آلرژی و درمان آن

دلایل بروز آلرژی و روش های جلوگیری از آلرژی جیست؟

0 812

آلرژی چیست و درمان آلرژی چگونه است؟

آلرژی یک پاسخ سیستم ایمنی به یک ماده خارجی است که معمولاً برای بدن شما مضر نیست. این مواد خارجی  آلرژی نامیده می‌شوند. آن‌ها می‌توانند شامل غذاهای خاص، گرده گل یا شوره حیوانات خانگی باشند. روش های برای درمان و جلوگیری از آلرژی وجود دارد که با آن ها آشنا می شویم.

وظیفه سیستم ایمنی بدن شما این است که با مبارزه با پاتوژن های مضر شمارا سالم نگه دارد. این کار را با حمله به هر چیزی که فکر می‌کند بدن شمارا در معرض خطر قرار می‌دهد انجام می‌دهد. بسته به آلرژی، این پاسخ ممکن است شامل التهاب، عطسه یا مجموعه‌ای از علائم دیگر باشد.

آلرژی
آلرژی

سیستم ایمنی بدن شما به‌طورمعمول با محیط شما سازگار می‌شود. به‌عنوان‌مثال، هنگامی‌که بدن شما با چیزی مانند شوره حیوانات خانگی مواجه می‌شود، باید متوجه شود که بی‌ضرر است. در افراد مبتلابه آلرژی به شوره، سیستم ایمنی بدن را به‌عنوان یک مهاجم خارجی که بدن را تهدید می‌کند درک می‌کند و به آن حمله می‌کند.

مواد آلرژی زا در خانه و محافظت در برابر آلرژی

علائم آلرژی

علائمی که به دلیل آلرژی تجربه می‌کنید، نتیجه چندین عامل است. این‌ها شامل نوع آلرژی شما و شدت آلرژی است. اگر قبل از یک پاسخ آلرژیک مورد انتظار دارو مصرف کنید، ممکن است هنوز برخی از این علائم را تجربه کنید، اما ممکن است کاهش یابد.

آلرژی غذایی

آلرژی غذایی می‌تواند باعث تورم، کهیر، حالت تهوع، خستگی و موارد دیگر شود. ممکن است مدتی طول بکشد تا فرد متوجه شود که به غذایی آلرژی دارد. اگر بعد از غذا واکنش جدی نشان دادید و مطمئن نیستید که چرا، فوراً به پزشک متخصص مراجعه کنید. آن‌ها می‌توانند علت دقیق واکنش شمارا پیدا کنند یا شمارا به متخصص ارجاع دهند.

روتین مراقبت از پوست خشک و ۱۵ راه درمان خانگی برای رفع خشکی پوست

آلرژی‌های فصلی

علائم تب یونجه می‌تواند شبیه علائم سرماخوردگی باشد. آن‌ها شامل احتقان، آبریزش بینی و چشم‌های متورم هستند. اغلب اوقات، می‌توانید این علائم را در خانه با استفاده از درمان‌های بدون نسخه کنترل کنید. اگر علائم شما غیرقابل‌کنترل شد به پزشک مراجعه کنید.

آلرژی‌های شدید

آلرژی شدید می‌تواند باعث آنافیلاکسی شود. این‌یک وضعیت اورژانسی تهدیدکننده زندگی است که می‌تواند منجر به مشکلات تنفسی، سبکی سر و از دست دادن هوشیاری شود. اگر پس از تماس با یک آلرژی احتمالی، این علائم را تجربه کردید، فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید.

علائم و نشانه‌های واکنش آلرژیک در هر فردی متفاوت است. درباره علائم آلرژی و عواملی که ممکن است باعث آن‌ها شود بیشتر بخوانید.

آلرژی

آلرژی روی پوست

آلرژی پوستی ممکن است نشانه یا علامت یک آلرژی باشد. آن‌ها همچنین ممکن است نتیجه مستقیم قرار گرفتن در معرض یک آلرژی باشند. به‌عنوان‌مثال، خوردن غذایی که به آن حساسیت دارید می‌تواند علائم متعددی ایجاد کند. ممکن است احساس سوزن سوزن شدن در دهان و گلو داشته باشید. همچنین ممکن است دچار بثورات پوستی شوید.

بااین‌حال، درماتیت تماسی نتیجه تماس مستقیم پوست شما با یک آلرژی است. اگر به چیزی که به آن حساسیت دارید، مانند یک محصول یا گیاه پاک‌کننده، دست بزنید، ممکن است این اتفاق بیفتد.

انواع حساسیت‌های پوستی عبارت‌اند از:

بثورات. نواحی پوست تحریک‌شده، قرمز یا متورم هستند و می‌توانند دردناک یا خارش‌دار باشند.

اگزما. لکه‌های پوست ملتهب می‌شوند و می‌توانند خارش و خونریزی کنند.

درماتیت تماسی لکه‌های قرمز و خارش‌دار پوست تقریباً بلافاصله پس از تماس با یک آلرژی ایجاد می‌شود.

گلودرد. حلق یا گلو تحریک‌شده یا ملتهب است.

