آپنه خواب چیست؟ دلایل آپنه خواب

روش تشخیص و درمان آپنه خواب

0 419

آپنه خواب چیست؟

آپنه خواب وضعیتی است که با تنفس غیر طبیعی در هنگام خواب مشخص می شود. افراد مبتلا به آپنه خواب، هنگام خواب، چند مکث طولانی تنفسی دارند. این وقفه‌های تنفسی موقت باعث خواب با کیفیت پایین‌تر می‌شود و بر عرضه اکسیژن بدن تأثیر می‌گذارد که منجر به عواقب بالقوه جدی برای سلامتی می‌شود.

آپنه خواب یکی از شایع ترین اختلالات خواب در ایالات متحده است. این بیماری می تواند کودکان و بزرگسالان و افراد هر دو جنس را درگیر کند، اگرچه در مردان شایع تر است.

آپنه خواب۸۷

به دلیل شیوع آپنه خواب و تأثیر بالقوه آن بر سلامتی، برای افراد مهم است که از چیستی آپنه خواب و دانستن انواع، علائم، علل و درمان آن آگاه باشند.

انواع آپنه خواب چیست؟

سه نوع ۱ آپنه خواب وجود دارد:

 • آپنه انسدادی خواب: OSA زمانی رخ می دهد که راه هوایی در پشت گلو به طور فیزیکی مسدود شود. این انسداد باعث ایجاد وقفه های موقت در تنفس می شود.
 • آپنه خواب مرکزی: CSA به این دلیل اتفاق می افتد که در سیستم مغز برای کنترل ماهیچه های درگیر در تنفس مشکل وجود دارد که منجر به تنفس کندتر و کم عمق می شود.
 • آپنه خواب مختلط: زمانی که فردی به طور همزمان هر دو OSA و CSA داشته باشد، به آن آپنه خواب مختلط یا آپنه خواب پیچیده گفته می شود.

از آنجایی که علل زمینه ای متمایز هستند، تفاوت های مهمی در علائم، علل و درمان OSA و CSA وجود دارد.

حتما بخوانید  علت حرف زدن در خواب چیست؟ ۴ روش درمان صحبت‌کردن در خواب
آپنه خواب چقدر شایع است؟

تخمین زده می شود که آپنه انسدادی خواب بین ۲ تا ۹ درصد از بزرگسالان در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد، اما اعتقاد بر این است که بسیاری از موارد تشخیص داده نشده اند۳، که با مطالعاتی مطابقت دارد که میزان قابل توجهی بالاتر OSA را نشان داده است. تعیین شیوع دقیق مشکل است زیرا مطالعات از معیارهای مختلفی برای تشخیص این بیماری استفاده کرده اند. با این حال، یک یافته ثابت این است که OSA مردان را بیشتر از زنان تحت تأثیر قرار می دهد. این می تواند در افراد در هر سنی رخ دهد اما در افراد مسن شایع تر است.

مشخص شده است که آپنه خواب مرکزی حدود ۹/۹ درصد از بزرگسالان بالای ۴۰ سال را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری در مردان بسیار بیشتر از زنان دیده می شود. همانطور که این داده ها نشان می دهد، OSA بسیار رایج تر از CSA است. به همین دلیل، وقتی مردم در مورد “آپنه خواب” صحبت می کنند، به طور کلی به OSA اشاره می کنند.

علائم آپنه خواب چیست؟

هر سه نوع آپنه خواب علائم مشترک خاصی دارند:

تنفس مختل شده که در آن تنفس فرد ممکن است دچار مشکل شود یا حتی تا یک دقیقه در یک زمان متوقف شود.

 • خواب آلودگی مفرط در طول روز
 • سردردهای صبحگاهی
 • تحریک پذیری
 • محدوده توجه محدود یا مشکل در تفکر واضح

بسیاری از این علائم به دلیل خواب ضعیف و کاهش سطح اکسیژن که در نتیجه قطع شدن تنفس رخ می دهد، ایجاد می شود.

برخی علائم اضافی به آپنه انسدادی خواب مرتبط است:

 • خروپف، از جمله خروپف هایی که به خصوص بلند است و شامل نفس نفس زدن، خفگی، یا خروپف است که ممکن است باعث شود فرد برای مدت کوتاهی از خواب بیدار شود.
 • گلودرد صبحگاهی یا خشکی دهان
 • نیاز مکرر به بیدار شدن برای ادرار کردن (شب ادراری)

خروپف مزمن شایع ترین علامت OSA است، اما این بدان معنا نیست که همه کسانی که خروپف می کنند، آپنه خواب دارند. خروپف یک علامت شایع در افراد مبتلا به CSA نیست.

به طور کلی، فرد مبتلا به آپنه خواب از مشکلات تنفسی خود در شب آگاه نیست. به همین دلیل، آنها اغلب فقط از یک شریک رختخواب، یکی از اعضای خانواده یا هم اتاقی در مورد موضوع مطلع می شوند. خواب آلودگی بیش از حد در طول روز محتمل ترین علامتی است که توسط افراد مبتلا به آپنه خواب که تنها زندگی می کنند متوجه می شوند.

