مهارت های تصمیم گیری با ۸ استراتژی

مهارت های تصمیم گیری با 8 استراتژی

0 450

 مهارت های تصمیم گیری با ۸ استراتژی

مهارت تصمیم گیری درست در هر مسئله‌ای می‌تواند آینده ما را در جهت و مسیر صحیح قرار دهد.

بسته به موقعیت، معمولاً خوب است که حداقل چند ساعت یا بیشتر به خود فرصت دهید تا تصمیماتی بگیرید که می تواند روز یا هفته شما را تحت تأثیر قرار دهد. اما اگر این تصمیم بر برنامه‌های بلندمدت شما تأثیر بگذارد، چند روز یا بیشتر زمان بیشتری برای پردازش به دیگر کارهایتان نیاز دارید که ممکن است روند زندگی را مدتی مختل کند.

تصمیم گیری در زندگی

  • به وضعیت در کوتاه مدت و بلند مدت نگاه کنید

اغلب اوقات، ممکن است آنقدر روی مشکلات کوتاه مدت تمرکز کنید که از منظر بلندمدت به موقعیت نگاه نکنید. کوته بین بودن احتمالاً در بلندمدت تأثیر منفی خواهد داشت.

به عنوان مثال، فرض کنید شما به تازگی دستمزد دریافت کرده اید. شما می خواهید بیرون بروید و با دوستان خود خوش بگذرانید، اما در عین حال می خواهید برای خرید یک ماشین در آینده پس انداز کنید. به این فکر می کنید که جشن گرفتن و رفتن به کنسرت چقدر لذت بخش است، اما بعد متوجه می شوید که نمی توانید هر آخر هفته به مهمانی و گردش بروید و در هم زمان پس انداز کنید.

خطرات احتمالی عدم تفکر بلندمدت را در نظر بگیرید. ممکن است در مواقعی که نیاز به ماشین دارید، توانایی خرید خودرو را نداشته باشید، یا با هزینه های غیرمنتظره ای مواجه شوید و پولی برای پرداخت آن نداشته باشید.

ارزیابی کردن گزینه ها قبل از انتخاب

  • هزینه ها و منافع شرایط را بسنجید.

برای هر تصمیمی که می‌گیرید، چه در حال خرید کالایی از یک فروشگاه، برنامه‌ریزی شغلی یا تصمیم‌گیری در زندگی، ارزیابی هزینه‌ها و مزایای هر یک از آن‌ها مهم است. با سنجیدن جوانب مثبت و منفی موقعیت، احتمالاً احساس می کنید که کنترل بیشتری بر تصمیمات خود دارید.

ببینید تصمیم شما چگونه ممکن است از نظر مالی، حرفه ای، عاطفی یا فیزیکی بر شما تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال، دوست دارید به طور مرتب لباس های نو بخرید، زیرا به شما احساس خوبی می دهد، اما خرید هفتگی شما یک سوم درآمدتان رادر نظر داشته باشید.  به هزینه های مالی و مزایای شخصی سفرها، خرید منظم برای لباس های جدید نگاه کنید.
برای تصمیمات بزرگ، ممکن است بخواهید جوانب مثبت و منفی تصمیم را یادداشت کنید. به عنوان مثال، فرض کنید که به تغییر شغل فکر می کنید، این ممکن است به کار و زمان بیشتری برای ارزیابی تصمیم شما نیاز داشته باشد.

  • ابتدا روی اولویت های بالا تمرکز کنید

هنگام تصمیم گیری، اولویت های خود را از بالا به پایین رتبه بندی کنید. درک کنید که در این شرایط چه چیزی برای شما مهم است. مسئولیت‌های خود مانند داشتن درآمد یا بالا نگه داشتن نمرات خود و یا تحویل به موقع پروژه را در اولویت قرار دهید و در عین حال تعادل، خود را با وقت گذاشتن با دوستان و خانواده حفظ کنید.

به عنوان مثال، فرض کنید می‌خواهید تصمیم بگیرید که در جشن تولد یکی از اقوام نزدیک خود شرکت کنید یا خیر، اما می‌دانید که یک پروژه بزرگ در روز دوشنبه دارید. شما برای رفتن به مهمانی برنامه ریزی کرده بودید، اما احساس می کنید اگر بروید کارتان را انجام نمی دهید.

یاد بگیرید آنچه را که می تواند در دراز مدت به شما کمک کند اولویت بندی کنید. اگر موفق به تکمیل پروژه خود نشوید، ممکن است لطمه بزرگی به آینده تحصیلی و شغلی شما وارد آید.  به این فکر کنید که مزایای کدام برای شما در دراز مدت تاثیر به سزایی دارد.

 

بهبود مهارت تصمیم گیری

  • جایگزین ها را در نظر بگیرید

به این فکر کنید که چگونه در هر موقعیتی جایگزین های احتمالی وجود دارد. ممکن است فکر کنید تنها گزینه این یا آن راه است و بس.  با درک همه گزینه ها، از جمله راه های سازش، از تفکر سیاه و سفید خودداری کنید.

در نظر بگیرید که چگونه هر موقعیتی می تواند جایگزین های مختلفی داشته باشد. تصور کنید که یک پلن  A، B  و C وجود دارد. در حالی که برخی از برنامه‌ها محتمل‌تر از سایرین به نظر می‌رسند، پس به دقت در مورد هر گزینه فکر کنید.