کندوها. تاول‌های قرمز، خارش‌دار و برجسته با اندازه‌ها و اشکال مختلف روی سطح پوست ایجاد می‌شود.

چشم‌های متورم چشم‌ها ممکن است آبریزش یا خارش داشته باشند و «پف‌کرده» به نظر برسند.

خارش. تحریک یا التهاب در پوست وجود دارد.

سوزش. التهاب پوست منجر به ناراحتی و احساس سوزش روی پوست می‌شود.

بثورات پوستی یکی از شایع‌ترین علائم آلرژی پوستی است. دریابید که چگونه بثورات را شناسایی کنید و چگونه آن‌ها را درمان کنید

علل آلرژی

محققان دقیقاً مطمئن نیستند که چرا وقتی یک ماده خارجی به‌طورمعمول بی‌ضرر وارد بدن می‌شود، سیستم ایمنی باعث واکنش آلرژیک می‌شود.

آلرژی یک جزء ژنتیکی دارد. این بدان معناست که والدین می‌توانند آن‌ها را به فرزندان خود منتقل کنند. بااین‌حال، تنها یک حساسیت عمومی به واکنش آلرژیک ژنتیکی است. آلرژی‌های خاص منتقل نمی‌شوند. به‌عنوان‌مثال، اگر مادر شما به صدف دار آلرژی دارد، لزوماً به این معنی نیست که شما نیز به آن حساسیت خواهید داشت.

ویدئو آشنایی با آلرژی و علت آن

 

انواع رایج آلرژی‌ها عبارت‌اند از:

محصولات حیوانی. این‌ها شامل شوره حیوانات خانگی، ضایعات کنه گردوغبار و سوسک‌ها هستند.

مواد مخدر. داروهای پنی‌سیلین و سولفا محرک‌های رایج هستند.

خوراکی‌ها. آلرژی به گندم، آجیل، شیر، صدف و تخم‌مرغ شایع است.

نیش حشره. این‌ها شامل زنبورها، زنبورها و پشه‌ها هستند.

هاگ‌ها. هاگ‌های موجود در هوا از کپک می‌توانند باعث واکنش شوند.

گیاهان. گرده‌های علف، علف‌های هرز و درختان و همچنین رزین گیاهانی مانند پیچک سمی و بلوط سمی، آلرژی‌های بسیار رایج گیاهی هستند.

آلرژی
آلرژی

سایر آلرژی‌ها لاتکس که اغلب در دستکش‌ها و کاندوم‌های لاتکس یافت می‌شود و فلزاتی مانند نیکل نیز آلرژی‌های رایجی هستند.

آلرژی‌های فصلی که به‌عنوان تب یونجه نیز شناخته می‌شوند، از شایع‌ترین آلرژی‌ها هستند. این‌ها توسط گرده‌های آزادشده توسط گیاهان ایجاد می‌شوند. آن‌ها باعث می‌شوند:

  • خارش چشم
  • چشمان خیس
  • آبریزش بینی
  • سرفه کردن

آلرژی‌های غذایی رایج‌تر می‌شوند. در مورد رایج‌ترین انواع آلرژی‌های غذایی و علائمی که ایجاد می‌کنند اطلاعات کسب کنید.

حتما بخوانید  خواص و عوارض زردچوبه برای سلامتی

درمان‌های آلرژی

بهترین راه برای جلوگیری از آلرژی دوری از هر چیزی است که باعث ایجاد واکنش می‌شود. اگر این امکان‌پذیر نیست، گزینه‌های درمانی در دسترس هستند.

دارو برای آلرژی

درمان آلرژی اغلب شامل داروهایی مانند آنتی‌هیستامین‌ها برای کنترل علائم است. دارو می‌تواند بدون نسخه یا با نسخه باشد. آنچه پزشک شما توصیه می‌کند به‌شدت آلرژی شما بستگی دارد.

داروهای آلرژی عبارت‌اند از:
  • آنتی‌هیستامین‌ها مانند دیفن هیدرامین
  • کورتیکواستروئیدها ستیریزین
  •  لوراتادین
  • کرومولین سدیم
  • ضد احتقان
  • اصلاح‌کننده‌های لکوترین

اصلاح‌کننده‌های لکوترین تنها در صورتی باید تجویز شود که هیچ گزینه درمانی مناسب دیگری وجود نداشته باشد. این به این دلیل است که خطر تغییرات جدی رفتاری و خلقی، مانند افکار و اعمال خودکشی را افزایش می‌دهد.

آلرژی

ایمونوتراپی

بسیاری از افراد ایمونوتراپی را انتخاب می‌کنند. این شامل چندین تزریق در طول چند سال است تا به بدن کمک کند تا به آلرژی شما عادت کند. ایمونوتراپی موفق می‌تواند از بازگشت علائم آلرژی جلوگیری کند.

اپی نفرین اورژانسی

اگر آلرژی شدید و تهدیدکننده زندگی دارید، واکسن اپی نفرین اورژانسی داشته باشید. این واکسن تا رسیدن کمک پزشکی با واکنش‌های آلرژیک مقابله می‌کند. برخی از پاسخ‌های آلرژیک یک اورژانس پزشکی هستند. با دانستن کمک‌های اولیه واکنش آلرژیک برای این شرایط اضطراری آماده شوید.