درمان آپنه خواب

علل آپنه خواب چیست؟

آپنه انسدادی خواب زمانی اتفاق می افتد که راه هوایی فرد در طول خواب مسدود می شود. عوامل متعددی برای افزایش خطر انسداد و OSA یافت شده است:

 • ویژگی های تشریحیاندازه و موقعیت گردن، فک، زبان، لوزه‌ها و سایر بافت‌های نزدیک به پشت گلو می‌تواند مستقیماً بر جریان هوا تأثیر بگذارد.
 • چاقی.اضافه وزن یکی از علل اصلی OSA است و ممکن است در ۶۰ درصد موارد یک عامل خطر اساسی باشد.چاقی به باریک شدن آناتومیک راه هوایی کمک می کند و تحقیقات نشان داده است که افزایش ۱۰ درصدی وزن می تواند معادل افزایش ۶ برابری خطر OSA باشد.
 • استفاده از داروهای آرام بخش از جمله الکل.داروهای آرام بخش و داروها می توانند باعث شل شدن بافت گلو شده و انسداد راه هوایی را آسان تر کنند.
 • سابقه خانوادگی.افرادی که یک یا چند خویشاوند نزدیک مبتلا به OSA دارند، احتمال بیشتری دارد که خودشان به OSA مبتلا شوند.
 • سیگار کشیدن.مشخص شده است که افرادی که سیگار می کشند، به ویژه افراد سیگاری شدید، نسبت به افرادی که سیگار نمی کشند، به OSA با نرخ بالاتری مبتلا هستند. به پشت خوابیدن.این وضعیت خوابیدن باعث می‌شود بافت‌ها در اطراف مجرای تنفسی فرو ریخته شوند و باعث انسداد شوند.
 • گرفتگی بینی.افرادی که توانایی تنفس از طریق بینی به دلیل احتقان کاهش می یابد، بیشتر به OSA مبتلا می شوند.
 • ناهنجاری های هورمونیشرایط هورمونی مانند کم کاری تیروئید ۱۰ (تیروئید کم کار) و آکرومگالی ۱۱ (هورمون رشد بیش از حد) ممکن است خطر OSA را با ایجاد تورم بافت نزدیک راه هوایی و/یا کمک به خطر چاقی در فرد افزایش دهد.

در CSA، تنفس به روشی متفاوت از OSA تحت تأثیر قرار می گیرد. به جای انسدادی که باعث وقفه های تنفسی می شود، مشکل در نحوه ارتباط مغز با ماهیچه های مسئول تنفس ایجاد می شود. به ویژه، ساقه مغز نمی تواند به اندازه کافی سطوح دی اکسید کربن در بدن را درک کند، که منجر به تنفس کندتر و کم عمق تر از آنچه باید باشد، می شود.

CSA معمولاً به یک بیماری زمینه ای مرتبط است. به عنوان مثال، سکته مغزی، عفونت مغز، یا در موارد نادر تومور مغزی ممکن است به ساقه مغز آسیب برساند. داروهای ضد درد مانند مواد افیونی نیز می توانند در این روند طبیعی تنفس اختلال ایجاد کنند.

نارسایی قلبی به عنوان یک عامل خطر برای CSA در نظر گرفته می شود، و CSA همچنین می تواند زمانی ایجاد شود که سطح اکسیژن یک فرد به دلیل قرار گرفتن در ارتفاع بالا به پایین پرتاب شود.

خطرات آپنه خواب برای سلامتی چیست؟

آپنه خواب می تواند منجر به محرومیت از خواب ناشی از وقفه های مداوم شبانه و خواب کلی کم عمق شود. کمبود خواب با پیامدهای سلامتی گسترده ای همراه است که از نظر جسمی، ذهنی و عاطفی بر فرد تأثیر می گذارد، و در نتیجه، تعجبی ندارد که آپنه خواب با مشکلات سلامتی مختلفی مرتبط باشد.

به دلیل تاثیر آن بر تعادل اکسیژن در بدن، آپنه خواب درمان نشده خطراتی را برای انواع مختلف مشکلات قلبی عروقی از جمله فشار خون بالا، حمله قلبی، بیماری قلبی و سکته ایجاد می کند.

راه های درمان آپنه خواب چیست؟

اگر علائم آپنه خواب را دارید، باید حتما با پزشک مشورت کنید. بدون درک علل اصلی آپنه خواب، درمان آن دشوار است. در صورت لزوم، پزشک می تواند یک مطالعه خواب شبانه را برای تجزیه و تحلیل خواب شما از جمله تنفس شما توصیه کند.

اگر فردی مبتلا به OSA یا CSA تشخیص داده شود، درمان اغلب در بهبود خواب و کاهش خطرات عوارض طولانی مدت سلامتی مؤثر است. یک پزشک آشنا با وضعیت بیمار در بهترین موقعیت برای رسیدگی به مزایا و خطرات احتمالی درمان ها و ارائه توصیه های خاص است.

تغییرات سبک زندگی، مانند کاهش وزن، کاهش استفاده از داروهای آرام بخش و خوابیدن به پهلو، می تواند برخی از موارد OSA را برطرف کند. یکی دیگر از درمان‌های رایج، استفاده شبانه از دستگاه فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) یا فشار مثبت دوسطحی راه هوایی (BiPAP) است. این دستگاه ها هوا را از طریق یک ماسک و به داخل راه هوایی فشار می دهند تا در هنگام خواب آن را باز نگه دارند.

برخی از انواع دهانی که فک یا زبان را در یک موقعیت خاص نگه می‌دارند، گزینه‌ای برای افرادی با ویژگی‌های آناتومیکی خاص هستند که باعث تحریک OSA خفیف می‌شوند. علاوه بر این، اگرچه معمولاً اولین گزینه درمانی نیست، می توان جراحی برای برداشتن بافت و گسترش راه هوایی در نظر گرفت. ممکن است داروهایی برای کمک به خواب آلودگی روزانه در افراد مبتلا به این علامت تجویز شود.

درمان CSA معمولاً بر مدیریت بیماری زمینه‌ای مانند عفونت مغزی، نارسایی قلبی یا تنظیم ارتفاع متمرکز است که باعث اختلال در تنفس می‌شود. دستگاه های CPAP یا BiPAP یا اکسیژن مکمل ممکن است به برخی از بیماران نیز کمک کند.

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.