به عنوان مثال، شما می خواهید تصمیم بگیرید که آیا یک ماشین جدید بخرید یا خیر. شما باید دید خود را بر اساس یک مارک و مدل خاص تنظیم کنید. اما پس از آن شما نگران نحوه پرداخت آن و یا عملکرد ماشیت در آینده هستید به جای اینکه فقط بین ماشین فعلی یا ماشینی که می‌خواهید بخرید تصمیم بگیرید، گزینه‌هایی دیگر را در نظر بگیرید که بهتر با نیازهای خانواده شما مطابقت داشته باشد و شما در آینده با مشکل مواجه نشوید. می‌توانید کمی صبر کنید تا بیشتر پس انداز کنید و متشین جدیدتر و بهتری بخرید.

  • برای احتمال خطا یا مشکل برنامه ریزی کنید

یک برنامه اضطراری داشته باشید تا غافلگیر نشوید. آمادگی برای مشکلات احتمالی یا مسائلی که ممکن است به وجود بیاید باعث می شود استرس کمتری داشته باشید. در حالی که مشکلات ممکن است رخ ندهند، بهتر است به جای نادیده گرفتن آنها، آنها را پیش بینی کنیم.

برنامه ریزی از قبل بخش مهمی از تصمیم گیری بهتر است. ممکن است همه چیز طبق برنامه پیش نرود، می توانید با پیش بینی و آمادگی از قبل، اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

برای یک “بدترین سناریو” در مورد یک موقعیت برنامه ریزی کنید. به عنوان مثال، شما در حال بررسی سفری در زمستان هستید و قصد رزرو پرواز خود را دارید. هنگام برنامه‌ریزی سفر، برنامه‌ای داشته باشید که در صورت از دست دادن پرواز، تاخیر شدید پرواز یا لغو سفر، چه اتفاقی می‌افتد. با فکر کردن به آینده، کمتر احتمال دارد که در میانه یک مشکل ناامید شوید.

مهارت های تصمیم گیری

استفاده از پشتیبانی و مشاوره سایرین

 

  • یاد بگیرید که وظایف را محول کنید و مهارت های تصمیم گیری دیگران را تقویت کنید

حس  نکنید که شما تنها مسئول یک تصمیم هستید، به ویژه در محل کار، خانواده خود یا در یک محیط تیمی. بسیاری از تصمیمات با نظرات بیش از یک نفر گرفته می شود. با مشورت با بقیه، اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید تا از فشاری که ممکن است احساس می کنید کاسته شود.

در موارد، مهم  نظرات مختلف افراد را داشته باشید.

اطمینان حاصل کنید که دیگران احساس می کنند در فرآیند تصمیم گیری مشارکت دارند. اختصاص دادن افراد به وظایف مختلف را در نظر بگیرید که می تواند به جمع آوری اطلاعات یا برنامه ریزی برای مشکلات کمک کند. با استفاده از دیگران، این ممکن است به افزایش تصمیم گیری شما کمک کند.

چه یک مدیر در محل کار، یک والدین یا رهبر یک پروژه گروهی باشید، مهم است که به دیگران کمک کنید تا اعتماد به نفس خود را پیدا کنند تا تصمیمات بهتری گرفته شود. هنگام تصمیم گیری بزرگ در مورد یک پروژه، مطمئن شوید که نظرات دیگران را دریافت می کنید.

  • با دوستان، خانواده یا متخصصان مورد اعتماد صحبت کنید

به دنبال کارشناسان یا افرادی باشید که بتوانند در مورد یک موقعیت دشوار توضیح دهند. از نادیده گرفتن خرد دیگرانی که شرایط مشابهی را پشت سر گذاشته اند، یا ممکن است در تفکر روشن فکر باشند، بپرهیزید.

اگر برای تصمیم گیری مشکل داشتید، با دوستان و خانواده مورد اعتماد خود صحبت کنید. افرادی را انتخاب کنید که در گذشته توصیه های درست و مفیدی ارائه کرده اند. حتی اگر آنها چیزی را می گویند که شما نمی خواهید بشنوید، به خوبی در مورد مزایا و معایب آنچه می گویند فکر کنید.

بسته به تصمیمی که می گیرید، ممکن است لازم باشد به دنبال مشاوره متخصص باشید، به خصوص اگر این یک تصمیم مهم مالی، یک موضوع پزشکی یا یک موضوع حقوقی باشد. افراد حرفه ای را پیدا کنید که می توانند نظری بی طرفانه در مورد وضعیت به شما بدهند.

مشاوره با دیگران

  • در صورت لزوم از موقعیت فاصله بگیرید

اگر همچنان احساس می‌کنید تحت فشار تصمیم‌گیری هستید، راه‌هایی برای فاصله گرفتن از این موقعیت  بیابید. مهم است که از ذهن و بدن خود مراقبت کنید، به ویژه در شرایط استرس زا.

کمی استراحت کنید. یک روز مرخصی یا یک استراحت چند ساعته را از محل کار، مدرسه یا خانواده در نظر بگیرید. مکانی را پیدا کنید که بتوانید افکار خود را پاک و احساس راحتی کنید.

فعالیتی را انجام دهید که از آن لذت می برید و به شما کمک می کند تا از چالش های پیش رو منحرف شوید. ورزش کنید، یک فیلم تماشا کنید. کتاب بخوانید. کاری آرامش بخش انجام دهید.

پس از یک استراحت کوتاه به موضوع برگردید. ببینید ذهن روشن ترشده است و با حمایت از خود، هم ذهن و هم بدن، آمادگی بیشتری برای رویارویی با تصمیمات سخت خواهید داشت.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.