درمان‌های طبیعی برای آلرژی

بسیاری از داروهای طبیعی و مکمل‌ها به‌عنوان درمان و حتی راهی برای پیشگیری از آلرژی به بازار عرضه می‌شوند. قبل از امتحان آن‌ها را با پزشک خود در میان بگذارید. برخی از درمان‌های طبیعی ممکن است درواقع حاوی سایر آلرژی‌ها باشند و علائم شمارا بدتر کنند.

به‌عنوان‌مثال، برخی از چای‌های خشک‌شده ازگل‌ها و گیاهانی استفاده می‌کنند که نزدیک به گیاهانی هستند که ممکن است باعث عطسه جدی شما شوند. همین امر در مورد اسانس‌ها نیز صادق است. برخی از افراد از این روغن‌ها برای تسکین علائم رایج آلرژی استفاده می‌کنند، اما روغن‌های ضروری همچنان حاوی موادی هستند که می‌توانند باعث آلرژی شوند.

هر نوع آلرژی دارای مجموعه‌ای از داروهای طبیعی است که ممکن است به تسریع بهبودی کمک کند. همچنین گزینه‌های طبیعی برای آلرژی کودکان نیز وجود دارد.

آلرژی چگونه تشخیص داده می‌شود

پزشک شما می‌تواند آلرژی را به روش‌های مختلفی تشخیص دهد.

ابتدا پزشک در مورد علائم شما سؤال می‌کند و یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد. آن‌ها در مورد هر چیز غیرعادی که ممکن است اخیراً خورده باشید و موادی که ممکن است با آن‌ها تماس داشته باشید می‌پرسند. به‌عنوان‌مثال، اگر در دستان خود راش دارید، ممکن است پزشک بپرسد که آیا اخیراً دستکش لاتکس زده‌اید یا خیر. درنهایت، یک آزمایش خون و آزمایش پوست می‌تواند آلرژی‌هایی را که پزشک شما مشکوک به داشتن آن‌ها هستید تأیید یا تشخیص دهد.

آزمایش‌ها عبارت‌اند از:

آزمایش خون آلرژی: پزشک ممکن است آزمایش خون را تجویز کند. خون شما برای وجود آنتی‌بادی‌های ایجادکننده آلرژی به نام ایمونوگلوبولین E (IgE) آزمایش می‌شود.

تست پوست: در طی این آزمایش، پوست شما با سوزن‌های کوچک حاوی آلرژی‌های بالقوه خراش یا خراشیده می‌شود. واکنش پوست شما مستند شده است. اگر به ماده خاصی حساسیت دارید، پوست شما قرمز و ملتهب می‌شود.

پیشگیری از علائم

هیچ راهی برای جلوگیری از آلرژی وجود ندارد؛ اما راه‌هایی برای جلوگیری از بروز علائم وجود دارد. بهترین راه برای جلوگیری از علائم آلرژی، اجتناب از آلرژی‌هایی است که آن‌ها را تحریک می‌کنند.

اجتناب مؤثرترین راه برای پیشگیری از علائم آلرژی غذایی است. یک رژیم غذایی حذفی می‌تواند به شما کمک کند تا علت آلرژی خود را تعیین کنید تا بدانید چگونه از آن‌ها اجتناب کنید. برای کمک به جلوگیری از آلرژی‌زاهای غذایی، برچسب مواد غذایی را به‌طور کامل بخوانید و در حین صرف ناهارخوری سؤالات خود را بپرسید.

پیشگیری از آلرژی‌های فصلی، تماسی و سایر آلرژی‌ها به دانستن محل قرارگیری آلرژی‌ها و نحوه اجتناب از آن‌ها بستگی دارد. برای مثال، اگر به گردوغبار حساسیت دارید، می‌توانید با نصب فیلترهای هوای مناسب در خانه، تمیز کردن حرفه‌ای مجاری هوا و گردگیری منظم خانه، علائم را کاهش دهید.

آلرژی
آلرژی

تست آلرژی مناسب می‌تواند به شما کمک کند محرک‌های دقیق خود را مشخص کنید که اجتناب از آن‌ها را آسان‌تر می‌کند. این نکات دیگر همچنین می‌تواند به شما در جلوگیری از واکنش‌های آلرژیک خطرناک کمک کند.

زندگی با آلرژی

آلرژی شایع است و عواقب تهدیدکننده زندگی برای اکثر افراد ندارد. افرادی که در معرض خطر آنافیلاکسی هستند می‌توانند یاد بگیرند که چگونه آلرژی خود را مدیریت کنند و در شرایط اضطراری چه‌کاری انجام دهند.

اکثر آلرژی‌ها با اجتناب، داروها و تغییر شیوه زندگی قابل‌کنترل هستند. کار با پزشک یا متخصص آلرژی می‌تواند به کاهش هرگونه عارضه مهم کمک کند وزندگی را لذت‌بخش‌تر کند.

شما نسبت به چی آلرژی دارید؟

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.