری از مسمومیت غذایی، میوه ها و سبزیجات را کاملاً بشویید و جدا از گوشت خام، مرغ، غذاهای دریایی و تخم مرغ (که می توانند به راحتی میکروب ها را پخش کنند) نگهداری کنید. غذاها را تا دمای داخلی دلخواه خود بپزید و سریعاً در یخچال نگهداری کنید (برای جلوگیری از رشد باکتری).

سموم موادی هستند که در صورت بلعیدن، استنشاق یا جذب از طریق پوست می توانند باعث آسیب شوند. انواع متداول مسمومیت ها عبارتند از: غذا، مونوکسید کربن، مواد شیمیایی خانگی، الکل و داروها.

در حالی که پیشگیری از سم می تواند از اثرات طولانی مدت سلامتی جلوگیری کند یا نجات دهنده باشد، درمان های متعددی برای مقابله با نوع مسمومیت یک فرد در دسترس است. این موارد از تجویز داروهای مختلف تا استنشاق اکسیژن خالص را شامل می شود.

هر چه زودتر علائم سم را تشخیص دهید، نتیجه بهتری خواهید داشت. در صورت مسمومیت، با تماس با اورژانس، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید، حتی اگر هیچ علامتی را تجربه نکرده اید.

آماده باشید تا اطلاعات کاملی را به مرکز کنترل سموم بدهید، از جمله اینکه سم یا ماده چیست، چه مقدار مصرف شده است و چه زمانی مصرف شده است. علاوه بر این، سعی نکنید استفراغ ایجاد کنید، زیرا ممکن است آسیب بیشتری به بدن شما وارد کند.

اگر تجربه در زمینه مسمومیت دارید در بحش دیدگاه ها با ما درمیان بگذارید
حتما بخوانید  فوائد پیاده‌روی برای سلامتی
ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.